Martin Růžička z Třince se raduje z gólu.

Martin Růžička z Třince se raduje z gólu. | foto: ČTK

Olomoučtí hokejisté nechali vykvést Růžičku, sami však uvadají

• 0
V devatenácti zápasech se olomoučtí hokejisté zmohli na 41 gólů. Horší střelci jsou v extralize už jen ve Vítkovicích a posledních Karlových Varech. V neděli na ledě nadupaného Třince, který se s Brnem přetahuje o vedení, bilanci nikterak nevylepšili. Prohráli 0:4.

Avšak tohle nebyl zápas, po němž by mohli kohouti žehrat na svou největší bolest – zahazování šancí.

Na ledě favorita si dovolili pouze 12 střel. Povedené sólo obránce Jiřího Ondruška bylo ojedinělou hrozbou hostů. Pravda, v pátek Plzni stačilo v Olomouci čtrnáct pokusů na pět branek, ale to je jiný příběh, jiný tým, jiní střelci.

„Třinec byl lepší, proměnil šance a my jsme si dneska skoro nic nevytvořili,“ uznal olomoucký asistent trenéra a šéf klubu Jan Tomajko.

Od koho branky žádá především? Od osmigólového elitního centra Jana Knotka. Jeho křídelníka Marka Laše, jenž střelecky překvapil loni. Nebo od sourozenců Mikúšových.

„Nemáme štěstí v koncovce, na druhou stranu zase se nedá čekat, že budeme dávat mraky gólů, když hrajeme slušně do defenzivy,“ přemítal brankář Martin Falter, jenž dostal podruhé v sezoně šanci od začátku namísto jedničky Konráda.

Nevedl si zle, dlouho držel Třinecké na rozdíl jediné trefy i díky tomu, že Mora hrála dobře ve středním pásmu. Až v rozmezí 48. a 53. minuty třikrát inkasoval. Gól a dvě asistence si připsal Martin Růžička.

Hezky vykvetl, zatímco Olomouc uvadá. Z posledních deseti zápasů osm prohrála, přesto se drží na deváté příčce. „O krizi bych nemluvil, ale potřebujeme zabrat příští utkání. Začíná se to kolem nás zhušťovat,“ všiml si Falter.

Ještě k olomoucké bolesti: ryzí šutér trenérovi Venerovi chybí, ale možná stejně kvalitní ofenzivní bek s přesnou rozehrávkou. Proto toužebně vyhlíží návrat veterána Pavla Skrbka z marodky. To je přesně typ zadáka platného na obou stranách kluziště, v oslabení a přesilovce zvlášť. Začal už s tréninkem, ale zítra proti mistrovskému Liberci ještě nejspíš nenaskočí. I proto Olomouc zkouší Karla Plášila z Hradce Králové na měsíčním hostování. Ve své premiéře odehrál 19 minut, byl při jedné obdržené brance.

„Byla škoda, že jsme v první třetině dostali gól. Kdyby to bylo 0:0, zápas mohl vypadat trochu jinak. Definitivně nás srazil druhý gól,“ povzdechl si Tomajko. „Poté už bylo znát, že jsme klidnější,“ souhlasil třinecký kouč René Mucha.

Účet uzavřel někdejší útočník Olomouce Rostislav Marosz. „Věděli jsme, že i za stavu 1:0 musíme hrát trpělivě, že stačí chyba a oni mohou vyrovnat. Proto se to tahalo tak dlouho,“ řekl. „Třetí třetina už patřila nám. Vyplatila se nám trpělivá hra. Hráli jsme dobře dozadu.“

Jako většinou. Třinecký brankář Šimon Hrubec vychytal už šestou nulu v sezoně. A moc práce neměl.