Komu bude nakonec patřit známý Edelmannův palác v centru Olomouce?

Komu bude nakonec patřit známý Edelmannův palác v centru Olomouce? | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Olomoučan znovu žádá žalobce: zmařte prodej Edelmannova paláce

  • 0
Kontroverzní transakcí, jejíž součástí byl i prodej olomouckého Edelmannova paláce, se bude možná znovu zabývat policie. Výměnu, kterou olomoučtí zastupitelé získali od spekulanta klíčový pozemek pro plánovanou stavbu Středoevropského fóra, už podruhé napadl trestním oznámením Olomoučan Vladimír Chlup.

První trestní oznámení, které Chlup podal před více než rokem, policie v červnu odložila. Chlup však trvá na tom, aby policisté a státní zástupci pro město nevýhodnou transakci překazili.

"2. července bylo na okresní státní zastupitelství doručeno trestní oznámení. Týká se prodeje Edelmannova paláce," potvrdil státní zástupce Robert Henzel, který měl na starosti i předchozí oznámení.

V novém dokumentu Chlup opět poukazuje, že pokud se obchod uskuteční (což bude pouze v případě, že Muzeum umění získá na stavbu SEFO dotaci), město jen výměnou pozemku pod Edelmannovým palácem za parcelu v Denisově ulici přijde o miliony korun.

Zatímco parcelu pod palácem (bez stavby) soudní znalkyně ohodnotila podle platné cenové mapy na 9 770 korun za metr čtvereční, v Denisově ulice jí vyšlo 24 050 korun za metr, přestože obě leží ve stejném katastrálním území. Jen tím (bez ohledu na stanovenou hodnotu samotného paláce, který podnikatel Miroslav Barnet získá za 29,4milionu) podle Chlupa město přijde o nejméně o 4,6 milionu.

Trestný čin se teprve stane, upozorňuje Olomoučan

První trestní oznámení Chlup namířil proti všem dvaatřiceti olomouckým zastupitelům, kteří hlasovali pro prodej paláce. Jednu z nejcennějších budov na Horním náměstí tím získal podnikatel, jenž na oplátku městu prodal poslední část proluky v Denisově ulici – koupenou od původních majitelů – kde chce Muzeum umění postavit Středoevropské fórum.

Policie původní trestní oznámení prověřovala čtrnáct měsíců, během nichž mimo jiné vyslechla všechny zastupitele. V červnu pak případ odložila s tím, že se žádný trestný čin nestal.

"O tom, že čin nebyl dokonán, jsem informoval již v trestním oznámení. Uvedl jsem, že nebyl dosud dokonán a že žádám státní zastupitelství, aby aktivně zabránilo jeho dokonání," kritizuje také odůvodnění Vladimír Chlup v novém dokumentu, který zveřejnil na webových stránkách www.olomouckanoc.cz.

Tentokrát proto Olomoučan podal trestní oznámení na neznámého pachatele – a to kvůli přípravě trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. "Odložení (prvního oznámení – pozn. autora) paradoxně přispělo k další obnově přípravy trestného činu," uvedl v dokumentu Chlup.

Vzápětí po ukončení vyšetřování totiž ministerstvo kultury vyhlásilo dlouho odkládanou grantovou výzvu, z níž by mělo být SEFO financované.

"Tímto dnem tedy byly zahájeny aktivní přípravy na dokonání tohoto trestného činu. Dokonán bude okamžikem přiznání dotace projektu SEFO," dodal. Právě v takové chvíli by totiž výměna pozemků a prodej paláce byly definitivní.

Zatím není jisté, že se novým trestním oznámením skutečně bude policie zabývat. O jeho osudu rozhodnou státní zástupci.

"V současné době bude toto nové podání ze strany státního zastupitelství přezkoumáno a až poté bude možné sdělit jakékoliv závěry ohledně dalšího postupu," řekl státní zástupce Henzel.