Olomoucká fakultní nemocnice ruší další desítky lůžek, pacienti by to ale nijak pocítit neměli. (Ilustrační snímek)

Olomoucká fakultní nemocnice ruší další desítky lůžek, pacienti by to ale nijak pocítit neměli. (Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Olomoucká fakultní nemocnice zruší dalších několik desítek lůžek

  • 0
Nemocnice v Olomouckém kraji kvůli úsporám postupně snižují počty takzvaných akutních lůžek. Třeba v olomoucké fakultní nemocnici jich do konce roku ubude padesát. Lékaři ale upozorňují, že do rozsahu nabízené péče se tato redukce míst nepromítne.

Snížení počtu akutních lůžek je možné díky lepší organizaci práce, ale také stále modernějším metodám. Díky nim u řady zákroků, po kterých se dřív muselo nějaký čas ležet v nemocnici pod dohledem lékařů, dnes můžete brzy odejít domů. Pro většinu pacientů to tak může znít jako dobrá zpráva. Asi jen málokdo v nemocnici rád tráví víc času, než je nezbytně nutné.

"Po snížení počtu lůžek i po dalším plánovaném na letošek poskytujeme stejný objem péče a ani na žádné zákroky se kvůli tomu nebude čekat déle. Na zdraví a péči o nemocné tak redukce míst nebude mít vliv," uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant.

V největším zdravotnickém zařízení v kraji je nyní k dispozici 1 188 lůžek, na konci letošního roku jich bude o pět desítek méně. Některá se promění na sociální lůžka, jiná zmizí úplně. Postele ubudou třeba na druhé interně, neurologii, kožním či onkologii. Už loni v Olomouci ubrali stovku lůžek, další ubyla ještě dřív.

Nemocnice Agelu už počty lůžek snížily v minulých letech

V Přerově, Prostějově, Šumperku a Šternberku snižovali v minulých letech počty postelí průběžně, o dalším poklesu proto v zařízeních spravovaných holdingem Agel nyní neuvažují.

"Obecně patří počet lůžek na tisíc obyvatel v Olomouckém kraji ve srovnání s ostatními kraji v Česku k nejnižším, což svědčí o efektivním poskytování péče," míní mluvčí Agelu Hana Szotkowská.

Redukci míst si mohou nemocnice dovolit mimo jiné i díky lepší organizaci práce. Pacient to pocítí například v tom, že na některé zákroky nastoupí až v den jejich výkonu. A ne o den dřív, jako to bylo zatím na některých odděleních obvyklé.

Díky úsporám za lůžka jsou peníze na nové přístroje

Po operacích pak budou do domácího ošetřování propuštění lidé hned, jakmile to jejich zdravotní stav umožní. Nemocnice také lépe "vytíží" jednotlivá lůžka, přičemž některé neakutní obory je budou sdílet. Rozhodně to ale neznamená rušení oddělení.

Ředitel hranické nemocnice Eduard Sohlich upozorňuje, že i omezování počtu lůžek v jednotlivých zařízeních má své meze: "Pokud nedojde k zániku základní zdravotnické obslužnosti v okresních nemocnicích, může být obecně tato restrukturalizace pro pacienty přínosná," míní.

Vyřazení nadbytečných míst se navíc již kladně projevilo v hospodaření nemocnic. Ty tak mohou víc investovat do moderních přístrojů.