Krátká operace může většině žen bojujících s únikem moči problém vyřešit. Přesto mají olomoučtí lékaři pacientek nedostatek, ženy se totiž stydí o inkontinenci mluvit. (Ilustrační snímek)

Krátká operace může většině žen bojujících s únikem moči problém vyřešit. Přesto mají olomoučtí lékaři pacientek nedostatek, ženy se totiž stydí o inkontinenci mluvit. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Únik moči trápí řadu žen. V Olomouci ho léčí, komplikací je hlavně stud

  • 0
S mimovolným únikem moči se potýká řada žen po padesátce, nezřídka však trápí i mnohem mladší ženy. Olomoučtí lékaři jim přitom nabízí jednoduché a účinné řešení v podobě malé operace, o pacientky však mají paradoxně stále nouzi. Ženy se totiž stydí a raději vše řeší nákupem hygienických pomůcek.

Jednou z žen, které lékaři pomohli, je i čtyřicetiletá Veronika. Problém s mimovolným únikem moči ji začal trápit po druhém porodu.

„Ženy o něm nemluví ani mezi sebou, natož aby šly k lékaři. Přesto vím, že jím trpí několik mých kamarádek,“ říká a dodává, že se přitom není za co stydět.

„Pokud si někdo zpřetrhá vazy nebo má pracovní úraz, tak s ním všichni soucítí, o jeho zranění se mluví. Jakmile ale k podobné situaci v těle u žen dojde například po porodu a začnou trpět inkontinencí, je to tabu. Přitom jde o běžnou věc, která se prostě stává,“ motivuje ženy k řešení problému a návratu k plnohodnotnému životu místo pouhého maskování pomocí hygienických pomůcek.

Podle lékařů z Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc inkontinence trápí většinu žen nad padesát let věku, častá je ale i u žen mnohem mladších. S choulostivým problémem se ale bojí svěřit, přestože úspěšnost operace, která by jej odstranila, je až 95 procent.

„Některé případy vzniku inkontinence jsou spojovány s porodem, roli hrají dědičné faktory, ale i úrazy nebo nošení těžkých břemen, například těžkých tašek s nákupy a podobně,“ vysvětluje David Neubert, lékař porodnicko-gynekologické kliniky a specialista na urogynekologickou problematiku.

Problém může ženám vyřešit patnáctiminutová operace

Výjimkou podle něj nejsou ani mladé sportovkyně, které oblast břicha právě při sportu namáhají a problémy s inkontinencí se jim tam často nevyhnou.

„Ženy se snaží únik moči a nepříjemný zápach maskovat pomocí vložek a dalších hygienických pomůcek,“ říká také Radovan Pilka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. To ovšem podle něj není řešení potíží, které se navíc mohou zhoršovat.

„Vždy je třeba co nejdříve navštívit odborníka, který zjistí příčinu a navrhne nejlepší léčbu. Možností je dnes celá řada,“ dodává.

V Olomouci mohou pacientky podstoupit patnáctiminutovou operaci, při níž jim lékař pod močový měchýř zavede pásku. Ta nahradí původní nefunkční oporu močové trubice.