V Olomouci žije oproti minulému sčítání lidu před deseti lety o dva a půl tisíce lidí méně. (Ilustrační snímek)

V Olomouci žije oproti minulému sčítání lidu před deseti lety o dva a půl tisíce lidí méně. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Olomouc má za deset let o dva tisíce lidí méně, cizinců je dvojnásobek

  • 6
Čtyřem největším městům Olomouckého kraje ubylo za posledních deset let více než dva tisíce obyvatel. Ukázaly to výsledky loňského sčítání lidu. Naopak na dvojnásobek vzrostl oproti roku 2001 v regionu počet cizinců.

Podle čísel Českého statistického úřadu drží nyní Olomouc nad stotisícovou hranicí v počtu obyvatel pouhých 43 lidí, když jí za posledních deset let od posledního sčítání ubylo přes dva a půl tisíce obyvatel.

O více než dva tisíce lidí jsou navíc chudší i ostatní okresní města regionu, pouze Jeseník jich ztratil "jen" 810. Někteří se vyjma zemřelých odstěhovali do jiných částí kraje, další žijí za jeho hranicemi.

Největší změny v počtu obyvatel

Přerov......................-2 897
Olomouc..................-2 564
Prostějov..................-2 384
Šumperk..................-2 308
Jeseník.......................-810

Nový Malín.................+673
Dolany.......................+594
Hlušovice...................+478
Velký Týnec...............+452
Hněvotín.....................+429
Bystrovany.................+341

Olomoucký kraj nicméně jako celek přišel o téměř čtyři tisíce lidí, žije jich tady bezmála 640 tisíc. Ve zbytku republiky šel pak počet obyvatel dolů ještě v Moravskoslezském a Zlínském kraji.

"Stojí za tím kombinace poklesu porodnosti a ekonomické situace v regionu," vysvětluje analytička Dvořáková.

Jaroslav Mikšaník, analytik olomouckého úřadu práce, pak dodává, že právě odchod místních za prací do jiných částí republiky je jednou z charakteristik zdejšího regionu.

Cizinců je v kraji dvakrát víc, pracují za nás

To počty cizinců v kraji se za posledních deset let více než zdvojnásobily. Platí to jak u více než dvou a půl tisíc Slováků, jež v této tabulce vedou, tak i u bezmála dvou tisíc Ukrajinců či u více než tisíce Vietnamců.

Cizinci v regionu

lidé s nejčastějším cizím občanstvím, 2011 / 2001

Slovensko.....2 721 / 1 162
Ukrajina........1 926 / 887
Vietnam........1 108 / 407
Polsko.............566 / 441
Německo.........344 / 88
Rusko..............227 / 169

"Největší nárůst jsme pak zachytili u lidí s německým občanstvím. Místo 88 z roku 2001 jich zde nyní žije 344. Je to nárůst o téměř tři sta procent," usmívá se Miloslav Pospíšil z olomoucké pobočky statistického úřadu.

Jaroslav Mikšaník si více než dvojnásobný nárůst lidí s jiným než českým občanstvím vysvětluje vývojem trhu práce. Zatímco Češi za výdělkem odchází jinam, nastupují na jejich místa cizinci. "Řada z nich sem ovšem přišla i jako podnikatelé," nastínil analytik.

,