Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Olomoučtí vědci nabízí pro boj s padělky speciální značkovací molekuly

  • 5
V boji proti padělatelům značkových lihovin, parfémů či kosmetiky by mohla výrobcům z celého světa brzy pomáhat technologie olomouckých vědců. Ta spočívá v označkování vyráběných látek speciálními molekulami, díky kterým bude rozlišení originálů od padělků jednodušší a levnější.

Technologie vyvinutá vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) olomoucké Univerzity Palackého nese jednoduchý název Key-Lock (Klíč-Zámek - pozn. red.) a už o ni projevili zájem první investoři.

„Princip metody je založen na vnesení vhodných molekul do produktu ve velmi nízkých koncentracích. Tyto molekuly fungují jako zámek, který výrobek chrání,“ uvedl ředitel RCPTM Radek Zbořil, který je jedním z autorů technologie.

Speciální nanomateriál poté slouží jako klíč, který ověří, zda je ve výrobku ten správný zámek a jde tedy o originál.

„Nanomateriál na bázi magnetických částic a nanostříbra s ukotveným chemickým klíčem dokáže zmíněné molekuly zcela selektivně nalézt, účinně separovat z prostředí pomocí magnetického pole, a hlavně nesmírně citlivě stanovit. Dvojici zámek-klíč tak zná jen výrobce,“ dodal.

Myšlenka vzešla ze základního výzkumu RCPTM využívající podobnou technologii, která v krvi nebo mozkomíšním moku dokáže najít i rekordně nízké koncentrace molekul, jež jsou důležité pro diagnostiku.

„Odtud byl už jen krůček k myšlence, že nutně nemusíme pomocí nanoklíče molekuly jen hledat a stanovovat jejich koncentrace pro medicínské aplikace, ale že je můžeme ve formě jakéhosi zámku cíleně přidat do produktů, abychom ochránili jejich autenticitu,“ doplnil Zbořil.

Technologie má široké využití v potravinářství i výrobě paliv

Technologie Key-Lock vznikla na Univerzitě Palackého při řešení projektů, které pomáhají převádět výsledky vědy z akademického prostředí do praxe a podpořila je Technologická agentura České republiky. Komerční potenciál technologie je podle autorů obrovský.

„Může se uplatnit především v potravinářském průmyslu, ale i kosmetice nebo při výrobě a distribuci pohonných hmot. Chemický zámek přidaný do produktu je identický s přírodními látkami, je zcela netoxický a nezatěžuje životní prostředí. Přidává se navíc v mimořádně nízkých koncentracích, které nedokáží odhalit konkurenční metody,“ shrnul Václav Ranc, spoluautor metody, kterou se univerzita rozhodla chránit evropským patentem.

Náklady na takovou ochranu jsou přitom podle něj v porovnání s cenou výrobku minimální, což dělá technologii atraktivní i pro výrobce.

Technologie Key-Lock se dočkala ocenění například na letošní výstavě technických inovací, patentů a invencí Invent Arena, kde se v konkurenci různých vynálezů a patentů z více než dvaceti zemí stala nejlepším exponátem v kategorii Chemie, zemědělství, zdravotnictví, biotechnologie.