Řidičům by v Olomouci možná brzy mohla při parkování odpadnout nutnost hledat automat a mít drobné. Radnice opět oživila myšlenku placení přes textové zprávy. (Ilustrační snímek)

Řidičům by v Olomouci možná brzy mohla při parkování odpadnout nutnost hledat automat a mít drobné. Radnice opět oživila myšlenku placení přes textové zprávy. (Ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Olomouc opět zvažuje placení parkování mobilem přes textové zprávy

  • 1
Zatímco v jiných velkých městech Česka už se dá mobilem přes textové zprávy platit parkování nebo jízdenky hromadné dopravy, v Olomouci tato možnost není. Změnu ale může přinést oživení projektu, který má nabízet právě placení parkování přes sms. Jestli má šanci na to, aby se ujal, rozhodne radnice v září.

Radnice vzkřísila projekt, který sama vloni odložila. "Výběrové řízení jsme loni nakonec zrušili, projekt ale úplně nezanikl. V současnosti zjišťujeme další možnosti služeb, které nám placení prostřednictvím SMS nabízí. Výsledky bychom měli znát někdy na začátku září, kdy je také předáme Radě města. Ta je projedná a rozhodne, co se bude dít dál," říká primátor Olomouce Martin Novotný.

Pokud se projekt spustí, řidiči přijdou o jednu z nejčastějších výmluv, proč jim za předním sklem chybí parkovací lístek, tedy že nemohli najít automat. Loni jich pokutu právě za nezaplacené parkování zaplatilo téměř tři tisíce.

"Nevím, zda platba formou SMS ovlivní počet přestupků, rozhodně to ale může usnadnit parkování některým řidičům," míní mluvčí olomoucké policie Magda Václavíková a dodává, že výmluvy na to, že řidič nemohl najít automat, slyší strážníci často.

"Jestli je to skutečně pravda, je věc druhá. Myslím si, že kdo se chce vymluvit, ten se vymluví, a kdo chce zaplatit, ten si způsob najde. Kdokoliv si může nakoupit jednorázovou parkovací kartu a vozit jich s sebou třeba sto."

Esemesky místo drobných v kapse by řidiči rozhodně uvítali. "Je to určitě dobrý nápad, není nic horšího, než když potřebuji zaparkovat a dvacetikorunu v kapse nenajdu. Nebo ji mám v pětikorunách a automat se rozhodne, že jednu z nich nepřijme. Hledat pak stánek s jednorázovými kartami zabere dost času," vítá nápad například řidička z Olomouce Karla Hekalová.

V Hranicích se placení esemeskami osvědčilo

O tom, že řidiči si na tuto službu zvyknou a budou ji využívat, svědčí i příklad z Hranic. "Služba bude v září fungovat dva roky a zatím se osvědčila. Ze začátku ji využívalo zhruba 200 lidí, po prvním roce jejich počet vzrostl na 350 a nyní je to kolem pěti set. Dá se tedy předpokládat, že se služba ujala a lidí, kteří ji využívají, bude dále přibývat," myslí si mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Olomoucký magistrát však zůstává ve své "esemeskové" snaze v Olomouci zatím zcela osamocen. Ačkoliv o podobném systému uvažovali už před třemi lety i jiné instituce, kvůli vysokým nákladům nakonec od celého nápadu nakonec upustili. Na tradiční papírové jízdenky z automatů tak například musí i nadále spoléhat cestující v olomoucké městské hromadné dopravě.

"Zatím o tom neuvažujeme, už dříve jsme jednali s operátory, ale jejich nabídky jsou pro nás nevýhodné, po zavedení plateb přes mobilní telefon by se musela zvednout cena jízdenky, náklady by stouply o dvacet až třicet procent, a to je příliš," nastínila mluvčí Dopravního podniku Magdaléna Kopřivová.

Vysoké náklady znemožnily využívat službu i pacientům olomoucké fakultní nemocnice, kteří by tak mohli uhradit třicetikorunové poplatky za lékařskou prohlídku.

"Pokud v budoucnu náklady na tuto službu poklesnou, určitě bychom o jejím zavedení pro komfort našich pacientů znovu uvažovali," řekl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.