Budoucí lékaři studující na olomoucké lékařské fakultě budou mít jako pomůcky i speciálně konzervované části lidských těl, takzvané plastináty. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomoučtí medici se budou učit na speciálně konzervovaných částech těl

  • 0
Skutečné části lidských těl, ovšem konzervované speciální metodou takzvané plastinace, se stanou výukovými pomůckami pro budoucí doktory studující na olomoucké lékařské fakultě. Mezi mediky je totiž zájem o urgentní medicínu a medicínu katastrof.

Lékařů v tomto oboru je zatím v praxi nedostatek Od září tak začne na Univerzitě Palackého fungovat centrum, které bude urgentní medicínu a medicínu katastrof vyučovat.

"Je vybaveno unikátními pomůckami, které jsme si pro výuku nechali speciálně vyrobit. Jsou to reálné části lidských těl konzervované pomocí polymerů, tedy takzvané plastináty," podotkl primář Oddělení urgentního příjmu olomoucké fakultní nemocnice Petr Hubáček.

Části těl pro mediky

Studenti s nimi budou trénovat některé zákroky nutné při akutním ohrožení pacientova života. Někteří přitom tuto šanci dostali v Olomouci už ve středu na mezinárodní konferenci.

Urgentní medicína podle Hubáčka v Česku nemá dost lékařů i kvůli vysokým nárokům na odborné znalosti prakticky ze všech oblastí medicíny.

"Roli hrají i obavy ze zodpovědnosti a velkého objemu práce," podotkl Hubáček.

 Medici ale mají o obor zájem. Zatím nepovinný předmět tak budou mít studenti pátého ročníku od září jako první v zemi už povinný.