Olomoucká Lékárna u Růže sloužila podle policistů jako zásobárna výrobců pervitinu. | foto: Policie ČR

Olomoucký lékárník dodal výrobcům drog léky na devět kilo pervitinu

  • 13
Detektivové z protidrogového oddělení obvinili olomouckého lékárníka, že ve velkém dodával léky výrobcům pervitinu. Medikamentů, které jinak lékárny vydávají pouze na recept, dealerům prodal za jediný rok tolik, že vystačily na výrobu devíti kilogramů pervitinu v hodnotě 18 milionů korun. Policisté zajistili i tisíce falešných receptů.

Třiatřicetiletý vedoucí Lékárny u Růže v olomoucké čtvrti Hodolany podle policistů vydal od srpna 2010 do loňského července přes 10 tisíc krabiček nurofenu a modafenu. Pro srovnání: ostatní olomoucké lékárny za stejnou dobu vydaly v průměru 118 krabiček.

K ilegálnímu obchodu s léky, z nichž výrobci narkotik získávají účinné látky pro přípravu pervitinu, si lékárník pomáhal falešnými recepty, bez nichž se lidé k většímu množství léčiv nedostanou. Padělat recepty lékárníkovi pomáhal jeho osmadvacetiletý komplic, který sám patří mezi narkomany. Na kšeftech s léky se však podílel celý řetězec dalších lidí.

"Recepty šly k dalším narkomanům, kteří je pak odevzdávali lékárníkovi. Ten s nimi byl domluvený, dokonce radil, jak mají vypadat," řekl olomoucký vrchní komisař Jiří Kubák, podle kterého se detektivům podařilo rozkrytím sítě výrazně zasáhnout místní drogovou scénu.

Díky tisícům krabiček léků se mezi olomoucké narkomany dostalo zhruba devět kilo pervitinu za 18 milionů korun.

"Z jednoho balení nurofenu je možné vyrobit zhruba půl gramu drogy," doplnil Kubák. "Fungovalo to jako ráj pro všechny narkomany z Olomouce. Jako odborník však tamní lékárník musel vědět, co a komu prodává."

"Co do rozsahu, je to na Moravě ojedinělý případ. Samozřejmě se ve spojitosti s výrobou drog objevují falešné recepty, ovšem tady jsme jich zajistili zhruba sedm a půl tisíce," podotkl Jiří Musil, zástupce vedoucího olomouckého policejního odboru.

Obviněný lékárník je na svobodě a dál vydává léky

Policisté již oba muže obvinili, zůstávají však na svobodě. A lékárník dokonce dál vede svoji lékárnu. Zastihl ho zde i redaktor MF DNES. "Vzhledem k tomu, že probíhá policejní vyšetřování, se nebudu k ničemu vyjadřovat," odmítl obviněný muž odpovídat na otázky, zatímco obsluhoval zákazníky.

Oběma obviněným hrozí až pětileté vezení. Policisté ovšem nevylučují, že to nakonec může být i víc. Dokud mu však jeho činy neprokážou u soudu, velmi pravděpodobně bude v lékárně pracovat dál. Vyšetřovatelé nyní nemají páky na to dostat jej do vazby. A nucené uzavření lékárny zatím také nehrozí.

"Obecně je poměrně těžké zavřít nějakou lékárnu, pokud jsou splněny určité náležitosti. Pokud ovšem bude pravomocně potrestán, tak se tato situace významně změní a ten člověk ztrácí bezúhonnost," popsal mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

"Pokud vše půjde hladce, měli bychom to vyřešit zhruba do tří měsíců. Z našeho pohledu hrozí dotyčnému vyloučení z Lékárnické komory na pět let, což by pro něj znamenalo, že po tuto dobu nesmí na území České republiky prodávat další léky," dodal Krebs.

,