Na olomoucký protest proti zástupcům KSČM ve vedení kraje přišla v pondělí 14.

Na olomoucký protest proti zástupcům KSČM ve vedení kraje přišla v pondělí 14. ledna 2013 také sestra bratří Mašínů Zdena Mašínová. Vpravo za ní stojí Vladimír Hučín. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Mašínová podpořila olomoucký protest proti komunistům na hejtmanství

  • 166
Olomoucké náměstí ožilo protestem proti zástupcům komunistů ve vedení hejtmanství. Mezi padesátkou protestujících, kteří se sešli v rámci Palachova týdne, byla i sestra bratří Mašínů Zdena. Přítomnost lidí z KSČM v čele krajů je podle ní provokace.

Demonstrace začala v srdci Olomouce po půl čtvrté odpoledne.

"Jde mi hlavně o mladé lidi. Další generaci. Ta mi leží na srdci. To, co se zde odehrávalo od 90. let, muselo dospět k těmto koncům. A teď je poslední možnost, aby se mladí něco pokusili změnit a neprožili třeba to, co jsme prožili my," řekla Mašínová stojící ve skupince několika dalších účastníků protestu.

Protest proti KSČM

Celkově se na akci, která se v dalších dnech v rámci Palachova týdne přesune ještě do několika krajských měst, sešlo v Olomouci zhruba pět desítek lidí.

I na olomouckém hejtmanství jsou mezi radními dva náměstci spojení s KSČM. Náměstek Michal Symerský je jejím členem. Náměstek pro školství Zdeněk Švec je sice bezpartijní, ale do krajských voleb ho komunisté nominovali.

Tyto skutečnosti považuje Mašínová obecně za provokaci. "Že si lidé neuvědomují, jaké následky to může mít," míní Mašínová.

Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil upozornil, že složení rady vzešlo z výsledků voleb a uvedl, že Švece je třeba vnímat jako bezpartijního.

K tomu dodal, že žádné ideologické excesy se rozhodně ze strany obou zmíněných mužů odehrávat nebudou. "Ale lidé mají samozřejmě právo vyjádřit svůj názor i na demonstracích," poznamenal Rozbořil.

O komunistech na kraji bude debata

Vzhledem k tomu, že proti obsazení funkce náměstka školství kandidátem navrženým KSČM vznikla nedávno na olomoucké filozofické fakultě petice, připravilo hejtmanství spolu s jejími organizátory veřejnou debatu na toto téma. Ta se za účasti politologů uskuteční 26. února v 17 hodin v olomouckém vlastivědném muzeu.

Na tu olomouckou přišel v pondělí také občanský aktivista Ziggy Horváth či Vladimír Hučín.

"Již od podzimních krajských voleb nemalá část společnosti nesouhlasí s nástupem KSČM do krajských koaličních rad a především se skutečností, že v některých krajích zástupci KSČM mají na starosti resorty školství," podotýkají organizátoři akce.

Hodlají upozornit na současný stav společnosti, kdy lidé zapomínají na období komunistické vlády před rokem 1989.

V dalších dnech se protestní akce uskuteční v Ústí nad Labem, Karlových Varech, Českých Budějovicích a vyvrcholí v sobotu na Václavském náměstí v Praze. Série demonstrací protikomunistických iniciativ za odchod komunistických zástupců z krajských rad tak skončí 19. ledna v den výročí smrti Jana Palacha.