Radnice spustí kampaň na podporu historicky prvního referenda. Ilustrační snímek

Radnice spustí kampaň na podporu historicky prvního referenda. Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nové vedení Olomouce podpoří referendum o hazardu, spustí kampaň

  • 1
Olomoucká radnice na popud opozičních zastupitelů spustí kampaň na podporu referenda o zákazu hazardu. Půjde o historicky první místní referendum. Lidé v něm budou na konci roku rozhodovat, zda má město podniknout kroky k úplnému zákazu místních heren.

„Zastupitelstvo města Olomouce si je vědomo významu místního referenda a vyzývá občany k využití svého práva hlasovat,“ stojí mimo jiné v deklaraci, kterou olomoučtí zastupitelé posvětili na začátku týdne na vůbec prvním povolebním zasedání. Impulz pro otevření tématu vzešel ke konci pondělního jednání ze strany opozice, konkrétně od hnutí Občané pro Olomouc.

Jeho členové se před volbami podíleli na sbírání podpisů pro vyvolání referenda, v němž by lidé mohli radnici k vyhnání hazardu „zaúkolovat“. Klíčem k úspěchu je však zákonná minimální účast.

„Aby bylo referendum platné, musí se jej zúčastnit alespoň 35 procent oprávněných voličů,“ podotkla již dříve za organizátory referenda současná opoziční zastupitelka Dominika Kovaříková.

Prosincový termín referendum ohrozil

Aktivisté proto hodně stáli o spojení referenda s říjnovými volbami, kdy byla šance na vyšší účast. Minulí zastupitelé se však opřeli o stanovisko Ministerstva vnitra a termín referenda odsunuli až na prosinec. Podle zkušeností z jiných měst, kde se podobná hlasování uskutečnila samostatně, ho tím téměř jistě odsoudili k neúspěchu.

I sama Kovaříková tehdy připustila, že je tím vážně ohroženo: „Je pravděpodobné, že k hlasování přijde podstatně méně lidí.“

A tak se svými kolegy tento týden již coby zastupitelka vyzvala vedení města, aby referendu vyjádřilo podporu a také aby k němu spustilo kampaň. Představa Kovaříkové zahrnovala městem vydávané Radniční listy a také billboardy, jež by Olomoučany upozornily na konání referenda a představily jim otázku, o níž se bude hlasovat.

Občané pro Olomouc tak přímo vystoupili proti jednomu z posledních rozhodnutí dosavadního primátora Martina Majora z ODS. Ten 3. listopadu ještě v roli prvního muže města podepsal dokument, v němž pro představení otázky referenda žádné plochy nevyhradil. Přesně o týden později se však Major - již v roli náměstka nové olomoucké vlády se sociálnědemokratickým primátorem Antonínem Staňkem - dívá na věc jinak.

Radnice přišla s vlastním návrhem, opozice je spokojená

Opoziční návrh o kampani na referendum sice vládnoucí koalice ČSSD, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 nepřijala, ovšem předložila a schválila - včetně Majora - vlastní. Od opozičního dokumentu se výrazně nelišil, spokojená s ním byla i Kovaříková.

„Změny jsou dle našeho názoru částečně kosmetické. Nemění to podstatu věci. Zastupitelstvo deklarovalo podporu referendu a deklarovalo výzvu občanům, aby se ho zúčastnili. Vysílá to jasný signál voličům,“ podotkla Kovaříková.

Major tak i s dalšími koaličními zastupiteli jednoznačným „pro“ schválil návrh kampaně pro místní referendum. A to včetně vyhrazení plochy pro představení jeho otázky v listopadových Radničních listech a na reklamních panelech. Objeví se na Horním náměstí a před hlavním nádražím.

Major to však za ústupek, navzdory jím podepsanému dokumentu ze 3. listopadu, nepovažuje. „Určitě jsem už při tomto podpisu nemyslel, že by referendu neměl být věnován prostor v Radničních listech. Byl jsem přesvědčen, že desítky tisíc jejich výtisků jsou dostatečné avízo,“ míní Major.

O billboardech věnovaných hlasování o konci heren tak na začátku listopadu neuvažoval, teď mu ale nevadí. „Pokud převládl koaliční názor, že mají být dvě reklamní plochy, jež mají informovat Olomoučany o možnosti zúčastnit se referenda, tak proti tomu nic nemám,“ vysvětluje Major.

Nový primátor Staněk pak dodává, že k odsouhlasení kampaně své koaliční partnery nijak složitě přesvědčovat nemusel.