Olomouc (na snímku vlajka města na budově radnice) se po několika letech vrátila mezi stotisícová města.

Olomouc (na snímku vlajka města na budově radnice) se po několika letech vrátila mezi stotisícová města. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Olomouc je po letech opět stotisícová, celkem ale kraji tisíc lidí ubylo

  • 0
Důležitou hranici v počtu obyvatel loni podle statistiků opět po čtyřech letech prolomila Olomouc, když se vyhoupla zpět do prestižní kategorie měst nad sto tisíc obyvatel. Po finanční stránce nicméně tato změna pro radniční pokladnu nebude příliš výrazná.

Olomouc měla podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) na konci loňského roku 100 154 obyvatel.

„V Olomouci počet obyvatel po čtyřech letech opět překročil stotisícovou hranici,“ potvrdila Jarmila Benešová z olomoucké pobočky ČSÚ.

Metropole regionu zaznamenala přírůstek jak v převaze narozených nad zemřelými, tak i v tom, že se do města více lidí přistěhovalo, než z něj vystěhovalo.

„Rostoucí trend je velmi pozitivní. Potvrzuje, že je Olomouc atraktivním městem a přirozeným centrem, kam se lidé mají důvod stěhovat,“ komentuje stav mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Olomouc se pohybuje kolem hranice sto tisíc obyvatel dlouhodobě. „Překročení této hranice je především určitá prestiž. Pokud bude přínos v podobě příjmů, tak nepříliš výrazný. Rozhodně to není tak, že by překročením stotisícové hranice rostly skokově,“ doplnila Štědrá.

Nárůst příjmů z daní bude, ale jen malý

Nárůst příjmů pro Olomouc potvrdilo i ministerstvo financí. „Vyšší počet obyvatel znamená i vyšší daňové příjmy. Počet obyvatel obce však není jediným kritériem pro propočet daňových příjmů obce,“ vysvětlila mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.

Pro stanovení výnosu daně z přidané hodnoty a daní z příjmů jsou podle ní určující i další kritéria.

„Posuzuje se výměra katastrálních území obce, počet žáků, kteří navštěvují základní a mateřské školy zřizované obcí, popřípadě počet zaměstnanců s místem výkonu práce v dané obci,“ vysvětlila Štěpanyová.

Uvedla, že důležité rovněž je, k jakým kvantitativním změnám dojde u zmiňovaných kritérií u ostatních obcí ve správním obvodu, neboť i to ovlivní výnosy města.

„V současnosti nelze v souvislosti s nárůstem počtu obyvatel ve městě Olomouc říct, jaké bude konkrétní navýšení daňových příjmů,“ shrnula Štěpanyová. Olomouc může počítat i s mírným navýšením peněz na státní správu.

Kraji meziročně ubyla tisícovka lidí

Zatímco Olomouc si výrazně polepšila, v Olomouckém kraji celkově pokračoval úbytek lidí a propad se týká i velkých měst. Nejvýraznější byl v Přerově, kde počet obyvatel klesl o 284, Šumperku ubylo 219 lidí.

Podle statistických bilancí žilo v Olomouckém kraji na konci roku 2015 celkem 634 718 obyvatel. Počet obyvatel v regionu se meziročně snížil o necelou tisícovku.

„Úbytek počtu obyvatel byl způsobený vyšším počet zemřelých nad narozenými i vyšším počtem vystěhovalých nad přistěhovalými do kraje. V relativním vyjádření přišel kraj o 1,6 lidí na tisíc obyvatel,“ shrnula Benešová.

Během roku 2015 se v kraji narodilo 6 498 dětí - pouze o 98 více než v předchozím roce, což představuje nárůst o půldruhého procenta. Naopak počet zemřelých vloni dosáhl počtu 7 000 osob a meziročně vzrostl o více než osm procent.

Do Olomouckého kraje se pak přistěhovalo o 178 lidí více než před rokem, celkem region získal 4 328 nových obyvatel. Většina se přistěhovala z jiných krajů České republiky, cizinců přibylo pouze 802. Více lidí se však z regionu vystěhovalo - celkem šlo o 4 819 obyvatel mířících hlavně do jiných tuzemských regionů.