Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Kraji vládne ČSSD a KSČM, hejtmanství dává dotace i levicovým extremistům

  • 21
Vlastenecké sdružení antifašistů z Prostějova dostalo v posledních dvou letech od Olomouckého kraje pětatřicet tisíc korun. Podle politologů a starších zpráv české tajné služby jde přitom o spolek dogmatických levicových extremistů napojených na KSČM. Komunisté jsou nyní i v radě kraje.

Vlastenecké sdružení antifašistů Prostějov získalo v letošním a loňském roce od Olomouckého kraje 35 tisíc korun na činnost a na „Vlastenecké a kulturní tradice na památných místech České republiky.“ Náměstek olomouckého hejtmana přes kulturu Radovan Rašťák z ČSSD řekl, že o radikalismu sdružení neslyšel.

„Splnili podmínky a pravidla dotačního programu. Že by byli extremisté, o tom nemám informace,“ řekl náměstek. Využití dotace si nicméně kraj pohlídá.

„Určitě to podléhá kontrole, to je běžná praxe,“ dodal.

Opozice proti dotacím protestuje. „Extremismus, ať už na levé nebo na pravé straně, společnost rozděluje. Nevidím jediný důvod, aby takové spolky dostávaly dotace z veřejných peněz. Nezbývá, než se dotázat vedení kraje na vysvětlení, o co šlo,“ zlobí se opoziční krajský zastupitel Pavel Horák z KDU-ČSL.

Hlavou kroutí i místopředseda ODS v Olomouckém kraji a politolog Petr Sokol. „Stát ani samospráva by v žádném případě neměly dotovat extremisty. Nejde jen o příspěvky na činnost, ale také o peníze na různé akce, které těmto spolkům pomáhají udržovat jejich činnost,“ prohlásil Sokol.

Podle zprávy BIS dostalo sdružení v minulosti peníze i od KSČM

Vlastenecké sdružení antifašistů experti řadí k extrémní levici. „Spadají do oblasti levicového extremismu a jsou ostrůvkem dogmatického levicového spektra. Ostře se například stavěli proti členství České republiky v NATO. Dnes už jejich význam není tak velký, a pokud vím, tak se drží pouze na Olomoucku,“ řekl přední český odborník na extremismus, profesor Miroslav Mareš z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Jako extremistický spolek sdružení antifašistů zmiňuje i starší zpráva Institutu pro kriminologii a sociální prevenci s názvem Kriminologické a právní aspekty extremismu.

V roce 2004 MF DNES získala důvěrnou zprávu Bezpečnostní informační služby.

„Je znám případ o převedení peněz, které od KSČM obdrželo Vlastenecké sdružení antifašistů, na konto SČK,“ napsala civilní kontrarozvědka BIS. SČK byla Strana československých komunistů někdejšího komunistického pohlavára Miroslava Štěpána.

Jsme apolitické sdružení, tvrdí jeho šéf...

Šéf Vlasteneckého sdružení antifašistů Prostějov Josef Liška odmítá, že by jeho skupina byla extremistická.

„Prosím vás, to jste si asi vymyslel. Jsme státem řádně zaregistrované, schválené, fungující a apolitické sdružení,“ prohlásil Liška. Po telefonu se však víc bavit nechtěl a osobní setkání odmítl.

Vlastenecké sdružení antifašistů publikuje na internetu řadu zpráv, prohlášení a memorand.

„Je záměrně opomíjen fakt, že jsou to právě USA, které se prostřednictvím NATO a ozbrojených konfliktů snaží ovládnout svět,“ burcovalo například sdružení loni na podzim.

„K realizaci jejich plánů byl vybrán oddaný lokaj Západu Karel Schwarzenberg, člen skupiny Bilderberg, lidí usilujících o světovou nadvládu,“ napsal také Liška.

...navzdory setkání s ruským konzulem i syrským diplomatem

Ten kromě toho po setkání s generálním konzulem Ruské federace Andrejem Šaraškinem v Národním domě v Prostějově opěvoval ruského prezidenta Putina a odsoudil „zřejmou snahu představitelů Spojených států amerických a NATO o vyvolání globálního, válečného konfliktu“.

Sdružení se kromě toho účastnilo třeba setkání v Centru sociálních služeb v Prostějově, kde Liška předčítal z knihy vzpomínek, dále bylo na vítání jara ve Štětovicích, které zorganizoval Klub sociálně demokratických žen Prostějov, nebo letos v listopadu spolu se studenty Střední odborné školy podnikání a obchodu z Prostějova navštívilo hrob Jana Opletala v Nákle na Olomoucku.

Také ale mimo jiné mimo jiné před dvěma lety spolu se senátorkou za Prostějovsko Boženou Sekaninovou z ČSSD zorganizovalo návštěvu chargé d’affaires (diplomatický pracovník - pozn. red.) Syrské arabské republiky Ibrahima Ibrahima v Prostějově.

Na radnici neuspěli, komise pod vedením komunisty ale byla pro

Sdružení žádalo o dotace také prostějovskou radnici. V roce 2011 ve své žádosti uvedlo stejnou adresu, jakou má okresní výbor KSČM.

„Umožnili jsme jim, aby se u nás mohli scházet stejně jako klubu důchodců, klubu vojáků nebo klubu žen,“ tvrdí současný radní Prostějova za KSČM Josef Augustin.

Před čtyřmi lety spolek neuspěl, a tak to letos zkusil znovu. Augustin je nyní předsedou Komise pro kulturu a cestovní ruch, a ta dotaci doporučila. Rada města ji ovšem zamítla, pro byly jen čtyři hlasy. Radní Augustin odmítl sdělit, jak hlasoval on i jeho kolegové.

„K tomu se nebudu vyjadřovat,“ prohlásil.

V prostějovské radě má KSČM tři zástupce, ale kromě komunistů s Vlasteneckým sdružením antifašistů sympatizují i další členové nejvyššího orgánu města. Například radní Pavel Smetana z ČSSD dal na Facebooku najevo, že se mu stránka sdružení líbí.