Olomoučtí zastupitelé schválili nový územní plán. Dokument klíčový pro všechny stavební plány ve městě začne platit od října. Někteří podnikatelé ale kvůli němu chtějí podat žaloby.

Olomoučtí zastupitelé schválili nový územní plán. Dokument klíčový pro všechny stavební plány ve městě začne platit od října. Někteří podnikatelé ale kvůli němu chtějí podat žaloby. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Olomouc schválila nový územní plán, podnikatelé hrozí městu žalobami

  • 1
Olomoučtí zastupitelé v pondělí schválili nový územní plán, už teď je však jisté, že za něj město bude pykat nejméně jednou žalobou. Podá ji podnikatel Richard Morávek, jemuž blokuje výstavbu výškové budovy Šantovka Tower. Žaloby navíc během mnohahodinového a emotivního jednání zmínili i další podnikatelé.

Schvalování územního plánu se na program zastupitelů dostalo po šesti letech příprav, vyšly i se čtyřmilionovou dotací na dvanáct milionů korun. Nakonec byl schválen po šestihodinovém jednání silou 23 koaličních zastupitelů. Opozice byla proti, svůj názor ale neprosadila.

Do diskuze k plánu, který od 1. října nahradí ten stávající z druhé poloviny devadesátých let, se zapojil i podnikatel Richard Morávek, jednatel společnosti Galerie Šantovka. Ten plánuje rozsáhlou výstavbu v někdejšího areálu podniku Milo. Již nyní zde stojí velké nákupní centrum. Nejvíce diskutovanou stavbou, kterou zde chce vybudovat, je bezmála osmdesát metrů vysoká Šantovka Tower. 

A právě pro ni je nový územní plán výraznou komplikací. Na základě rozhodnutí ministerstva kultury v Olomouci zjednodušeně řečeno zapovídá domy přesahující tři desítky metrů.

„Stanovisko ministerstva kultury není nic jiného než přepsané stanovisko národního památkového ústavu v Olomouci. Nezbude nám nic jiného, než žalovat město. Věřím, že rozhodnete moudře a vrátíte tento územní plán k dopracování,“ řekl dopoledne zastupitelům Morávek.

Zdůraznil, že nový územní plán nekomplikuje pouze stavbu věžáku, ale i další rozsáhlé plány, které jeho společnost v někdejším Milu má. Později po projednávání námitky, která se Šantovka Tower týkala, zopakoval, že se jeho firma bude bránit všemi dostupnými prostředky.

Opozice: Schvalovat dokument a hned ho měnit? Nesmysl

Budovu magistrátu Morávek ihned po schválení plánu se svým doprovodem opustil.

„Podáme žalobu na neplatnost územního plánu,“ potvrdil přitom mezi dveřmi redaktorovi MF DNES.

Ostatním podnikatelům se radní snažili vyhovět tím, že do usnesení o schválení územního plánu hned zjednodušeně řečeno zapracovali i jeho změny. Také proti tomu opozice před samotným hlasováním vystoupila.

„Schvalovat tak zásadní dokument s tím, že do navrženého usnesení dáme, že hned uděláme změnu toho, co schvalujeme... Jak můžeme jedním usnesením něco schválit a zároveň říct, že se to má hned přepracovat? S tím se nemohu smířit,“ podotkl komunistický zastupitel a lídr KSČM pro komunální volby Miroslav Marek.

Jednička kandidátky ČSSD zastupitel Antonín Staněk navrhoval, aby město nyní územní plán neschvalovalo. Dostatečný počet zastupitelů pro to však nezískal.

„Nepředpokládali jsme, že budou předloženy tak závažné připomínky. Nicméně ukázalo se, že řada podnikatelů, kteří jsou pro město coby zaměstnavatelé klíčoví, má pocit, že navržená podoba územního plánu není nakloněna rozvoji jejich podnikatelských a svým způsobem jim i brání,“ podotkl Staněk.

Část odpůrců město „uchlácholilo“, další ale chtějí dál bojovat

Mezi tyto podnikatele patři také Richard Zedník, ředitel a majitel významné olomoucké firmy Nutrend vyrábějící sportovní výživu. Nový územní plán by bez další změny jeho společnosti de facto zkomplikoval rozšiřování firmy na jeho pozemku.

„V současné době potřebujeme zaměstnat dalších zhruba 50 lidí, protože nestačíme, vyvážíme do 35 zemí. A momentálně nejsme schopni postavit skoro nic,“ podotkl Zedník. Zastupitele tak vyzval, aby vzali rozum do hrsti a umožnili přepracovat územní plán. Doplnění usnesení, skrze které radní pokusili jeho firmě vyhovět, ho poté odpoledne částečně uspokojilo.

„Jsme rádi, že jste nám takto vyšli vstříc. Jsem tak částečně podmíněně spokojen. Ale samozřejmě si myslím, že kdyby se územní plán dal projednat znovu a upravit, byl by ještě lepší,“ reagoval Zedník.

Další hrozbu žaloby se však zastupitelům definitivně odvrátit nepodařilo. Architekt Ladislav Opletal je s novým územním plánem stále nespokojený. Brání mu pokračovat v již připravené výstavbě dalších kaskádových a rodinných domů na Nové Ulici.

„Jsem zásadně proti, nesouhlasím,“ nezměnil názor Opletal.

Přímo naštvaný pak z jednání odešel i Olomoučan Filip Šlezar. Emotivně si stěžoval, že územní plán umožňuje zastavění jednoho z posledních zatravněných pozemků už v tak hustě osídlené Bacherova na Tabulovém vrchu.

Myslím si, že bylo zvoleno nejlepší možné řešení, míní primátor

Olomoucký primátor Martin Major zdůraznil, že schvalování územního plánu je vždy kompromisem.

„Je to umění možného. Myslím si, že bylo zvoleno nejlepší možné řešení,“ podotkl Major. Nejbližší změny územního plánu, které zastupitelé spolu s ním odsouhlasili, mohou podle něj nastat ještě do konce tohoto roku. Připustil přitom, že nevoli podnikatelů a jejich hrozby žalobami čekal. Výtky podnikatele Morávka jsou však podle něj specifické.

„Nejde o ten typický problém, se kterým se na nás dnes podnikatelé obraceli. Pan Morávek nemá konkrétně problém s naším územním plánem. Je to především ochrana historické části Olomouce, což nestanovuje město, ale ministerstvo kultury,“ vysvětlil Major.

Zároveň je přesvědčený, že valná část olomouckých podnikatelů na zastupitelstvo nedorazila kvůli tomu, že jejich námitkám úředníci již dříve vyhověli, anebo nový územní plán vyhovuje jejich dosavadnímu podnikání.

„Vyslechli jsme si asi patnáct námitek. Myslím, že třetině jsme do určité míry vyhověli. A to tím, že jsme hned zadali změnu územního plánu v lokalitě Chválkovic, kde je průmyslový areál a kde zřejmě opravdu došlo k určitému nedorozumění při zpracování podkladů pro dnešní jednání.“