Takto vloni řádil rozvodněný potok v Olomouci-Slavoníně.

Takto vloni řádil rozvodněný potok v Olomouci-Slavoníně. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomouc kvůli bleskovým povodním postaví poldr v Topolanech

  • 0
Olomoucká radnice odhalila plány, s nimiž chce v budoucnu čelit bleskovým povodním, které při přívalových deštích postihují okrajové městské části Řepčín, Hejčín, Droždín a Topolany. Právě v Topolanech město vybuduje suchý poldr, v ostatních ohrožených částech vyčistí meliorační příkopy a koryta potoků.

Všechny čtyři okrajové části města sužují vodní toky, které jsou za normálních okolností pouze obyčejnými potoky. Přívalové deště je však dokáží rozbouřit natolik, že v posledních letech několikrát způsobily lokální záplavy.

"Krotit" je magistrát začne příští rok. Práce odstartují v Topolanech. Ostatní protipovodňová opatření chce pro začátek alespoň zapracovat do nového územního plánu.

Na to, kde je co potřeba udělat, město upozornila studie, kterou si radnice objednala u odborníků po loňských srpnových bouřích. Tehdy rozvodněné potoky vyplavily Slavonín a Topolany. Podobné problémy má ale už řadu let více městských čtvrtí.

"Je řada míst, kde sem tam při větších deštích voda zaplavuje nemovitosti, pole i podnikatelské objekty. Všechny návrhy ze studie zapracujeme do územního plánu a od příštího roku je začneme řešit. Jako první přijdou na řadu Topolany," řekl primátor Olomouce Martin Novotný.

V Topolanech situaci zhoršila dálnice, dostanou poldr

Topolany pravidelně zaplavuje potok Stouska. I experti potvrdili, že jeho koryto je zanesené a na malé kapacitě se podepisuje spousta mostků a propustků, které spojují jeho břehy. Přitom potok musí za dešťů pobrat i vodu, která do něj stéká z okolních polí a nedaleké dálnice.

"Potok se vylévá zhruba jednou za pět let, když jsou větší deště. Zhoršilo se to hlavně poté, co tu postavili dálnici," potvrdil předseda komise městské části Topolany Martin Vladimír Bednář.

Jen vyčištění koryta ale nepomůže. Topolany se podle závěrů odborné studie neobejdou bez suché nádrže, takzvaného poldru. "Zvažovali jsme několik variant a nakonec se rozhodli pro nádrž, která bude schopná zadržet padesátiletou vodu," doplnil primátor Martin Novotný. Stavba nádrže bude stát asi 11 milionů korun.

Odvodnění by se měli dočkat i obyvatelé Droždína, Hejčína a Řepčína. Droždín už dlouho trápí potok Adamovka. Voda se během přívalových dešťů nevejde hlavně do potrubí, kterým z velké části teče. Je totiž napojeno velmi nekoncepčně. "Kapacity potrubí středního úseku několikanásobně překračují možnosti úseku dolního," upozornili odborníci v důvodové zprávě pro městskou radu.

Stavbu poldru ve Slavoníně blokují výkupy pozemků

Řepčín a Hejčín zase ohrožují zanesené svodnice, které z území mezi Křelovem a Řepčínem odvádějí dešťovou vodu do Mlýnského náhonu. Odborníci navrhují nechat je vyčistit a jednu z nich odklonit do nevyužívaného propustku pod železniční tratí.

Už letos se město a Povodí Moravy pouští do čištění koryta a úprav břehů Nemilanky, která loni v srpnu zaplavila velkou část Slavonína. S mimořádnými lijáky si však ani čisté koryto neporadí. I tady pomůže až suchá nádrž. Její stavbu radnice ale odložila, protože se jí nedaří vykoupit od lidí pozemky.