Snímek Tereziánské zbrojnice z listopadu 1991, tedy ještě před rekonstrukcí,...

Snímek Tereziánské zbrojnice z listopadu 1991, tedy ještě před rekonstrukcí, při níž se z ní stala knihovna olomoucké Univerzity Palackého. | foto: Archiv Univerzity Palackého

Místo zbraní knihy. Komenského sen žije v olomoucké Zbrojnici už 20 let

  • 0
V 10. až 12. století se u dnešního olomouckého arcibiskupství obchodovalo s jantarem, v 18. století tu v nově postavené Tereziánské zbrojnici byly uloženy zbraně pro šest tisíc vojáků, zavítal sem i císař Josef II. Nyní je zde téměř tři sta tisíc knih pro studenty Univerzity Palackého.

Studentská knihovna tady letos slaví výročí, v barokních sálech zbrojnice sídlí 20 let. Ročně ji navštíví zhruba 230 tisíc lidí. V osmi velkých sálech zaplněných knižními regály obdivují mimo jiné vysoké klenby, knihovník Jindřich Juráš ovšem upozorňuje, že se tu objevily až později.

„Základní kámen Tereziánské zbrojnice byl položen v roce 1768. Dokončena byla v následujícím roce, novou budovu si prohlédl císař Josef II. Během necelých 10 let se však objevily konstrukční problémy, zbrojnici tak čekala v roce 1778 přestavba. Původní dřevěné stropy v prvním patře nahradily současné plackové klenby,“ přibližuje Juráš.

Po roce 1948 se z barokní zbrojnice stala Přemyslova kasárna

Koncem 18. století tady vojáci měli údajně uloženo 40 děl a zbraně pro šest tisíc mužů. Barokní zbrojnice armádě v historickém jádru Olomouce sloužila až do konce 20. století. Po roce 1948 se z ní stala Přemyslova kasárna.

„V 70. letech tady došlo k řadě stavebních úprav. Mimo jiné byla většina sálů v prvním patře rozdělena na menší místnosti,“ dodává knihovník.

Příčky odsud zmizely až po sametové revoluci v 90. letech při rekonstrukci, kterou už řídila Univerzita Palackého. Zbrojnici od vojáků získala v roce 1991, její vedení ji přebudovalo na informační centrum s centrální knihovnou, která do té doby olomoucké alma mater chyběla.

„Duchovním otcem této myšlenky byl první porevoluční rektor profesor Josef Jařab, který využil své zkušenosti a kontakty z amerických a kanadských univerzit. Měl být tak naplněn citát Jana Amose Komenského ‚Ze zbrojnic udělejte biblioték‘,“ podotýká Juráš.

Přebudování zbrojnice na knihovnu začalo v roce 1994, skončilo o pět let později. Pro studenty se alespoň část sálů otevřela už v roce 1997.

Před dělníky zbrojnici prozkoumali archeologové, mimo jiné narazili na hroby z pozdní doby kamenné a bronzové. „Z 10. až 12. století tady byl pro změnu prokázán obchod s jantarem,“ dodává Juráš.

Současný stav Tereziánské zbrojnice, která již dvacet let slouží jako centrální knihovna olomoucké Univerzity Palackého (rok 2017)

Nyní tu s kolegy spravuje přibližně 100 tisíc knih uložených v regálech rozmístěných ve všech sálech, dalších zhruba 180 tisíc svazků je ve skladu v podzemí. Zřejmě nejvzácnější z nich je titul s názvem Hádání pravdy a lži z roku 1539.

„Zbrojnici každý rok navštíví kolem 230 tisíc čtenářů. Ročně si vypůjčí zhruba 80 tisíc knih. Dalších 170 tisíc založíme přímo v knihovně, to znamená, že si je čtenáři vypůjčí pouze do místní studovny k prezenčnímu studiu. K nejpůjčovanějším knihám patří třídílná Mluvnice češtiny,“ vypočítává Juráš.

Akce k dvacetiletému výročí centrální knihovny jsou naplánované na celý letošní rok. Věnovaný mu byl mimo jiné i letošní Majáles Univerzity Palackého, který byl zaměřený na knihy a literaturu.