Kancelářská budova Namiro v olomoucké Hynaisově ulici, kde nyní sídlí zhruba sto úředníků magistrátu.

Kancelářská budova Namiro v olomoucké Hynaisově ulici, kde nyní sídlí zhruba sto úředníků magistrátu. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomouc zaplatí pokutu 300 tisíc za nájem pro úředníky v budově Namiro

  • 0
Olomoucká radnice musí zaplatit pokutu 300 tisíc korun. Dostala ji od antimonopolního úřadu za uzavření smlouvy o budoucí nájemní smlouvě se společností Namiro, do jejíž budovy se loni přestěhovala část úředníků magistrátu. A to bez výběrového řízení. Rozhodnutí úřadu je pravomocné.

Radnice chtěla původně pronajmout své pozemky v Hynaisově ulici a následně je odprodat za účelem vybudování polyfunkčního parkovacího domu. Ovšem poté, co vybrala firmu, svůj záměr přehodnotila. Vítězná společnost Namiro pak přepracovala původní projekt na dům tvořený z větší části kancelářskými prostorami, které si měl pronajmout právě magistrát.

Ten pak s Namirem uzavřel smlouvu o budoucí nájemní smlouvě, kde se zavázal k dvacetiletému pronájmu. Výše nájmu byla původně stanovena na 22 milionů ročně. Tím však město podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže obešlo zákon o veřejných zakázkách.

"Uzavření smlouvy o budoucí nájemní smlouvě a postup zadavatele před jejím uzavřením vykazují všechny znaky veřejné zakázky, konkrétně podlimitní veřejné zakázky na stavební práce," uvádí se v rozhodnutí úřadu. Radnice podle něho měla vypsat na tuto zakázku výběrové řízení, díky kterému mohla dostat výhodnější nabídku od jiného dodavatele.

Město pochybení odmítá, odvolávat se ale nebude

Město s rozhodnutí nesouhlasí, odvolávat se proti němu ale nebude, protože by mu hrozilo zvýšení pokuty.

"Po dobu realizace se měnily nejen potřeby a priority města, ale i legislativní a ekonomické prostředí, a to opakovaně. Za tuto dobu byl několikrát novelizován zákon o veřejných zakázkách," reagoval pro ČTK Michal Folta z oddělení mediální komunikace magistrátu.

"Je obecně známo, že ve veřejných zakázkách se obce dostaly do situace, kdy prakticky každé zadání nějakého projektu je doprovázeno pochybnostmi stran souladu zadání s neustále se měnícím zákonem o veřejných zakázkách a na něj navazujícími výklady, a to navíc úměrně složitosti projektu a jeho finanční náročnosti," dodal.

Dle původní smlouvy by město nájmem zaplatilo cenu stavby

Pronájem kanceláří v budově Namiro se několikrát dostal pod palbu kritiky, především pak jeho původní podmínky. Ty byly pro radnici o poznání tvrdší - kromě vyšší ceny nájmu nemohlo město smlouvu vypovědět dříve než za dvacet let. Po jejich uplynutí by přitom město z veřejných peněz stavbu této budovy de facto zaplatilo, což se nelíbilo například české Transparency International.

Radnice se nakonec dohodla na snížení ceny na osmnáct milionů ročně a smlouva může být ukončena po deseti letech. Celou akci obhajovala tím, že se tak mohou úředníci odstěhovat z různých historických budov, které může radnice prodat a nebude tak muset investovat do jejich nákladných oprav. Občanům pak má přinést možnost vyřídit více záležitostí na jedné adrese.

"Tím, že se podařilo snížit nájemné, nám to stěhování připadá jako racionální operace. Budeme mít v jedné lokalitě magistrát za podmínek, které jsou v dnešní době na trhu běžné. Trend nájmu je nyní zcela běžným řešením, které používají jak firmy, tak státní instituce," komentoval stěhování do Namira loni tehdejší primátor Martin Novotný.