Lidé si mohou knihy z pouličních miniknihoven zdarma půjčit, nápad ovšem počítá s tím, že je také vrátí. Autoři se také musí potýkat s opakovanými útoky vandalů na přihrádky.

Lidé si mohou knihy z pouličních miniknihoven zdarma půjčit, nápad ovšem počítá s tím, že je také vrátí. Autoři se také musí potýkat s opakovanými útoky vandalů na přihrádky. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Olomouc dala do ulic miniknihovny. Knihy se ztrácely, regály někdo ničí

  • 128
Olomoucká radnice před měsícem v ulicích rozmístila malé knihovničky, v nichž si lidé mohou zdarma půjčovat knížky. Nápad ovšem výrazně „oslovil“ i vandaly, kteří plexisklové přihrádky opakovaně poškozují. Jejich opravy byly někdy nutné i několikrát za týden.

Nejvíc si vandalové „oblíbili“ miniknihovnu v Lomené galerii v Denisově ulici.

„Zničili ji už pětkrát, jen za poslední týden dvakrát. Jedná se o primitivní vandalismus, kdy si někdo potřebuje do něčeho bouchnout,“ kroutí nechápavě hlavou vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert, který naposledy před pár dny přihrádku našel opět rozbitou a bez vrchního víka.

Schránky jsou vyrobené z plátů plexiskla lepených na bocích. Minimalistický design však s sebou nese i riziko, že k jejich poškození stačí silně udeřit rukou nebo do nich kopnout.

Odolnější knihovny ze dřeva nebo kovu autoři projektu odmítli, protože nechtěli narušovat ráz prostředí.

„Nemyslím si, že se jedná o plánované útoky, spíš o náhodné vandalství, ke kterému dochází většinou večer. Schránka stojí v místě, kudy denně projde spousta lidí. Poškodit ji může třeba někdo opilý. Abychom někomu útok dokázali, musel by jej při tom přímo někdo vidět,“ vysvětluje Schubert důvod, proč magistrát dosud nekontaktoval policii.

Místo toho se raději pokaždé v kanceláři vybavil pistolí na silikon a schránku opravil.

Zpočátku se z regálů také ztrácely knihy

V prvním týdnu spuštění projektu přitom řešili autoři také problémy s krádežemi knih. Naplněné schránky totiž byly během pár dnů zcela prázdné.

Miniknihovny terčem vandalů

„Během prvního víkendu mi kolegyně říkala, že viděla po městě chodit děti a nabízet knížky k prodeji. Asi je vzali z miniknihoven. Teď už ke krádežím nedochází. Začali jsme knihovny doplňovat častěji, ale menším počtem výtisků. Lidé je tak nevnímají jako zdroj sběrného papíru,“ nastínil Schubert.

Problémy se zloději měli například i provozovatelé podobného systému v Liberci. Dřevěný box tam někdo po týdnu ukradl.

Miniknihovny se v Olomouci objevily v září a kromě průchodu v Denisově ulici jsou přihrádky i v podloubí radnice na Horním náměstí, na Dolním náměstí a v altánku ve Smetanových sadech. Z boxů si lidé mohou vzít knížku a zkrátit si tak třeba čekání na tramvaj. Po přečtení ji vrátí, nebo si ji nechají. Zároveň mohou do systému sami přispět tituly, které už nechtějí.

Autory nápadu inspirovaly podobné projekty ve velkých evropských městech. V příštích dnech se tři nové schránky představí také v prostorách univerzitní knihovny v bývalé Zbrojnici, Rodinném centru Heřmánek a jedné z olomouckých kaváren.