Policie v úterý zasahovala na zhruba čtyřiceti místech Česka, mimo jiné i na olomouckém magistrátu (na snímku). Sbírala dokumentaci k zakázkám. Podle politiků jde o snahu ovlivnit výsledek voleb. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Zásah policie na radnicích má ovlivnit volby, zaútočili olomoučtí radní

  • 5
Den po rozsáhlé akci, při níž protikorupční útvar v úterý na desítkách míst v celém Česku včetně olomouckého magistrátu zabavil důkazy pro vyšetřování IT zakázek dotovaných z evropských fondů, zaútočili olomoučtí radní na policii. Načasování akce je podle nich snahou o ovlivnění výsledků komunálních voleb.

Představitelé koalice se k zásahu vyjádřili na pravidelné tiskové konferenci po jednání rady města. Po nejostřejším slovníku sáhl lidovecký náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs.

„Co jsem měl možnost mluvit s lidmi, kteří v souvislosti s tímto zásahem na radnici přišli, tak se chovali velmi korektně. Z jednání, které jsem z nich vycítil, si sami uvědomovali, že jsou loutkami v něčích rukou,“ popsal Šnevajs.

Policisté, kteří si i na místní radnici přišli pro důkazy, spadali pod Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Policie v reakci na vyjádření politiků uvádí, že postupovala standardním způsobem.

Policejní zásah v Olomouci

„Prováděli jsme realizaci, která byla dozorována Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci. Postupujeme striktně apoliticky,“ uvedl pro ČTK mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Jeho kolegové dorazili na olomoucký magistrát v úterý ráno. Zajímali se o projekty navázané na výzvu 09 Integrovaného operačního programu. Vypsalo ji v roce 2010 ministerstvo vnitra, šlo o dotace i na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic, například formulářů (více o rozsáhlém zásahu policie čtěte zde).

Je za tím snaha kauzu zpolitizovat, míní státní zástupce

Právě o rok vypsání prověřovaného dotačního programu se při kritice razie opřel primátor Martin Major z ODS.

„Velmi silně mě překvapuje, že týden před komunálními volbami je na čtyřiceti místech v celé České republice prováděna taková akce. Překvapuje mě, že si na to orgány činné v trestním řízení nenašly za těch předcházejících pět let vhodnější dobu, aby neovlivňovaly a zejména nezkreslovaly výsledky voleb,“ řekl.

Žalobce Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství odmítá, že by zásah souvisel s volbami.

„Taková akce se připravuje několik měsíců. Je třeba brát v úvahu, že stopy zanikají, takže nelze některé úkony odkládat,“ upozorňuje.

Za vyjádřeními olomouckých politiků vidí snahu kauzu zpolitizovat. „Nemůžeme pracovat podle kalendáře politických jednání a podobně. Jen v letošním roce se koná několikero voleb,“ podotýká Šereda a zdůrazňuje, že ani zákon neukládá při vyšetřování povinnost brát ohled na termín voleb.

„Orgány činné v trestním řízení musí postupovat z úřední povinnosti co nejrychleji,“ vyzdvihuje žalobce.

Načasování připomíná snahu ovlivnit volby, shodují se radní

Skutečnost, že policistům a žalobcům zákon skutečně nepřikazuje zohledňovat při plánovaní zásahů blížící se volby ve své kritice připustil i primátor Major.

„Objektivně se mi ale nelíbí, že se určité skupiny a složky této země snaží zvrátit rozhodování voličů v jakýchkoli volbách prostřednictvím takto obrovských razií, na které byl prostor kdykoli jindy,“ míní Major.

„Neříkám, že podle trestního řádu se musí orgány činné v trestním řízení nechat ovlivňovat komunálními či jinými volbami. Ale přijde mi, že se to v České republice stává pravidlem,“ dodal.

Jeho názory pak za v Olomouci vládnoucí TOP 09 sdílí i další z Majorových náměstků Ivo Vlach.

„To načasování mi spíše připomíná snahu ovlivnit výsledek voleb,“ podotkl.

Žalobce: Nemůžeme se řídit termíny voleb

Kritiku politiků, kteří úterní zásah policie na radnicích kvůli IT zakázkám přisoudili snaze ovlivnit nadcházející volby, žalobce Petr Šereda z vrchního státního zastupitelství striktně odmítl. Podle něj se naopak politici nyní snaží vyšetřovanému případu dát politický podtext. „Kategoricky odmítáme, že by tato akce jakkoli souvisela s volbami,“ zdůrazňuje Šereda.

Olomoucký primátor a jeho náměstci označili úterní zásah za snahu ovlivnit výsledek voleb. Můžete to komentovat? Kategoricky odmítáme, že by tato akce jakkoli souvisela s nadcházejícími volbami. Jinak se k tomu vyjadřovat nebudeme. Naopak mám za to, že tohle je spíše snaha o zpolitizování té kauzy. A tomu jsme se snažili zabránit.

Co rozhodlo o tom, že termín zásahu byl stanoven právě na úterý? Proč nemohl být například o dva týdny později?
Nemůžeme pracovat podle kalendáře politických jednání a podobně. Jen v letošním roce se koná několikero voleb. Taková akce se připravuje dopředu několik měsíců. Je třeba přitom brát v úvahu, že stopy zanikají, takže nelze některé úkony odkládat.

Tedy ani kvůli blížícím se volbám?
Samozřejmě primární je, že orgány činné v trestním řízení musí postupovat z úřední povinnosti co nejrychleji. Zákon nezná okolnosti typu, že se úkony trestního řízení nebudou konat před volbami. My jsme i svým střízlivým vyjádřením k této kauze právě nechtěli zavdat příčinu, aby to bylo zpolitizováno.