Olomoučané hlasují v historicky prvním referendu na území města o osudu hazardu. Ilustrační snímek

Olomoučané hlasují v historicky prvním referendu na území města o osudu hazardu. Ilustrační snímek | foto: AP

Lidé jdou k vůbec prvnímu olomouckému referendu, rozhodnou o hazardu

  • 2
Olomoučané rozhodují o osudu místních heren a kasin. V pátek se koná historicky první olomoucké referendum, od dvou odpoledne do deseti hodin večer. Vyjádří-li se pro zákaz dostatečné množství lidí, budou mít všechny herny a kasina v krajském městě skutečně na kahánku.

Obavy mají lidé, kteří referendum vyvolali, především z nízké volební účasti. Kolik hlasů dokáže místní herny a kasina zavřít? Také tuto odpověď obsahuje přehled, který připravila MF DNES.

1. Proč referendum přišlo a o čem se vlastně hlasuje?

Za historicky prvním olomouckým referendem stojí lidé z iniciativy Olomouc bez hazardu, patří mezi ně i nynější opoziční zastupitelé Dominika Kovaříková, Pavel Bednařík či Michal Krejčí.

Otázka referenda

„Souhlasíte s tím, aby statutární město Olomouc učinilo veškeré kroky vedoucí k zákazu provozování loterií a sázkových her, zejména výherních hracích přístrojů a interaktivních videoloterijních terminálů a jiných obdobných přístrojů uvedených v § 2 písm. e), g), i), j), l), m) a n) a v § 50 odst. 3 zákona o loteriích a jiných podobných hrách, a to na celém svém území?“

Letos v květnu začali s dalšími desítkami dobrovolníků sbírat tisíce podpisů, jež byly k vyvolání dnešního hlasování potřeba. V tomto uspěli.

Jejich cílem ale bylo i spojení referenda s termínem letošních komunálních voleb, k nimž obecně chodí hodně lidí. Odpůrci heren a kasin tím chtěli zajistit potřebnou volební účast, která je podmínkou pro platnost a závaznost výsledků.

Zastupitelé ovšem i kvůli stanovisku Ministerstva vnitra stanovili až prosincový termín. Lidé od dvou hodin odpoledne budou vybírat mezi odpověďmi buď ano, či ne na otázku, zda má vedení města učinit kroky vedoucí k zákazu hazardu.

2. Kolik lidí musí přijít a hlasovat pro, aby hazard vyhnali?

Podmínky pro platnost a závaznost místního referenda určuje zákon. Aby bylo hlasování platné, musí k němu dorazit alespoň 35 procent oprávněných olomouckých voličů. Konkrétně jde o více než 28 tisíc lidí.

Další věcí je závaznost referenda pro rozhodování lidí v čele města. Ta bude naplněna, když se pro některou z daných dvou možností vyjádří nadpoloviční většina lidí, kteří dorazí hlasovat.

„Zároveň to však musí být alespoň 25 procent obyvatel města uvedených ve voličském seznamu,“ upozornila již dříve Kovaříková. Pro vyhnání hazardu z města tak bude podle ní potřeba přes 20 tisíc kladných hlasů.

3. Je možné, aby dnes tolik hlasujících dorazilo?

Právě nízká volební účast bude velmi pravděpodobně kamenem úrazu dnešního referenda. Připouštějí to i jeho organizátoři.

„Vzhledem k tomu, že prakticky všechny zkušenosti s obdobnými referendy, jež se v jiných městech konaly mimo termíny voleb, vypovídají o slabé účasti, tak výsledek referenda nebude platný a právně závazný,“ píše na webu Olomouc bez hazardu Michal Krejčí.

Neznamená to ovšem, že by Krejčí hlasování kvůli předpokladu nízké volební účasti předem pohřbíval a považoval ho za zbytečné. Referendum bude podle něj i přes to jasným vyjádřením vůle a přání občanů.

„Nová radnice a zastupitelstvo by k němu při další regulaci hazardu mělo přihlížet. Je tedy na občanech Olomouce, aby se k referendu dostavili a svým politickým zástupcům vyslali jasný signál,“ míní Krejčí.

4. Jak se město k výsledkům postaví? Bude se jimi řídit?

Olomoucká radnice oficiálně hovoří o tom, že v případě platnosti a závaznosti výsledků referenda připadá v úvahu jako jeden z kroků i změna vyhlášky o místním hazardu. Její konečná podoba však bude záviset na rozhodnutí zastupitelů.

„Výsledek místního referenda tak může pro vedení města představovat návod, jak k problematice hazardu přistupovat,“ podotýká olomoucký primátor Antonín Staněk z ČSSD.

Informace k referendu

  • Hlasuje se v pátek 14.00 až 22.00.
  • K referendu smějí lidé nad 18 let s trvalým pobytem v Olomouci.
  • Město je rozděleno na 89 okrsků s volebními místnostmi, stejně jako například při komunálních volbách.
  • V každé místnosti sedí čtyřčlenná komise.
  • Hlasovací lístky lidé dostanou až v hlasovací místnosti.
  • Lidé na danou otázku odpovídají „ano“, nebo „ne“. Svou volbu označí křížkem. Vyplněný lístek pak vloží do úřední obálky a do urny.
  • Výsledky budou známy kolem páteční půlnoci.

Platné a právně závazné výsledky ovšem páteční hlasování vzhledem k předpokládané nízké účasti Olomoučanů s největší pravděpodobností nepřinese. Vlastní hranici počtu voličů, při jejímž překročení by bral referendum vážně, však Staněk stanovenou nemá.

„Nechtěl bych, aby se výsledky referenda staly – ať už budou jakékoli a ať už účast voličů bude velká, či malá – předmětem diskuse, jak moc, anebo jak málo mají být pro vedení města závazné,“ doplňuje primátor. Zdůrazňuje, že samotné vedení radnice počítá s dalším postupným snižováním počtu automatů a také míst, kde tyto stroje fungují.

„Pokud by však občané v referendu, které bude platné, rozhodli o zákazu, samozřejmě by město muselo učinit kroky, které z toho vyplývají,“ dodává Staněk.

Jeho lidovecký náměstek Ladislav Šnevajs mluví o tom, že pro klub zastupitelů za KDU-ČSL budou výsledky při nízké účasti voličů orientační. „Nebudeme je brát na lehkou váhu, nebude to ale jediný faktor, podle kterého se budeme rozhodovat. Spíše bude záležet na poměru, kolik lidí se v referendu vyjádří pro absolutní zákaz,“ přemítá náměstek.

5. Co a kdy se ohledně hazardu bude v Olomouci dít dál?

Dalším důležitým termínem bude pro utlumení olomouckého hazardu po dnešku březen příštího roku. Primátor Staněk na tento měsíc předběžně počítá s tím, že rada města předloží zastupitelům návrh nové podoby městské vyhlášky o místních hernách a kasinech.

„Dobré řešení neexistuje. Úplný zákaz by například mohl vést ke vzniku nelegálních heren. Nicméně reálným řešením se již nyní jeví pokračování v nastoupeném trendu redukce hazardu ve městě,“ říká Staněk.

Radní tak už kvůli tomu vytvořili zvláštní pracovní skupinu. Své zástupce v ní má i koaliční KDU-ČSL, náměstek Šnevajs předběžně v této chvíli počítá s tím, že by nová přísnější olomoucká vyhláška o hazardu mohla začít platit například od 1. ledna 2016.