Olomoučtí lékaři už sportovcům vydali tisíc posudků. Objevili tři skryté srdeční vady. (ilustrační snímek)

Olomoučtí lékaři už sportovcům vydali tisíc posudků. Objevili tři skryté srdeční vady. (ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Padnou k zemi a nevstanou. Náhlým úmrtím sportovců brání i v Olomouci

  • 9
Tisíc posudků, tři skryté srdeční vady, které mohly znamenat smrt a které se podařilo včas odhalit. Takový data dostali do rukou olomoučtí lékaři, kteří testují vrcholové i výkonnostní sportovce. Snaží se tak předejít náhlým srdečním kolapsům.

S náhlými úmrtími od začátku roku lékaři bojují i pomocí nařízení, které přikazuje podrobit se prohlídce u specialisty všem sportovcům, jež jsou registrovaní pod nějakou organizací.

Olomoucká nemocnice v těchto dnech vydala už tisící posudek a lékaři tu odhalili již tři skryté srdeční vady, které by mohly vést za určitých okolností k úmrtí. Ne všechny sportovní kluby ale nové nařízení vítají.

Dříve sportovcům stačilo razítko od obvodního lékaře, což je ale podle odborníků málo. „Nebylo jasné, jak často by prohlídka měla být a kdo by ji měl dělat. Většinou si lidé zašli za obvodním lékařem, dostali razítko a všechno bylo v pořádku. Jenomže některé vady běžná prohlídka neodhalí,“ varuje Dalibor Pastucha, primář Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace FN Olomouc.

Právě tady vydali sportovcům v těchto dnech tisící posudek. Tři z nich skrytou vadu skutečně odhalily.

„Všechny byly spíše méně závažné a po drobném zákroku se lidé opět mohou věnovat sportu. Ale pokud bychom je neodhalili, mohly by k náhlému úmrtí vést,“ říká primář.

Proč takové prohlídky absolvují jen sportovci? „Tyto vady mají samozřejmě i ostatní lidé, ale většinou se projeví při extrémních situacích. Sportovci překonávají sami sebe, honí se za lepším časem, za skvělými výsledky, jejich tělo se tak do stresující situace dostává mnohem častěji a skrytá vada se tak objeví s mnohem větší pravděpodobností,“ vysvětluje Pastucha.

„Hnát děti z přípravek ke specialistům, to je šikana“

 Nově prohlídku musí absolvovat nejen vrcholoví sportovci, ale i ti výkonnostní, kteří se sportům věnují v oddílech. „Pokud například hraje sedmiletý kluk hokej za nějaký klub, musí mít jednou ročně natočené klidové EKG. U vrcholových sportovců jsou potom testy rozsáhlejší, musí mít EKG i zátěžové,“ dodává Pastucha.

Ne všichni ale nařízení, které platí od začátku roku, vítají. Podle některých sportovních klubů jde dokonce o šikanu rekreačních sportovců.

„Když nejsou schopni lékaři podobné věci zachytit u profesionálních sportovců, kteří spadnou na ledě či při fotbale, jak by to mohlo zabrat u ostatních? Tihle sportovci přece procházejí pravidelnými prohlídkami, a přesto u nich k náhlému úmrtí dochází,“ míní Miroslav Hrabal, předseda Atletického klubu Olomouc.

Prohlídky za úplně zbytečné nepovažuje, v některých případech jsou však podle něj zbytečné. „U sportovců, kteří podávají nějaký výkon, budiž, pokud někdo sportuje, mělo by to být v jeho zájmu. Ale abychom děti z přípravek hnali ke specialistům, to mi přijde doslova jako šikana. Těm by měla stačit prohlídka u obvodního lékaře,“ dodává.

Dalibor Pastucha s ním ale nesouhlasí. Všechny případy, které letos lékaři v Olomouci zachytili, se týkaly dětí do 18 let.

„Kromě srdečních vad pak prohlídka může zachytit i další onemocnění, která nemusela být na první pohled zřejmá,“ vysvětluje primář. Štěstí měl i devítiletý chlapec, který se testům podrobil. „Zjistili jsme u něj astma. Rodina o onemocnění syna nevěděla, nikdy se na něj neléčil. Přesto hrozilo, že se po větší zátěži začne dusit. To je informace, která je pro zdraví velmi důležitá,“ uzavírá Pastucha.