Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Olomouc opět chystá placení parkovného přes mobil, jinde ho nabízí už roky

  • 3
Olomouc má před sebou další pokus spustit placení parkovného přes mobil. Politici o této možnosti mluví už od roku 2010. Přitom zhruba stejnou dobu podobný systém funguje v Hranicích a přímo v Olomouci už ho na jednom ze sídlišť provozuje soukromník.

Podklady pro nový systém placení parkovného dává dohromady poradní komise. Své závěry by měla radním odevzdat do konce června. „Bavíme se hlavně o tom, zda to má být SMS parkování, anebo nějaká aplikace. Toto ještě nebylo rozhodnuto,“ informoval náměstek primátora Aleš Jakubec.

Termín, kdy by v Olomouci mohli nový způsob placení využít přímo řidiči, radnice ještě nezná.

„Otázkou totiž není jen způsob placení, tedy jedná-li se o platbu přes SMS, platební aplikaci či platební bránu, ale především koncepce parkování v jednotlivých lokalitách - viz současné rozdělení do parkovacích zón s cenami deset, nebo dvacet korun za hodinu,“ vypočítala mluvčí radnice Radka Štědrá.

Není to ovšem poprvé, kdy se novou službou olomoucká radnice zabývá. Pokusy z let 2010 a 2011 zůstaly bez výsledku. V květnu 2014 však město pod vedením primátora Martina Majora SMS parkovné už slíbilo.

Platby přes textové zprávy i speciální aplikaci pro chytré telefony měly fungovat už od léta či podzimu téhož roku. Proč se tak nakonec nestalo, si teď nynější olomoucký náměstek Major už přesně nevybavuje.

Aplikace by vyřadila řidiče bez chytrých telefonů

Přitom podnikatel Jan Šťota placení parkovného pomocí SMS provozuje zhruba půldruhého roku. V Peškově ulici v městské části Nové Sady mu patří šest míst, řidiči si je esemeskou mohou pronajmout až na měsíc.

Firmu, která mu systém dodala „na klíč“, si Šťota našel na internetu. „Byla to relativně rychlá záležitost. Chápu, že u fyzické osoby je to jednodušší než u města. To, pokud vím, argumentuje, že má rozdílné platby - někde ve městě je deset, jinde dvacet korun. Ale nemyslím si, že by to byl problém s tou firmou domluvit,“ zmínil.

Sám by přitom placení parkování přes mobil uvítal. „Divím se, proč s tím město pořád tak otálí. Sama radnice přitom říká, že se poměrně intenzivně placení přes SMS využívá v MHD,“ srovnal Šťota. Při výběru mezi obyčejnými textovými zprávami a aplikací má jasno.

„Volil bych esemesku. Aplikace jsou určené pro chytré telefony a to je trochu úskalí. Některé lidi by to tak mohlo vyřadit. Samozřejmě mladí lidé mají chytré telefony, ale proč to omezovat jen pro mladé. Většina lidí má alespoň obyčejný mobil, SMS je schopna napsat na jakémkoli přístroji,“ vysvětlil.

V Hranicích SMS platby fungují už šest let

Zhruba čtyřicet kilometrů východně od Olomouce podobnou otázku vyřešili před šesti lety. V Hranicích na Přerovsku SMS parkovné funguje minimálně od roku 2010.

„Zkušenosti s tímto způsobem placení máme kladné. Není to ani o výhodě města, ale spíše pro řidiče, kteří u sebe nemají požadovanou hotovost,“ podotkl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský s tím, že za každou odeslanou SMS město určitou částku doplácí.

Vloni za ně utržilo přes 123 tisíc korun, v roce 2010 šlo o bezmála 83 tisíc.

Hranice vsadily při zavádění SMS parkovného na služby specializované firmy. Přechod na aplikaci pro mobilní telefony tamní radnice neplánuje.

„Zatím nám zprostředkovatel služby nenabízí inovativní řešení. Nicméně každý řidič si může na jejich internetových stránkách vytisknout daňový doklad, další výhodou placení parkovného pomocí textových zpráv je, že dotyčnému přijde prostřednictvím SMS upozornění na konec platnosti parkovacího lístku,“ prozradil Bakovský.