V roce 2015 otevře v kraji hned šest nových muzeí. Lákat budou na vitráže či život Bedřicha Smetany. (Ilustrační snímek)

V roce 2015 otevře v kraji hned šest nových muzeí. Lákat budou na vitráže či život Bedřicha Smetany. (Ilustrační snímek) | foto: Jaroslav Hubený

Muzejní boom. V kraji se lidem otevře hned šest nových expozic

  • 2
Hned šest unikátních muzeí otevře v nastávajícím roce 2015. Turisty budou lákat na atraktivní expozice, které zmapují tradici proslulých vitráží z celého světa od středověku po současnost nebo se vydají po stopách světoznámého hudebního skladatele Bedřicha Smetany v Týně nad Bečvou či po panství Žerotínů.

Vznik turistických taháků během nastávajících šesti měsíců rozpohybovala štědrá, téměř čtyřicetimilionová dotace z Regionálního operačního programu (ROP) Střední Morava. „Muzea jsou z pohledu cestovního ruchu vždy atraktivní a rozvoj cestovního ruchu je jednou z priorit. Proto mají nová muzea ze strany ROP významnou podporu,“ vysvětlila mluvčí ROP Michaela Linhartová.

1. Zábřeh oživí tradici vitráží

Atraktivní muzeum, které nemá v republice obdoby, vyroste v Zábřehu. V okresu má dlouholetou tradici výroba vitráží, jsou tu hned dvě firmy, které se jí dodnes věnují. Jednu z nich vlastní Pavel Bruštík, který také stojí za chystaným muzeem.

„Přemýšlel jsem, jak vitráže atraktivně představit lidem. Zvolil jsem formu interaktivního muzea,“ prozradil.

Návštěvníky tak čeká historický exkurz do výroby vitráží. „Bude to průřez staletími, pro muzeum vytvářím repliky výřezů vitráží ze slavných staveb u nás i ve světě, od středověku po současnost,“ popsal Bruštík.

Lidé si tak budou moci zblízka prohlédnout vitráže z proslulé francouzské katedrály v Chartres, z Karlštejna, ale také moderní práce například z nádraží v Tokiu. Na videu uvidí zároveň stavby, kde se vitráže nacházejí v originále. Svou malou vlastnoručně vyrobenou vitráž si zájemci budou moci i odnést domů. Muzeum bude poutat k návštěvě už svou podobou. Celá štítová stěna bude pod okenním sklem ukrývat vnitřní vitráže, ty pak budou také v jednotlivých oknech.

2. Po stopách velikána Bedřicha Smetany v Týně nad Bečvou

Na pobyt jednoho z největších českých skladatelů Bedřicha Smetany chce upozornit Týn nad Bečvou na Přerovsku. Buduje muzeum, které bude věnované tomuto světoznámému skladateli. Začátky přitom provázely peripetie.

„Pro nás bylo nejsložitější získat dům, kde tehdy Smetana bydlel. Majitel ho dlouho nechtěl prodat. Jsem rád, že se nám nakonec podařilo objekt získat a můžeme mu dát důstojný obsah,“ uvedl starosta Týna Josef Vaculin.

Smetana žil v Týně v letech 1852 a 1854. „Byl tu na letním bytě u nevlastní sestry, která se sem provdala za místního sládka. Poprvé sem Smetana přijel v roce 1852, o dva roky později potom i s manželkou Kateřinou a nemocnou dcerou Gabrielkou naposled. Tehdy mu bylo třicet let. Jeho dvouletá dcera zde zemřela na tuberkulózu,“ popsal starosta.

K napsání opery Čertova stěna Smetanu pravděpodobně inspirovaly skály pod hradem Helfštýnem, kam rád chodil. V Týně se také traduje historka, že Smetana procházející městem uslyšel hrát malého chlapce na housle. Nelibozvučné zvuky nevydržel, zaklepal na dveře a ukázal malému muzikantovi, jak přesně držet housle.

3. Pradědovo dětské muzeum v Bludově

Zchátralý venkovský statek v Bludově, známý jako Březinův, se promění v unikátní muzeum, které má zábavnou formou představit malým dětem Jeseníky.

„Myšlenku na hravé muzeum jsem nosila v hlavě dlouho. Ten projekt jsem nabídla starostovi Bludova a velice se mu líbil. Získali jsme od obce opuštěný statek, který teď přestavujeme,“ uvedla šéfka sdružení Jeseníky přes hranici Tereza Schreiberová.

Hlavní dominantou bude vesnička Pradědov, kde si děti vyzkouší nejrůznější historická řemesla z oblasti Jeseníků, venku bude hřiště s prvky přírodního charakteru.

„Součástí expozice fauna Jeseníků bude poslechový box se zvuky zvířat žijících v Jeseníkách, přičemž děti budou hádat, komu patří. Horskou floru pak návštěvníci budou poznávat podle flakonů s vůněmi hor, ovoní si sušené houby, jehličí, lesní plody, bylinky. Geologii Jeseníků budou odhalovat molitanové kostky znázorňující jednotlivé geologické vrstvy,“ popsala Schreiberová.

Součástí muzea je také expozice gastronomie Jeseníků. Horní patro domu je přebudováno na půdu, která má dvě části. Ty propojí schody, skluzavky či skoky do bazénku s míčky. Klenbový sklep bude přestavěn na umělou jeskyni, která nechá nahlédnout do podzemí Jeseníků. V zahradě pak děti najdou vodní hřiště.

„Nechtěli jsme nudné expozice, ale prostor, kde se děti i opravdu zabaví,“ řekla Schreiberová.

4. Hlavní bludovské téma: Žerotínové

Nedaleko Pradědova dětského muzea pak v Bludově vznikne ještě jedno interaktivní muzeum, přiblíží místní zajímavosti, historii a osobnosti. Lidé se tak dozví například o životě Karla staršího ze Žerotína či malíře Adolfa Kašpara. Chybět v (Ne)muzeu nebude exkurze k rybníkářství, zlatým dolům, proslulému nerostu bludovitu či místnímu folkloru.

„Hlavním tématem je rod Žerotínů a jejich zámek. Na něj se budou napojovat další témata, která se Žerotíny souvisí. Projekt je pojatý zábavnou formou, bude se vlastně jednat o školu hrou,“ popisuje předseda sdružení Pamfilia Jan Sedláček.

Pomocí guideportů bude zajištěn výklad také v cizích jazycích. Muzeum je podle Sedláčka určeno pro rodiny s dětmi i teenagery.

5. Muzeum znovu otevře zámek v Citově

Od zrušení základní školy v citovském zámku jeho první patro chátralo, teď původní výmalbu i kachlová kamna budou moci obdivovat návštěvníci. Na zámku totiž vznikne obecní muzeum. „Expozice nám umožní zpřístupnit zámek, což byl náš dlouhodobý cíl,“ uvedl starosta Citova Jaromír Otáhal.

Muzeum nabídne 11 tematických celků pojednávajících o historii a současnosti obce. Lidé se dozví zajímavosti o historii zámku, jeho majitelích, ale především o bohatém národopisu obce a životě hanáckého venkova. K vidění bude rekonstruovaný zámecký pokoj, pracovna majitele panství, představí se zdejší řemesla a živnosti. Vybudování muzea navazuje na první etapu obnovy zámku, kdy byla zrekonstruována jeho jižní a západní část.

6. Regionální muzeum v Dobromilicích

Plány na zřízení muzea už mají v Dobromilicích od roku 2004. Teprve na třetí pokus ale obec uspěla se žádostí o dotaci. Muzeum vznikne v bývalé šlechtické usedlosti.

„Měli jsme muzeum na zámku, který obec dlouhodobě využívala. Ten se ale vrátil arcibiskupství, a to jej prodalo soukromému majiteli, takže jsme museli naše exponáty vyklidit a zatím jsou ve skladu. Po dokončení přestavby usedlosti je tam přemístíme,“ popsal starosta obce Pavel Drnovský. Návštěvníci se dozví vše o historii a současnosti obce.