Obyvatelé Olomouce dýchají vzduch, jehož znečištění překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace a také platné limity.

Obyvatelé Olomouce dýchají vzduch, jehož znečištění překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace a také platné limity. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Olomouc dusí prach z dopravy i Ostravska. Roční limit škodlivin padl

  • 1
Více prachu než povolují normy nyní s každým nadechnutím do sebe dostávají lidé v Olomouci. Krajské město už totiž překročilo počet dní, ve kterých může být ve vzduchu víc polétavého prachu, než udávají limity.

"Obyvatelé Olomouce dýchají vzduch, jehož znečištění překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace a také platné limity," potvrdil lékař Miroslav Šuta.

Působí také jako odborný konzultant Centra pro životní prostředí a zdraví, neziskové organizace, která se mimo jiné věnuje vlivu znečištěného ovzduší na životního prostředí a zdraví lidí.

Zákon a také evropská směrnice pak podle Šuty povolují překročení limitu pro množství polétavého prachu na 35 dní v roce. A právě to už Olomouc nesplňuje.

"Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu měřicí stanice Olomouc-Hejčín šestatřicetkrát překročila denní limit 1. listopadu," upřesnil Šuta.

Upozornil, že nepovoleného počtu dní s překročeným prachovým limitem dosáhlo město už i dříve. "V roce 2010 šlo o pětašedesát dní, předloni o jednačtyřicet dní a loni o šestapadesát dní," vypočítal lékař.

Vyšší koncentrace prachu znamená více nemocných

Už krátkodobé vdechování prachu podle informací Centra pro životní prostředí a zdraví zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic a působí negativně na srdečně- cévní systém. Vede i ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti.

"Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délky dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění," varoval Šuta.

Skutečnost, že svoji zdraví škodlivou statistiku Olomouc už letos naplnila, potvrdila vedle Šuty i Blanka Krejčí z oddělení ochrany čistoty ovzduší na ostravském pracovišti Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle posledních dat měla Olomouc v pondělí 4. listopadu na svém kontě už 37 dní, kdy limity takzvaného polétavého prachu s označením PM10 nesplňovala.

"Na Ostravsku nastává tato nadlimitní situace už v únoru či březnu, takže Olomouc a střední Morava je na tom přece jen trochu lépe. Bohužel také do Olomouckého kraje může v určitých situacích zasahovat vliv znečištěné oblasti Ostravska a Karvinska. Je možné, že se sem toto znečištění ze severu Moravy přesouvá pod hladinou inverzní vrstvy," přemítá Krejčí nad příčinami zaprášeného olomouckého vzduchu.

Jitka Pudelová, která na olomouckém magistrátu vede oddělení ochrany ovzduší, upřesnila, že velmi významným zdrojem polétavého prachu PM10 jsou v Olomouci doprava a lokální topeniště.

Olomouc zvažuje zavedení nízkoemisní zóny

Nástrojem, který by v tomto mohl Olomouci pomoci, je zavedení takzvané nízkoemisní zóny. Do té by v budoucnu mohla zjednodušeně řečeno vjet pouze auta, která vypouštějí nízké množství škodlivin. Magistrát její zavedení zvažuje.

"Bylo by to rozsáhlé regulační opatření, které by se dotklo významného počtu motoristů, respektive obyvatel města. Proto je třeba důkladně zvážit přínosy a případná negativa tohoto opatření," podotkla Pudelová.

Město tak pokračuje v konzultacích s odborníky a sběru podkladů pro konečné rozhodnutí. "Co se týče regulace emisí z lokálních topenišť, zde narážíme na nedostatek pravomocí v oblasti kontroly," uzavřela.