Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Vladan Rámiš, iDNES.cz

Město si vytváří seznam nespolehlivých firem, malé zakázky už nedostanou

  • 0
První firma dostala od města zakázku, ovšem v termínu se ani nepustila do práce. Druhá v rozporu se smlouvou využila subdodavatele a připravila tím radnici zhruba o šest milionů korun na dotaci. Olomoucký magistrát je proto přidal na svou „černou listinu“ a při rozdělování menších zakázek mají smůlu.

O vytvoření databáze nespolehlivých firem rozhodli před dvěma lety tehdejší olomoučtí radní.

„Je to obrana a preventivní opatření proti dodavatelům, kteří svým jednáním způsobují magistrátu problémy v zadávacím řízení veřejných zakázek malého rozsahu a v realizaci těchto zakázek,“ nastínil nyní náměstek primátora Filip Žáček.

Městská rada podle něj dosud zařadila na svou „černou listinu“ dvě firmy, a to společnosti PSK - ASM ze Zlína a olomoucký Horstav.

Prvně jmenovaná byla přidána už na podzim roku 2013. Podle Žáčka nezahájila ani přes výzvu magistrátu práce ve smluveném termínu na hřišti u Základní školy Svatoplukova.

„S ohledem na zásadní porušení smluvních ujednání musel zadavatel podepsat smlouvu s uchazečem druhým v pořadí za méně výhodnou cenu a došlo rovněž k zbytečné prodlevě v termínu plnění,“ řekl náměstek.

Černá listina existuje i na celostátní úrovni

Kvůli Horstavu, který se ocitl na interním seznamu zhruba před měsícem, radnice přišla podle dalšího primátorova náměstka, Ladislava Šnevajse, o část příspěvku na rekonstrukci hřiště u Základní školy Zeyerova.

„Ve smlouvě bylo stanoveno, že zhotovitel zakázky nesmí využít subdodavatele. Firma Horstav to ale porušila. Městu kvůli tomu byla zkrácena o zhruba šest milionů korun dotace na tuto akci,“ upřesnil Šnevajs.

V případě Horstavu nezůstane podle Žáčka jen u zápisu na černou listinu. „V tuto chvíli shromažďujeme podklady pro to, abychom byli připraveni uplatnit škodu,“ uvedl s tím, že radnice vymáhá po zhotoviteli veřejné zakázky vzniklou újmu, pokud jsou „naplněny zákonné podmínky“.

Adepty na zápis do interního seznamu jsou firmy, které v posledních třech letech závažně profesně pochybí ve veřejných zakázkách, předloží k prokázání své kvalifikace nepravdivé doklady, donutí svým jednáním město uzavřít smlouvu s jinou společností nabízející vyšší cenu nebo se prokazatelně dopustí jiného nekorektního jednání vůči radnici.

Rejstřík osob se zákazem plnění veřejných zakázek přitom existuje i na celostátní úrovni. Vede ho ministerstvo pro místní rozvoj a firmy a podnikatelé v něm figurují na základě pravomocného rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.