Jeden volební obvod přinesl olomoucké radnici problémy. Velký hlasovací lístek se nevejde za plentu ani do urny. (ilustrační snímek)

Jeden volební obvod přinesl olomoucké radnici problémy. Velký hlasovací lístek se nevejde za plentu ani do urny. (ilustrační snímek) | foto: Radek Cihla, MAFRA

Jeden volební obvod přinesl městu problémy. Lístky se nevejdou do urny

  • 12
Po více než dvaceti letech budou Olomoučané volit všech 45 zastupitelů. Sloučení v jeden volební obvod však přináší i potíže. Voliči do ruky dostanou hlasovací lístek velikosti plakátu. Kvůli tomu musí magistrát pořídit víc volebních uren i větší plenty, za kterými budou lidé lístky upravovat.

Po více než dvaceti letech budou Olomoučané rozhodovat o jménech všech 45 zastupitelů. Kvůli rozhodnutí zastupitelstva o vytvoření jednoho volebního obvodu (v minulých volbách jich bylo pět až šest) se proto letos muselo na lístky vejít u každé kandidující strany až pětačtyřicet jmen.

V minulých volbách jich například v případě pěti obvodů jednotlivé kandidátky měly maximálně devět. Letos budou lidé na lístku formátu A1 (zhruba 60 krát 80 centimetrů) vybírat z 582 jmen.

Jenže právě obrovské lístky způsobily nečekané problémy. Ukázalo se například, že dosud používané plenty, za nimiž lidé ve volebních místnostech lístky upravují, nestačí. Radnice tak musela koupit větší.

„Nové plenty jsou oproti stávajícím větší, aby za nimi vůbec bylo možné lístek rozložit,“ řekl tajemník magistrátu Jan Večeř.

Velikost lístků donutila radnici také k navýšení počtu volebních uren. „Když poskládáte nový volební lístek do obálky, urna se mnohem rychleji zaplní. V průběhu voleb samozřejmě ze zákona nejde urny vysypávat. Musí být zapečetěné až do skončení hlasování,“ vysvětlil tajemník.

Lístek vyplňte doma, vyhnete se frontám

Úředníci se však obávají také dalších komplikací. Tuší například, že se lidé budou v lístcích hůře orientovat. „Troufám si tvrdit, že pokud má člověk stejně jako já problémy se zrakem, orientace v lístku a zakroužkování všech pětačtyřiceti jmen kandidátů mu zabere patnáct, možná dvacet minut,“ podotkl Večeř.

Voliče proto magistrát žádá, aby si hlasovací lístek raději upravili už dopředu doma. Vyhnou se tak frontám.

„Ty se dají očekávat u plent, za kterými voliči budou lístky upravovat. Kromě nich proto chceme na jednotlivých okrscích zřídit takzvané rychlé plenty, které budou sloužit lidem s předem upravenými listinami,“ upřesnil Večeř.

Klidné spaní prý nemá ani kvůli obavám ze sčítání hlasů. Okrskové volební komise totiž budou muset posčítat preferenční hlasy u 582 jmen zapsaných na jednotlivých hlasovacích lístcích, což je ve srovnání s předchozími komunálními volbami zhruba pětkrát více.

„Až poté budou data vkládat do počítače. Pokud udělají chybu, počítač ji zahlásí a členové komisí se budou muset vrátit k celému balíku lístků a znovu je přepočítat,“ upozornil.

S distribucí lístků magistrát už začal. Nejpozději by je voliči měli mít ve schránkách tři dny před volbami, tedy 7. října.

Jeden volební obvod má Olomouc po 20 letech

Porcování Olomouce do několika obvodů při komunálních volbách v krajské metropoli končí po dvaceti letech. S návrhem na vytvoření jednoho obvodu přišla radniční koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

„Rozdělovat město do více obvodů je v Olomouci přežitek. Smysl to má ve městech, kde fungují malé radnice. To není náš případ. I proto docházelo k situacím, kdy člověk kandidoval ve volebním obvodu, k němuž prakticky neměl vztah,“ uvedl tehdy primátor Martin Major.

Pro jeden volební obvod hovoří podle politiků i to, že se díky němu budou moci vyjádřit ke kandidátům na primátora všichni voliči. V minulosti tomu tak být nemohlo, protože kandidát mohl usilovat o podporu voličů jen v jednom z několika obvodů.

Po zrušení porcování města při volbách volaly už dlouho menší strany a sdružení. Velké partaje tomu dosud bránily, protože systém volebních obvodů právě silné strany zvýhodňoval.

Paradoxně tak nakonec změnu iniciovala i ODS, která jí dříve z pozice jednoho z favoritů voleb bránila.