Podnikatelé a obce chtějí do Olomouckého kraje lákat i turisty ze severu díky levným letům do polských Katovic. (Ilustrační snímek)

Podnikatelé a obce chtějí do Olomouckého kraje lákat i turisty ze severu díky levným letům do polských Katovic. (Ilustrační snímek) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Levnými lety do Polska, pak na Hanou. Kraj chce lákat turisty ze severu

  • 5
Turisté třeba ze Švédska nebo Velké Británie jsou snem hoteliérů v Olomouckém kraji. Problémem je dostat návštěvníky do regionu jednoduše. Podnikatelé a obce proto chtějí při lákání nové atraktivní klientely využít Polsko a hlavně tamní letiště v Katovicích, které není od hranic kraje daleko.

Hoteliéři z regionu se podle nových údajů Českého statistického úřadu musí poohlédnout po klientech i z jiných oblastí Evropy než na jaké byli dosud zaměřeni. Lidí, kteří zde stráví v hotelích noc, totiž ubývá.

„Ubytovací kapacity v regionu využilo 494,7 tisíc hostů, kteří zde strávili 1 613,1 tisíc nocí. Počet hostů meziročně klesl o 3,5 procenta a počet přenocování o 0,7 procenta,“ uvedl olomoucký statistik Jiří Frelich. A i když počet cizinců mírně vzrostl, výraznější propad tuzemských hostů zavinil celkový propad.

V návštěvnosti ze zahraničí přesto patří region mezi kraje s nejnižším počtem zahraničních turistů. Navíc Olomoucký kraj vykazuje rovněž nízké procento cizinců z celkového počtu návštěvníků. Zatímco celostátní průměr je 52 procent z celkové návštěvnosti, v regionu je to pouze 22,4 procenta. Toto číslo řadí region opět mezi nejhorší kraje v republice.

Švédové se dostanou do Katovic letecky za „pár korun“

Region chce proto počet zahraničních turistů zvýšit s pomocí Polska. „Je pravda, že oblast má mnohem větší potenciál než jaké jsou výsledky. Bohužel horší dostupnost odrazuje turisty ze zemí, které s námi přímo nesousedí. To bychom chtěli změnit s pomocí polského letiště v Katovicích,“ uvedla ředitelka Sdružení cestovního ruchu střední Morava Djamila Bekheda.

Sdružení už podle ní rozjelo propagaci v zemích severní a západní Evropy právě přes katovické letiště s přesunem autobusy a vlakem na Moravu.

„Na rozdíl od Brna a Mošnova, kde nízkonákladové společnosti téměř nelétají, jsou na tom Katovice výrazně lépe. A toho se dá využít, protože jsou od nás dobře dostupné,“ popisuje Bekheda.

Turista se například z hlavního švédského města Stockholmu dostane do Katovic za několik set korun.

„Z Katovic jezdí expresní autobusy na Ostravu. Odtud potom do Olomouce expresním vlakem. Cesta trvá zhruba dvě hodiny. Když turistům nabídneme atraktivní balíčky doplněné rychlou a levnou dopravou k nám, můžeme čísla návštěvnosti ze zahraničí podstatně zvýšit. Třeba lidé ve Velké Británii nebo ve Švédsku na naše nabídky reagují velmi pozitivně,“ říká Bekheda.

Jeseníky v „import“ turistů z nových oblastí příliš nevěří

Jeseníky si v tomto ohledu žádné velké ambice nedávají. „Pro nás jsou a zůstanou zásadní turistickou klientelou Slováci, Němci a Poláci. Na tyto země chceme dál cílit. Pokud se ale podaří k nám přivézt více turistů z jiných zemí, bude to jenom dobře,“ sdělila šéfka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Andrea Závěšická.

Například ostravská společnost Tiger Express jezdí mezi Ostravou a Katovicemi už nyní pětkrát denně a zajišťuje pro veřejnost napojení na expres z Ostravy na Olomouc. Tyto spoje využívají především studenti a zástupci firem, kteří z katovického letiště létají do celé Evropy.

„Pokud bude zájem i ze strany zahraničních turistů, jsme připraveni tyto spoje ještě rozšířit,“ uvedl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Přestože v současnosti na Jesenicko žádný autobusový dopravce z Katovic pravidelně nezajíždí, může se to změnit právě s tím, jak se podaří nabídnout zahraničním turistům hlavně ze severní a západní Evropy region a taky Jeseníky.

„Samozřejmě pokud bude dostatečný zájem, jsme připraveni jezdit z katovického letiště s evropskými turisty také do Jeseníků,“ řekl Ondrůj.