Úředníci v Olomouci dostanou k výplatě o pět až deset tisíc víc. Je to kupování lidí před volbami, říká politolog.

Úředníci v Olomouci dostanou k výplatě o pět až deset tisíc víc. Je to kupování lidí před volbami, říká politolog. | foto: Profimedia.cz

Olomoucká radnice rozdala úředníkům miliony. Kupují si je, tvrdí politolog

  • 36
Strany vládnoucí koalice v Olomouci rozdaly svým úředníkům na konci volebního období 3 miliony korun na odměnách. Šesti stovkám úředníků poslali politici ODS, ČSSD a KDU-ČSL mimořádnou odměnu od pěti do deseti tisíc korun. Podle politologa si úředníky tímto způsobem radní před komunálními volbami zavazují.

Jinde v Olomouckém kraji není tato praxe obvyklá, v Olomouci je to ale zvykem už dvacet let.

"Každoročně se v závěru roku vyplácejí odměny ve výši podle aktuálních rozpočtových možností. Bývá zvykem, že v posledním roce volebního období dostávají zaměstnanci magistrátu odměny ještě před skončením mandátu samosprávy," uvedl mluvčí magistrátu Ivan Rašťák.

Před letošními volbami si řadoví pracovníci radnice polepší o pět tisíc, vedoucí oddělení o sedm a šéfové odborů o deset tisíc korun. Daňové poplatníky to bude stát tři miliony korun. Peníze navíc nedostanou jen lidé, kteří jsou ve zkušební době, nebo ti, kdo práci hrubě zanedbávali.

Vyplácelo se, i když chyběly peníze na jiné

Současná radnice odměny vyplácela kromě prvního roku mandátu pravidelně každý rok. A to i v situaci, kdy kvůli světové finanční krizi a výpadkům v daňových příjmech zvedla daň z nemovitosti a seškrtala výdaje na investice i běžné služby pro obyvatele. V Olomouci kvůli úsporám například nejezdí noční linky autobusů, technické služby omezily údržbu zeleně včetně sečení trávy a na chodnících opravují jen uvolněné dlaždice.

Radnice trvá na tom, že zaměstnanci úřadu si odměny zasloužili. "Řadou úsporných opatření, kdy i úředníky dusíme kvůli každé propisce a archu papíru, se nám podařilo ušetřit mnoho milionů korun. Nevidím nic špatného na tom, když jich pak část vrátíme zaměstnancům. Není možné používat jenom bič, je třeba i cukr," prohlásil ekonomický náměstek primátora Jiří Martinák z ODS.

O vyplacení letošních odměn před volbami rozhodli primátor a jeho náměstci společně s tajemníkem radnice. "Odměny většinou vyplácíme až před Vánocemi. Politici, kteří přijdou po nás, by ale měli na vyhodnocení práce úředníků jen asi tři týdny," vysvětlil primátor Martin Novotný.

Politolog: Kupují si úředníky

Načasování mimořádné výplaty před volby považuje za nevhodné politolog Pavel Šaradín. "Je to kupování úředníků," řekl Šaradín, kterému se nelíbí ani fakt, že město odměňuje zaměstnance v době, kdy šetří na službách pro občany: "Já ty peníze úředníkům přeju, ale vzhledem k tomu, na co na všechno nejsou peníze, tak tohle je naprosté mrhání. Na podobné jednání ODS upozorňuje, vyčítala to ČSSD, a teď dělá to samé." S odměnou pro úředníky souhlasila nejen ODS, ale i náměstci za ČSSD a KDU-ČSL.

Nic rozumného nevidí na vyplácení odměn v současné době ani známý kritik hospodaření radnice a kandidát na primátora za TOP 09 Ivo Vlach. "Magistrát pořád mluví o šetření a tady na odchodnou vyplatí jednorázové odměny. Vzhledem k tomu, že město se dostává do velkých dluhů – a myslím, že nehospodaří dobře – tak to za správné nepovažuju," poznamenal politik.

Tři miliony korun je částka, jakou stojí například roční provoz nočních autobusů. Většinu z nich dopravní podnik zrušil, protože radnice mu letos dala dotaci nižší o dvanáct milionů korun. "Ty tři miliony by nás nijak nevytrhly," namítl však i náměstek Svatopluk Ščudlík, který má dopravní podnik na starosti.

Například prostějovská radnice ani přerovský magistrát žádné roční odměny paušálně všem úředníkům nevyplácejí. "Odměny dostávají jen jedinci a jen za ‚hrdinské činy‘," potvrdil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Přerovští politici ani do budoucna o podobné praxi jako v Olomouci neuvažují.