Olomoučtí strážníci si novou vyhlášku proti žebrání a popíjení alkoholu v ulicích pochvalují. Jen za leden jim zjednodušila práci ve více než dvou stovkách případů. (Ilustrační snímek)

Olomoučtí strážníci si novou vyhlášku proti žebrání a popíjení alkoholu v ulicích pochvalují. Jen za leden jim zjednodušila práci ve více než dvou stovkách případů. (Ilustrační snímek) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Olomouckou vyhlášku proti žebrání a pití na ulici lidé porušují denně

  • 5
Jen za leden lidé, především bezdomovci, porušili novou olomouckou vyhlášku proti pití alkoholu a žebrání v ulicích ve více než dvou stovkách případů. V posledních dnech je to v průměru zhruba desetkrát denně. Strážníci už na pokutách vybrali téměř šedesát tisíc korun, vyhlášku si pochvalují.

Vyhláška od začátku letošního roku v Olomouci na veřejných prostranstvích městské památkové rezervace a v okolí škol, zastávek hromadné dopravy či dětských hřišť zakazuje pití alkoholu a žebrání. Za minulý měsíc ji strážníci využili ve 202 případech.

"Osmnáct lidí obtěžovalo kolemjdoucí žebráním, třikrát jsme zasáhli proti prodejcům, kteří umožňovali pití alkoholu na veřejném prostranství, a ve 181 případech šlo přímo o konzumaci alkoholu," shrnula mluvčí olomouckých strážníků Magda Václavíková

Denně pak tato statistika v průměru narůstá o pět až deset případů, někdy jich je i šestnáct. "Výjimečným dnem byl pak v tomto ohledu 21. leden. To jsme řešili jedenadvacet porušení této vyhlášky," doplnila Václavíková.

Vyhláška je bič na bezdomovce, obavy ale mají i studenti

Nejčastěji se do křížku s tímto předpisem dostávají bezdomovci. Právě v reakci na jejich chování olomoucký magistrát vyhlášku vloni na podzim přijal.

"Žádným předpisem ovšem nemůžeme nikoho diskriminovat, zjednodušeně řečeno platí pro všechny. Už nás kvůli tomu dokonce oslovili i někteří studenti olomoucké univerzity. Zjišťovali, zda by mohli mít v létě problémy při posezení u vína či piva v parku," uvádí Václavíková.

Vyhláška by se jich za určitých okolností opravdu mohla týkat. Mluvčí zdůrazňuje, že městská policie musí na dodržování vyhlášky dohlížet povinně u kohokoli. "Záleží ovšem na tom, jak konkrétní případ a všechny okolnosti vyhodnotíme," nastínila Václavíková.

Strážník má totiž v ruce celou škálu trestů od domluvy přes pokutu ve výši až tisíc korun až po zabavení samotného pití. To však smí udělat pouze v případě, že přímo na místě sám prohřešek dotyčného nevyřeší, ale nechá rozhodnutí na přestupkové komisi magistrátu.

"Té pak například lahev či krabicové víno poslouží jako důkaz. Není naším cílem řešit pokutami či zasedáním komise veškerá porušení vyhlášky. Ta má skutečně řešit především ty nejpalčivější případy, které obtěžují okolí," upřesnila Václavíková. Na pokutách strážníci vybrali již osmapadesát tisíc korun.

Pijáci už zkusili schovat alkohol třeba do krabice od džusu

Ředitel olomoucké městské policie Pavel Skalický dodává, že strážníci zohledňují i to, zda již konkrétního člověka s alkoholem na ulici dříve přistihli. "Každopádně nám tato vyhláška pomohla. Ti, kterých se týká, už o ní velice dobře vědí," pochvaluje si Skalický.

"Od letošního ledna se konečně zaplnila určitá legislativní díra. Ještě minulý rok jsme je mohli postihnout de facto až za následek jejich jednání, což mohlo být například výtržnictví. Teď v případě zákazu pití na veřejnosti řešíme už jeho příčinu," srovnává pak Skalický.

"Ten předpis situaci v olomouckých ulicích jednoznačně pomohl. Setkali jsme se samozřejmě už i s případy, kdy se lidé snažili alkohol ukrýt například v krabici od džusu či v lahvi od jiného nealkoholického nápoje," dodává ředitel městské policie.