Ředitel policie v Olomouckém kraji Jaroslav Skříčil odchází na vlastní žádost z...

Ředitel policie v Olomouckém kraji Jaroslav Skříčil odchází na vlastní žádost z funkce i od policie. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Šéf policie končí. Po tajné schůzce mezi čtyřma očima s prezidentem

  • 13
Oficiálně začíná příběh o konci ředitele policie v Olomouckém kraji minulý týden. Jaroslav Skříčil odjíždí do Prahy za policejním prezidentem Tomášem Tuhým a sám ho žádá o odchod z funkce. Ve čtvrtek pak Tuhý přijíždí zase do Olomouce, oznamuje Skříčilovým podřízeným jeho odchod a předává mu nejvyšší policejní vyznamenání. Uniformu šéf policie v regionu definitivně po více než 20 letech svlékne na konci roku.

Podle informací MF DNES však policejní prezident zavítal do Olomouce ještě jednou. A to před zhruba dvěma týdny, kdy se nečekaně objevil na místním krajském ředitelství, které Skříčil od roku 2010 vybudoval.

„Následovala schůzka, které se kromě Tuhého a Skříčila zúčastnili i někteří jeho náměstci. Ti pak odešli a policejní prezident jednal se Skříčilem jen mezi čtyřma očima,“ popisuje zákulisí policejní události roku zdroj MF DNES.

Detaily rozhovoru těchto dvou policejních plukovníků zůstávají prozatím utajeny. Vše ovšem ukazuje na to, že právě zde byly položeny definitivní základy Skříčilovy bezprostředně následující rezignace. Nabízí se tak i verze, že dostal na výběr mezi odvoláním (o němž se v zákulisí už delší dobu šeptalo) a „čestným“ odchodem se všemi poctami.

Důvod k odchodu neprozradil ani sám Skříčil

Je pravda, že se vedení policie se Skříčilem rozloučilo velkoryse. Prezident Tuhý mu ve čtvrtek předal nejvyšší policejní vyznamenání - Kord Policie České republiky a také čestné uznání za více než dvacet let služby a osobní přínos republice. Tento týden v úterý pak Skříčila a Tuhého přijal i ministr vnitra Milan Chovanec. Hrála jim k tomu i Hudba Hradní stráže, Skříčil si odnesl dárek.

Do jaké míry šlo o poděkování za bezproblémový odchod, je zatím i v policejním zákulisí předmětem spekulací. Jak policejní prezidium, tak olomoucké krajské ředitelství trvají prostřednictvím svých mluvčích Jany Macalíkové a Marty Vlachové na verzi o Skříčilově dobrovolném konci. Ani jedna z nich však nenadálou návštěvu policejního prezidenta v Olomouci a jeho schůzku se Skříčilem před dvěma týdny nepopřela.

Sám Skříčil oznámil, že ve funkci krajského ředitele skončí 30. září. „Do konce roku budu zařazen na jiné pozici v rámci policie a poté ukončím služební poměr. Co se týká mého dalšího působení, mám už teď určité nabídky na novou práci, které zvažuji,“ uvádí Skříčil.

Zjištění MF DNES ukazují, že se Skříčil s největší pravděpodobností v říjnu na zbytek roku přesune na policejní prezidium. Co přesně zde bude mít na starosti, není teď jasné.

„Prozatím tuto informaci nemám,“ odvětila na otázku o příští Skříčilově funkci Macalíková, která na policejním prezidiu vede oddělení tisku a prevence.

Konkrétní důvod k odchodu ovšem ve svém prohlášení nejmenuje ani sám Skříčil. Pouze naznačuje možnou únavu. „Ve funkci ředitele okresního ředitelství a posléze ve funkci ředitele krajského ředitelství působím dvacet let. Je to velmi dlouhá doba. Tato funkce je po všech stránkách velmi náročná, zodpovědná a značně psychicky vyčerpávající,“ konstatuje.

Skříčilovým odchodem pokračuje rošáda v krajích

Souvislost se Skříčilovým odchodem je možné hledat i ve stylu řízení policie, který po svém nástupu letos v dubnu zavedl policejní prezident Tuhý. Spustil rošády krajských ředitelů. Na jaře začaly v Čechách, kde se přesunuli hned čtyři šéfové, na konci srpna pak dostupné informace ukazovaly na spuštění rošád na Moravě.

Prvním kamínkem případné laviny výměn a odchodů šéfů moravských policejních ředitelství byla rezignace Bedřicha Koutného ve Zlíně. Hovořilo se i o dalších změnách, včetně Ostravy a Brna. Koutný odešel již na konci července, na jeho nástupce však policisté ve Zlínském kraji čekají dodnes.

Motivací pro změny ve vedení čtyř českých krajů je pro policejního prezidenta Tuhého mimo jiné i prevence proti tomu, aby regionální šéfové ve svém působišti příliš nezakořenili a nezískali závadné vazby na místní byznysmeny. Dotaz, zda se po Zlínu a Olomouci nechystají na Moravě i další personální rošády, však nechalo policejní prezidium bez jasné odpovědi.

„O případných změnách nebo posunech je předčasné spekulovat,“ podotkla vedoucí tamního oddělení tisku Jana Macalíková.

Policisty v Olomouckém kraji povede od října místo Skříčila prozatím jeho dnešní náměstek Libor Krejčiřík. O tom, že by už bylo olomoucké ředitelské místo natrvalo někomu nabídnuto, Macalíková pochybuje. Ovšem teď se o něj nemůže ucházet každý. Přednost mají ze zákona v takzvaném nabídkovém řízení zájemci z nejvyšších policejních pater, kteří patří do desáté platové třídy.

„Tedy ostatní krajští ředitelé, jejich náměstci a tak dále. Pokud nebude v tomto prvním kole vybrán vhodný kandidát, nechá policejní prezident vypsat výběrové řízení, do kterého se mohou hlásit uchazeči z nižších řídících pozic,“ upřesňuje Macalíková. Koho prezident Tuhý nyní osloví, však není podle ní veřejná informace.

,