Miloš Táborský (vpravo) a Marián Fedorco (uprostřed) během pondělního výkonu. | foto: FNOL

Lékaři vpravili strojek pod kůži injekcí, bude hlídat srdce mladé ženy

  • 0
Kardiologové z Fakultní nemocnice Olomouc v pondělí provedli unikátní zákrok. Poprvé v Česku implantovali pacientce speciální mikromonitor pro sledování srdečního rytmu pomocí jediného vpichu a bez nutnosti chirurgického zákroku.

Ve dvaatřiceti letech prodělala cévní mozkovou příhodu a i přes veškerou snahu lékařů se zatím nepodařilo zjistit, co ji způsobilo. Mladá žena z Olomouce proto v pondělí ve Fakultní nemocnici Olomouc jako vůbec první Češka podstoupila výkon, při kterém jí lékaři do těla injekčně vpravili speciální monitor.

"Pacientka prodělala začátkem letošního roku cévní mozkovou příhodu. To samozřejmě není u tak mladého člověka běžné. Prošla všemi standardními vyšetřeními, která ovšem příčinu vzniku mozkové příhody nevysvětlila. Máme tedy podezření, že jedním z možných důvodů je srdeční arytmie. S jistotou se to dozvíme právě díky monitoru, který jsme jí dnes implantovali," uvedl Miloš Táborský, přednosta I. interní kliniky - kardiologické FN Olomouc.

Monitor lékaři ženě vložili do mezižeberní oblasti. Díky jeho malým rozměrům navíc pacientka nemusela podstoupit operaci, stačila speciální "injekce". Dosud používané monitory totiž byly až pětkrát větší a v minulosti proto bylo nutné podstoupit větší zákrok.

"Teď nám stačí jen propíchnout kůži skalpelem a vložit do podkoží monitor, který má délku asi čtyři centimetry a průměr tři milimetry. Výkon je velmi šetrný, netrvá ani deset minut v lokální anestezii a malý řez je lepší i z estetického hlediska, zejména pak u mladé ženy," popsal Marián Fedorco, který operaci spolu s přednostou kliniky provedl.

Data putují až do Velké Británie a zpět

Data z monitoru, který může mít pacient pod kůží až tři roky, putují do pacientské jednotky u něj doma a poté jsou předávána analytické centrále ve Velké Británii. Teprve odtud je pak získávají olomoučtí kardiologové k dalšímu zpracování.

"Pokud se během sledování potvrdí, že má pacientka opravdu poruchy srdečního rytmu, budeme moci přistoupit k další kardiologické léčbě a bude také možné vysadit léky proti srážlivosti krve, které nyní musí užívat. Bez další léčby by hrozila opětovná cévní mozková příhoda," podotkl Táborský.

Specializovaný výkon, který měl v pondělí v Olomouci svou celorepublikovou premiéru, mohli navíc díky videokonferenci sledovat on-line z velké posluchárny Teoretických ústavů Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také další zdravotníci a studenti medicíny.

Kardiologové pro ně navíc zákrok v jeho průběhu přímo komentovali a odpovídali i na dotazy z konferenčního sálu.

"Nejpodstatnějším přínosem je bezpečnost pacienta. Naším cílem je, aby nemocného neohrožovala mozková mrtvice, která je nejčastější a také nejobávanější komplikací fibrilace síní," uzavřel Táborský.