Petiční stánek a karavan kontroverzního aktivisty Zdeňka Ponerta stál v...

Petiční stánek a karavan kontroverzního aktivisty Zdeňka Ponerta stál v Olomouci nejprve čtyři dny u radnice na Horním náměstí, pak se přesunul na chodník u pedagogické fakulty. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Aktivista parkuje karavan na chodníku, ohání se petičním zákonem

  • 9
Neobvyklý problém řeší už několik dní v Olomouci. Do města dorazil kontroverzní aktivista Zdeněk Ponert a se svým karavanem parkuje tam, kde by to ostatním řidičům neprošlo. Karavan totiž vydává za součást petičního stánku a právě petičním zákonem se brání proti pokutám či zákroku policie nebo strážníků.

Ponert dorazil v pátek na olomoucké Horní náměstí a zaparkoval zde karavan ozdobený různými obrazy a symboly včetně levotočivé svastiky, a poté u něj postavil stan, v němž podle ČTK nabízí k podepsání petici za zrušení zákonů o zániku Československé federativní republiky.

Protože jde o místo v pěší zóně, kam je možný vjezd jen na zvláštní povolení, na místo později dorazila městská policie a pokusila se Ponerta pokutovat a přimět k odjezdu. To se ale ukázalo být problémem, neboť aktivista karavan, ze kterého odmontoval registrační značky, vydával za součást petičního stánku.

„Tvrdil, že jedná v souladu s petičním zákonem. Zaplacení pokuty i výzvu k opuštění Horního náměstí neuposlechl a věc byla proto předána policii,“ nastínil mluvčí olomoucké městské policie Petr Čunderle.

Tím se však nic nezměnilo. „Mohu potvrdit, že jsme byli na místo události přizváni. Ze strany policie nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu a případ byl ponechán v šetření městské policii,“ uvedla olomoucká policejní mluvčí Irena Urbánková.

Karavan způsobil komplikace trhům i propagaci jarní Flory

Vše tak nyní řeší úředníci ve správním řízení, kromě pokuty jde i o výzvu k opuštění místa vydanou magistrátem.

„Na dané místo byl již dříve vydán zábor veřejného prostranství pro jiné akce - farmářské trhy a prezentaci jarní etapy květinové výstavy Flora. Výzvu si ale muž odmítl převzít,“ uvedla mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Ponert nakonec místo po čtyřech dnech opustil a v úterý se přesunul na chodník před olomouckou pedagogickou fakultou. Vzhledem k proměnám karavanu z auta na „petiční stánek“ bez registračních značek a zpět záležitost opět řeší policie.

„Prověřujeme, zda v souvislosti s přesunem nedošlo ke spáchání přestupku na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu,“ nastínila mluvčí Urbánková.

Advokátka: Takový výklad zákona už soud jednou odmítl

Ponert na svou obranu využívá petičního zákona, který doslova uvádí, že „petice a podpisové archy mohou být vystaveny též na místech přístupných veřejnosti. K tomu není třeba povolení státního orgánu, nesmí však dojít k omezení provozu motorových a jiných vozidel a k rušení veřejného pořádku.“

Zda ho lze takto použít i k parkování karavanu na místech, kde jinak parkovat nelze, ale zpochybnila advokátka a městská zastupitelka Dominika Kovaříková, podle které v roce 2015 v podobném případě Nejvyšší správní soud takový výklad zákona odmítl.

„Nejvyšší správní soud došel k závěru, že nelze výkonem petičního práva porušovat jiné veřejnoprávní normy,“ uvedla Kovaříková v diskusi na sociální síti Facebook.

Zdeněk Ponert vešel ve známost jako jeden z pražských taxikářů, který byl obžalován z předražování jízdného. V minulosti kvůli tomu i demonstroval s tím, že má právo účtovat zákazníkům cenu, jakou uzná za vhodné, v jeho případě 99 korun za kilometr.

Protestoval i z galerie Poslanecké sněmovny (čtěte zde) a účastnil se také demonstrace odborářů v prosinci 2010 (více zde). V roce 2014 se pak pokusil při oslavách státního svátku dojet na pražský Vítkov, dostal se do konfliktu s vojenským policistou a čelil kvůli tomu trestnímu stíhání za násilí proti úřední osobě. To bylo později zastaveno a Ponert poté u soudu požadoval omluvu a odškodné tři miliony korun (psali jsme zde).