V olomoucké Pevnosti poznání naplno běží instalace expozic a exponátů, mimo...

V olomoucké Pevnosti poznání naplno běží instalace expozic a exponátů, mimo jiné například obřího oka. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Obří oko i řečiště. Olomouckou Pevnost poznání už zaplňují exponáty

  • 0
Obří maketa lidského oka, planetární váhy či model koryta řeky. První unikátní exponáty olomoucké Pevnosti poznání, kterou buduje Univerzita Palackého v bývalém dělostřeleckém skladu v areálu Korunní pevnůstky, dorazily v těchto dnech na místo určení. Je na to nejvyšší čas, termín otevření se blíží.

Centrum popularizace vědy a výzkumu za 150 milionů korun, které bude vůbec prvním muzeem svého druhu na střední Moravě, přivítá návštěvníky už za necelé dva měsíce.

Je určeno všem věkovým generacím, exponáty si lidé budou moci osahat a pohrát si s nimi. A to včetně obří oční bulvy, která by měla návštěvníky zaujmout nejen zevnějškem, ale i vnitřním vybavením.

„Bulva je dutá a vejdou se do ní až tři lidé. Na interaktivní obrazovce si budou moci díky unikátnímu softwaru navolit různé režimy pozorování dění v centru. Jedním z nich je pohled očima hmyzu, třeba vážky,“ uvedla autorka modelu Ivana Fellnerová z přírodovědecké fakulty.

Centrum nabídne i procházku obřími mozkovými závity

Ta navrhla i obří model mozku, který má téměř deset metrů na délku a pět na šířku a bude patřit k hlavním dominantám Pevnosti poznání.

Exponáty Pevnosti poznání

Oba modely přitom návštěvníky nepřekvapí jen svou velikostí, ale i tím, co umějí. Model mozku je stejně jako oční bulva dutý a zatímco do oka se vejdou tři lidé, mozek jich pojme dokonce deset.

„Návštěvníci uvnitř najdou dotykové obrazovky, které jsou propojené s vnitřním povrchem mozku tak, aby se na něm ukazovaly simulované změny. Díky unikátnímu softwaru můžeme nasimulovat například mozkovou mrtvici,“ popsala Fellnerová.

Tvorba modelů zabrala celkově tisíce hodin

Zájemci si budou moci prohlédnout i laloky šedé kůry mozkové a zjednodušeně řečeno se dozvědí, co mají na starosti.

„Atraktivní určitě budou světelné efekty ve ztemnělém vnitřním prostoru exponátu, které budou znázorňovat elektrické signály, které nám v hlavě neustále běhají mezi neurony,“ popsala autorka modelu.

Na nápad vytvořit pro muzeum modely oka a mozku přišla asi před třemi lety a zaměstnávaly ji stovky hodin.

„Další stovky, možná tisíce hodin jim věnovali technici a řemeslníci. Byla to náročná práce, protože nic podobného zatím neexistuje. Pořád se muselo něco upravovat a předělávat. Ale práci si pochvalovali, protože se díky modelu mnohé dozvěděli. To platí i pro mě,“ usmála se Fellnerová.