Protidrogové přednášky v olomouckém P-centru jsou ohroženy, stát mu dal totiž na provoz o 860 tisíc korun méně. Ilustrační foto

Protidrogové přednášky v olomouckém P-centru jsou ohroženy, stát mu dal totiž na provoz o 860 tisíc korun méně. Ilustrační foto | foto: AP

Olomoucké P-centrum nedostalo peníze na protidrogové přednášky pro děti

  • 0
Netradičním protidrogovým přednáškám pro žáky a studenty olomouckých základních i středních škol hrozí výrazné omezení či úplný konec. P-centrum, které je dosud pořádalo, totiž dostalo od státu na provoz o 860 tisíc korun méně.

Lekcemi P-centra prošly už tisíce školáků ze šestých až devátých tříd. Letos to ale možná bude jen pár desítek. Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky mu totiž na rozdíl od minulých let nedala na provoz více než tři čtvrtě milionu korun.

P-centrum přitom není jediné, rada neposlala peníze ani dalším centrům u nás, protože na takzvanou primární prevenci není dost peněz ve státním rozpočtu.

"To, že nás nepodpořili vůbec, se nám stalo poprvé. Omezili jsme proto počty lekcí, zkrátili lektorům úvazky a čekáme, co bude dál," říká ředitelka protidrogového a doléčovacího centra Dagmar Krutilová.

Výhodou lekcí mimo školní budovy bylo to, že studenti se o rizicích braní drog dozvídali od lektorů, ke kterým jsou většinou otevřenější než ke svým učitelům. V P-centru také neseděli v lavicích, ale účastnili se například dramatických her. Středoškolákům tam navíc přednášeli i bývalí narkomani.

"Jestli lekce nebudou, bude to velká škoda. P-centrum mělo hodiny velmi dobře nastavené podle věkových kategorií. Děti to bavilo," lituje Jana Vacková, metodička školní prevence z Gymnázia Hejčín v Olomouci. Ani sebelepší lekce sice děti od zkoušení drog neodradí, Jana Vacková si ale myslí, že díky P-centru pak ti, co se dostanou do malérů, vědí, kam se mohou obrátit.

Rada vlády: Musíme šetřit, P-centrum má ale ještě šanci

Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky argumentuje tím, že politici její rozpočet na letošní rok zkrátili o deset milionů korun. Kvůli tomu neuspělo 30 ze 160 projektů po celé zemi.

"Deset milionů je strašně moc i na celou republiku. V P-centru jsme se snažili udržet alespoň doléčovací program, který je pro středisko stěžejní," uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Zároveň však tvrdí, že P-centrum stále ještě má naději. "O problémech jsem informoval premiéra – a náš požadavek na navýšení finančních prostředků do oblasti prevence prošel," vysvětlil Vobořil. Jestli na ni peníze budou, je ale zase otázkou státního rozpočtu a hospodaření s ním. "Je však možné, že projekt P-centra budeme znovu moci financovat," dodal Vobořil.

Už za dva týdny se o osudu preventivních protidrogových lekcí v olomouckém P-centru bude rozhodovat také na ministerstvu školství. I to bude rozdělovat dotace na protidrogové programy. Projekt P-centra doporučil rovněž Olomoucký kraj.

"Je to velmi kvalitní program. P-centrum je špička v celorepublikovém pojetí. Proto je mi líto, v jaké situaci se nyní nachází," podotkl krajský koordinátor pro protidrogovou prevenci Ladislav Spurný.