Provozovatelé skiareálů i půjčoven vybavení se snaží bojovat se zloději. Požadují například dvoje doklady či složení kauce. (ilustrační snímek)

Provozovatelé skiareálů i půjčoven vybavení se snaží bojovat se zloději. Požadují například dvoje doklady či složení kauce. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Skiareály z Jeseníků se brání před zloději lyží ostrahou i kaucemi

  • 2
Útok na zloděje lyžařského vybavení vyhlásily areály v Jeseníkách. Šéfové středisek slibují, že budou víc hlídat a také kontrolovat, aby krádeže když ne vymýtili, tak alespoň výrazně omezili.

Problém však podle skiareálů spočívá i na straně návštěvníků, kteří zlodějům práci často usnadňují.

"Lidé, kteří se jdou naobědvat, dávají pořád přednost umístění lyží před restaurací, kde je nemají pod kontrolou, než by zaplatili za úschovu. Přitom hotel i restaurace tady mají svou úschovnu," uvedl například ředitel areálu Červenohorské sedlo Zdeněk Lysák. A proto se v oblíbeném areálu v minulé sezoně ztratilo několik párů lyží.

Vedle místních zlodějů se přitom v posledních letech podepisují pod krádežemi na horách zlodějské skupiny z Polska. Loni například parta Poláků odvezla několik párů lyží z areálu v Koutech nad Desnou, jiná zase ze střediska Dolní Morava. Tyto skupiny se už podařilo dopadnout.

"Ukradli lyže lidem, kteří je nechali bez dozoru, ale taky si půjčili lyže v půjčovně a chtěli si je nechat," upřesnil obchodní ředitel střediska Martin Palán.

Půjčovny chtějí ukázat dva doklady či složit kauci

Právě krádeže lyží, snowboardů nebo lyžáků či snowboardových bot získaných z půjčoven jsou v posledních letech stále častější. Provozovatelé či majitelé středisek totiž bojují s podvodníky, kteří si půjčují vybavení na kradené nebo padělané doklady, a není tak možné je podle nich dopadnout. Letos se ve střediscích připravují, aby ztráty půjčoven co nejvíc snížili.

"Pokud chce někdo půjčit sportovní vybavení, chceme bezpodmínečně dva doklady, třeba občanku a řidičák," prozradil ředitel areálu Kouty nad Desnou Petr Marek. Podobně chtějí vidět dva různé doklady totožnosti také v půjčovně lyží na Dolní Moravě.

A lyžařský areál Červenohorské sedlo jde ještě dál. "Půjčovna vyžaduje na zapůjčené lyže kauci nebo musí nechat zájemce osobní doklady, i když se to nesmí. Dokud ale bude na horách tolik zlodějů, jiná cesta není," vysvětlil ředitel střediska Zdeněk Lysák.

Některé areály dokonce najímají hlídací službu. "Máme už vlastní ostrahu, která dohlíží na parkování a taky na pohyb po parkovišti. Opakovaně také sledují prostor před restauracemi, kde si lidé odkládají své vybavení," řekl šéf kouteckého areálu Petr Marek.

Podle něj se nová opatření velmi osvědčila. "Od zavedení služby v minulé sezoně jsme nezaznamenali žádnou krádež z aut a podařilo se dopadnout zloděje, kteří sem přijeli s dodávkou krást lyže," popsal Marek.

Ve skiareálech v zimě více hlídkuje i policie

Například v areálu Kaste Petříkov se podařilo hlídáním parkoviště a opatřením přímo v areálu dosáhnout toho, že zloději tu už několik let žádné lyže ani snowboardy neukradli.

"Lidem nabízíme uzamykatelné stojany a upozorňujeme je, aby si lyže, pokud je nechají bez dozoru, zamykali. Tím jsme dosáhli toho, že už loni uzamykatelné stojany hodně využívali a letos bychom to chtěli ještě zlepšit," řekl majitel areálu Kaste Petříkov František Kaštyl.

Policie se sice v zimních střediscích pohybuje, ale nemůže podchytit vše. "Jak začne lyžařská sezona naplno, jezdí naše hlídky do areálů co nejčastěji a kontrolují především pohyb na parkovištích, ale procházejí také prostory, kde si lidé odkládají věci," sdělil šumperský policejní mluvčí Josef Bednařík. Podle něj ale není možné, aby hlídky byly v každém středisku celé dny.

"Proto je každá iniciativa ze strany provozovatelů či majitelů středisek prospěšná, ať už jde o hlídkovou službu, nebo přísnější režim v půjčovnách. Rozhodně ale nemůžeme souhlasit se zástavou ve formě osobních dokladů," odmítá Bednařík a připomíná, že nebezpečí postihu se nevystavuje jen majitel půjčovny, ale i klient, který osobní doklad jako zástavu poskytne.