Olomouc po sto letech znovu spatří relikviář s ostatky patronky města

  7:59
Jak vypadaly ostatky patronky Olomouce, svaté Pavlíny, v době baroka, kdy je mohli obdivovat obyvatelé města na oltáři v kapli olomouckého kostela Panny Marie Sněžné? Na tuto otázku dostanou po zhruba sto letech odpověď odborníci i veřejnost, kterým je ukáže nová výstava.
Farář olomoucké katedrály sv. Václava Ladislav Švirák před vnitřní části relikviáře svaté Pavlíny. Celý ho uvidí veřejnost na nové výstavě.

Farář olomoucké katedrály sv. Václava Ladislav Švirák před vnitřní části relikviáře svaté Pavlíny. Celý ho uvidí veřejnost na nové výstavě. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Zrekonstruovaný relikviář s ostatky světice ve své původní barokní kráse představí Muzeum umění Olomouc ve spolupráci s Vlastivědným muzeem na výstavě Olomoucké baroko/Výtvarná kultura let 1620-1780. Velkolepý projekt odstartuje už druhého prosince.

Pátrání po originálních součástech barokního relikviáře přitom nebylo vůbec jednoduché, muzejníci jej doslova museli vystopovat v archivech a inventáři olomoucké svatováclavské katedrály. Relikviář svaté Pavlíny ve své vrcholně barokní podobě si tak lidé budou moci na výstavě znovu prohlédnout poprvé od roku 1914.

Ostatky svaté Pavlíny doputovaly do Olomouce roku 1623. O rok dříve totiž byly relikvie jako lebka, kosti a olejová lampička nalezeny v Pavlínině hrobě v Římě.

"Tehdejší papež Řehoř XV. jimi uctil generála Tovaryšstva Ježíšova Mutia Vitelleschiho, a ten je v roce 1623 daroval olomoucké jezuitské koleji," přiblížila cestu ostatků do Olomouce historička umění Muzea umění Olomouc Helena Zápalková.

Patronka údajně zbavila Olomouc morové nákazy

Ještě téhož roku podle ní světice prokázala svou zázračnou moc. "Olomouc sužovala morová epidemie, které mělo podlehnout na sedm tisíc lidí. V říjnu prošel městem prosebný průvod s ostatky svaté Pavlíny v naději, že vyslyší modlitby a vyprosí zažehnání moru," připomněla historii města Zápalková.

Kompletní sestava barokního relikviáře svaté Pavlíny, patronky města Olomouce, i s luxusní vitrínou z počátku 18. století.

Kompletní sestava barokního relikviáře svaté Pavlíny, patronky města Olomouce, i s luxusní vitrínou z počátku 18. století.

"Morová nákaza poté údajně skutečně náhle ustala a Pavlína byla 23. října 1623 slavnostně prohlášena patronkou města a spolupatronkou olomoucké katedrály," uvedla historička počátek Pavlíniny záštity nad Olomoucí.

Od té doby čekalo vzácné ostatky stěhování, ukrývání před švédskými vojsky v podzemí a poté restaurování. Nejstarší dochovaný relikviář v podobě proskleného centrálního chrámu se stříbrnou kupolí určený pro korunovanou lebku světice vznikl již v letech 1639 až 1640 v dílně olomouckého zlatníka Kryštofa Šimšického. Jeho dnešní podoba je však výsledkem hned několika úprav.

Lebka svaté Pavlíny, patronky města Olomouce, kterou představí ve zrekonstruovaném relikviáři Muzeum umění v rámci velkolepé výstavy Olomoucké baroko letos od 2. prosince.

Lebka svaté Pavlíny, patronky města Olomouce, která je v relikviáři umístěna.

"První z nich se váže k době švédské okupace města v letech 1642 až 1650. V obavě před drancováním byl totiž relikviář zakopán v jezuitské koleji, a když jej po odchodu Švédů vyzvedli, dřevěné i stříbrné části relikviáře byly pohřbením natolik zničené, že schránka musela být v roce 1652 kompletně rekonstruovaná," vypráví o pohnutém osudu relikviáře Zápalková.

Ostatky se stěhovaly do kostela a z něj zase do katedrály

V první čtvrtině osmnáctého století pak byly další ostatky světice uloženy do dvou dřevěných a stříbrem zdobených truhlic a pro celou sestavu následně řezbáři vytvořili luxusní, bohatě řezbářsky vybavenou vitrínu, v níž byly relikvie uctívány v olomouckém kostele Panny Marie Sněžné na oltáři v kapli svaté Pavlíny. Z jezuitského kostela pak ostatky roku 1786 putovaly do olomoucké svatováclavské katedrály.

Relikviář svaté Pavlíny, patronky města Olomouce, který představí ve zrekonstruované podobě Muzeum umění v rámci velkolepé výstavy Olomoucké baroko letos od 2. prosince.Farář olomoucké katedrály sv. Václava Ladislav Švirák ukládá ostatky sv. Pavlíny do zrekonstruovaného relikviáře, který představí Muzeum umění v rámci velkolepé výstavy Olomoucké baroko letos od 2. prosince.

Farář olomoucké katedrály sv. Václava Ladislav Švirák ukládá ostatky sv. Pavlíny do vnitřní části zrekonstruovaného relikviáře.

"Olomoucká jezuitská kolej byla tehdy z nařízení císaře Josefa II. zrušena a kostel byl předán do vojenské správy," nastiňuje důvody stěhování historička umění.

A právě při příležitosti stěhování ostatků z kostela Panny Marie Sněžné do olomoucké svatováclavské katedrály vznikl důkladný popis nejen všech předávaných relikvií, ale také jejich schránek, výzdoby i darů, který dnes muzejníkům pomohl udělat si bližší představu nejen o barokní podobě nejstaršího relikviáře, ale také rekonstruovat celou původní sestavu.

Relikviář svaté Pavlíny, patronky města Olomouce, který představí ve zrekonstruované podobě Muzeum umění v rámci velkolepé výstavy Olomoucké baroko letos od 2. prosince.Relikviář svaté Pavlíny, patronky města Olomouce, který představí ve zrekonstruované podobě Muzeum umění v rámci velkolepé výstavy Olomoucké baroko letos od 2. prosince.

Vnitřní část relikviáře svaté Pavlíny. Celou jeho zrekonstruovanou podobu představí veřejnosti Muzeum umění v rámci velkolepé výstavy Olomoucké baroko letos od 2. prosince.

"Nebýt tohoto pečlivého soupisu nemohli bychom o rekonstrukci barokní podoby relikviářů na naší výstavě vůbec uvažovat," upozornila Zápalková. V roce 1914 totiž došlo k rozdělení vrcholně barokní sestavy relikviářů, kdy část byla umístěna v presbytáři katedrály v nově vybudovaných prosklených vitrínách a velká vyřezávaná barokní skříň skončila v depozitáři.

"Dnes je zřejmé, že některé části výzdoby, většina darů a také olejová lampička dovezená v sedmnáctém století z římských katakomb se nedochovaly vůbec. Kromě těchto drobností ale bude relikviář sv. Pavlíny na výstavě v Olomouci poprvé od roku 1914 kompletní," zdůraznila historička, která zároveň doufá, že se podaří co nejvíce přiblížit skutečnosti. "Ale není to snadné, pamětníci z té doby už nejsou."

Relikviář svaté Pavlíny, patronky města Olomouce, který představí ve zrekonstruované podobě Muzeum umění v rámci velkolepé výstavy Olomoucké baroko letos od 2. prosince.

  • Nejčtenější

Špatně parkujete, stojí na falešné pokutě. Rozdává je zřejmě vlastník pozemku

12. března 2024  4:52

Výzvu k zaplacení pokuty pět set korun našlo nedávno několik řidičů za stěrači aut při parkování v...

Taxikář odmítl svézt ženu s dítětem, neměl autosedačku. Dva muži ho napadli

18. března 2024  13:28

Incident mezi taxikářem a dvěma muži vyšetřují policisté v Lipníku nad Bečvou. Řidiče muži napadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jestli někdo používá estébácké metody, je to podle Babiše ministr Lipavský

14. března 2024  9:38,  aktualizováno  16:05

Předseda ANO Andrej Babiš odmítl, že by měl nějaké složky s materiály, které by měly kompromitovat...

Liberec - Olomouc 4:1. Domácí dovršili obrat série a postupují do čtvrtfinále

12. března 2024  17:45,  aktualizováno  21:55

Prokletí domácích zápasů prolomeno. Bílí Tygři dokázali v pátém utkání jako první vyhrát na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Olomouc jako moravský Salcburk? Američané předloží nabídku, věří Beneš

18. března 2024  9:59

Z voleje odpovídal Jakub Beneš, předseda majoritního akcionáře fotbalové Olomouce. Je prodej...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Zlaté Hory o záchranku usilují marně, pro vybudování stanice totiž chybí lidé

19. března 2024  5:51

První pomoc poskytují na Zlatohorsku hasiči. Záchranné službě to tam totiž trvá příliš dlouho....

Jarní prázdniny v Jeseníkách nebolely jen lyžaře, zranili se i lidé při úklidu

18. března 2024  15:35

O pár stovek pacientů více ošetřila chirurgická ambulance Nemocnice AGEL Jeseník od února do...

Dovolené už neplánuji. Olomoucký Navrátil o sezoně, vyřazení i osobním progresu

18. března 2024  14:59

Před začátkem extraligové sezony se čekalo, že hokejovou Olomouc potáhnou jiní. Zvučná jména na...

Taxikář odmítl svézt ženu s dítětem, neměl autosedačku. Dva muži ho napadli

18. března 2024  13:28

Incident mezi taxikářem a dvěma muži vyšetřují policisté v Lipníku nad Bečvou. Řidiče muži napadli...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Grafik/grafička

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...