Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) nad Zemí.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) nad Zemí. | foto: AP

Olomoučtí studenti si popovídají s posádkou Mezinárodní vesmírné stanice

  • 2
Unikátní zážitek čeká skupinu studentů tří olomouckých gymnázií. V první polovině března budou mít možnost si prostřednictvím rádiového spojení několik minut popovídat s posádkou Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). V České republice se podobná událost uskuteční vůbec poprvé.

Studenti Slovanského gymnázia, Gymnázia Čajkovského a Gymnázia Olomouc-Hejčín se s kosmonauty budou moci spojit díky projektu americké vesmírné agentury NASA, jehož cílem je podpořit mezi mladými lidmi zájem o vědu a techniku i poznávání vesmíru, a postupem času dostaly možnost se zapojit i školy mimo Spojené státy.

Do projektu se studenti zapojili společně s Hanáckým radioklubem OK2KYJ a v rámci přípravy na rozhovor se ve výuce začali věnovat hlouběji tématům týkajícím se kosmického výzkumu a astronomie. Členové radioklubu jim zase mimo jiné předvedli technické nástroje nezbytné pro komunikaci s ISS.

„Jak my, tak i studenti samotní jsme nadšení z možnosti přímé komunikace s Mezinárodní vesmírnou stanicí. Pro všechny, kteří se zajímají o kosmický výzkum a nové technologie, jde o životní zkušenost,“ řekl předseda klubu Rudolf Bláha.

Přesný termín spojení se účastníci dozví ve druhé polovině tohoto měsíce, vzhledem ke změnám dráhy vesmírné stanice kvůli nezbytným korekcím zatím totiž zatím ještě není možné s jistotou určit ani přesný den.

Rozhovor má trvat přibližně deset minut a studenti budou mít možnost položit otázky posádce, kterou nyní tvoří Američané Timothy Kopra a velitel Scott Kelly, Brit Timothy Peake a Rusové Sergej Volkov, Jurij Malenčenko a Michail Kornijenko. Ti se budou tou dobou pohybovat přibližně 300 kilometrů nad Hanou.

„Některé studenty zajímá, jak kosmonauti snáší stav beztíže. Děvčata mají připravenou otázku o osobních talismanech nebo o tom, jak snáší rodiny odloučení od astronautů,“ uvedla pro ČTK učitelka Gymnázia Čajkovského Eva Farmačková s tím, že studenti se chtějí zeptat i na opravy ISS.

„Zajímá je také to, kdy se plánuje přítomnost zvířat na stanici nebo jakou největší rostlinu se tam podařilo vypěstovat. Otázek máme připravených dvacet a uvidíme, na které z nich přijde řada,“ dodala.