Zavedení stipendií se prý téměř okamžitě projeví také na prospěchu žáků. Ilustrační snímek

Zavedení stipendií se prý téměř okamžitě projeví také na prospěchu žáků. Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Olomoucký kraj láká na technické obory, dobrým studentům dá až pět tisíc

  • 0
Olomoucký kraj se rozhodl podpořit zájem dětí o technické obory na středních školách. Za dobrý prospěch do průměru 1,7 a bezchybnou docházku nabízí žákům stipendia až do výše pěti tisíc korun ročně. Kraj tak rozšiřuje svou podporu, dosud stipendia nabízel jen pro vybrané učňovské obory.

Strojírenství, elektrotechnika, stavebnictví, optika či mechanik seřizovač, to jsou jen některé z maturitních oborů, jejichž žáci mají nárok na stipendium.

"Stipendia nám určitě pomohou. Je to velká podpora odborného vzdělávání. Nejprve přišly na řadu učební obory a nyní se to týká i středoškoláků," pochvaluje si například Luboš Mátych, ředitel Střední školy železniční a stavební Šumperk.

Peníze za dobrý prospěch a chování dostanou na jeho škole žáci všech tří maturitních oborů, tedy stavitelství, strojírenská a elektrotechnická zařízení i mechanik zařízení a strojů. Podle ředitele jsou nově vypsaná stipendia významnou podporou.

"Hlavně v posledním období, kdy počet žáků obecně klesá a my tak bojujeme o to, abychom zaplnili třídy. Přeci jen, i finančně se nám víc vyplatí, pokud máme třídu s 28 žáky, než když je jich jen dvacet," vysvětlil Mátych.

"Věřím tomu, že to bude mít vliv na žáky současných 9. tříd, kteří se možná právě v těchto dnech ještě rozhodují, na kterou školu podat přihlášku. Je důležité, aby se informace o stipendiích pro maturitní obory dostala do povědomí," dodal.

Letos dá kraj na nová stipendia 1,7 milionu korun

V nadcházejícím školním roce bude kraj podporovat studenty prvních ročníků, další ročníky budou přibývat.

"Rozpočet počítá v roce 2014 s náklady ve výši 1,7 milionu korun," potvrdil náměstek hejtmana Zdeněk Švec. Podpořit technické obory ukončené maturitní zkouškou se kraj rozhodl především proto, že jejich absolventi patří na trhu práce k nejžádanějším.

"Obecně platí, že po lidech z těchto odvětví je mnohem větší poptávka než po těch z administrativy, ekonomie nebo humanitních oborů. O zájmu svědčí i fakt, že firmy často studenty podporují vlastními stipendii," uvádí například analytik krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci Jaroslav Mikšaník.

Několikaletou zkušenost pak mají se stipendii pro učně také na Sigmundově střední škole strojírenské Lutín. Také proto rozšíření na maturitní obory vítají.

"Značnou část žáků stipendia motivují, aby si dali pozor na prospěch, chování i absence. A vzhledem k tomu, že ve třetím ročníku mohou dostat až pět tisíc korun za školní rok, je to opravdu velká motivace," uvádí ředitel školy Pavel Michalík.

Zavedení stipendií se téměř okamžitě projeví na známkách

Podle něj se zavedení stipendií téměř okamžitě projeví také na prospěchu jeho žáků.

"Ti, co se pohybují těsně pod stanovenou hranicí, zaberou a dostanou se nad ni," popisuje svou zkušenost.

Peníze by pak podle ředitelů mohly pomoci třídy i zaplnit. "V současné době se konečně rodiče začínají ptát, kam jejich dítě půjde po škole, čím se bude živit. Takže podle mého je teď zajímají dvě věci, a to uplatnění a také stipendia, protože pro spoustu rodin nejde o zanedbatelnou částku," dodává Michalík.

Ten věří, že stipendia pro studenty technických oborů ocení i firmy, které z jejich řad nabírají zaměstnance. Právě firmy totiž se školami spolupracují dlouhodobě, a dokonce vybrané studenty samy podporují i finančně.

"Dohromady spolupracujeme zhruba se třiceti až čtyřiceti firmami. Vypadá to tak, že naši žáci k nim chodí na praxi a ti, kteří už odvádějí nějakou práci, za ni také dostávají plat. A v posledním ročníku je téměř pravidlem, že dobré studenty si firma sama přetáhne k sobě," popisuje Michalík s tím, že firmy by určitě přijaly žáků i víc.