Na Plumlovské přehradě se naplno rozběhly práce na opravě hráze. Na snímku pod...

Na Plumlovské přehradě se naplno rozběhly práce na opravě hráze. Na snímku pod ní probíhají sanace štěrkopískového podloží. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Z hráze Plumlovské přehrady je staveniště, lidem její obcházení vadí

  • 2
Práce na rekonstrukci hráze Plumlovské přehrady se rozjely naplno. Stavbaři hloubí štěrkopískové pilíře, které zvýší únosnost podloží a začali pracovat i na návodním líci, tedy části, která je běžně pod vodou. Některým lidem ale uzavřená hráz, která se změnila ve staveniště, vadí. Musejí ji totiž dlouze obcházet.

Jak se ukázalo, některým lidem zřejmě velmi vadí, že hráz je teď zavřená a nechce se jim šlapat stovky metrů navíc. "Celá koruna hráze je nyní uzavřená jak pro motoristy, tak pro pěší. Lidé musí chodit okolo, a to se jim nelíbí," uvedl ředitel závodu Horní Morava David Fína.

Podle mluvčí Povodí Moravy Gabriely Tomíčkové teď na lidi čeká asi pětisetmetrový úsek navíc, což zřejmě někteří z nich nesou nelibě.

"Někdo už třeba poničil závory u hráze i zámky unimobuněk stavbařů. Nebo někteří vjedou na stavbu třeba na kole a nerespektují zákazy," popsala s tím, že to nejen komplikuje práci dělníkům, ale je to i nebezpečné. "Jde o staveniště a cizí lidé tam nemají co dělat," dodala.

Mostkovičtí se snaží chodcům usnadnit život a opravili místní zkratku vedoucí od zavřených schodů na hráz kolem minigolfu přes Hloučelu na kopec zvaný Růžičák zpět k cestě.

Na jaře by zavřená hráz byla problém, jde se po ní ke kinu

Lidé, kteří to v místě neznají, tak mají při cestě na druhou stranu možnost, jak špunt v podobě uzavřené přehradní hráze obejít. Ale bude je to stát stovky nachozených či najetých metrů třeba kolem přehrady nebo přes Mostkovice.

"Zatím si mi osobně nikdo z místních stěžovat nebyl. Ale pokud bude hráz zavřená i na jaře, tak to už nejspíš problém trochu bude," podotkl starosta Mostkovic Jaroslav Peška.

Místní letní kino totiž leží na druhé straně od mostkovického kempu. "Kempaři by to tak do kina museli dlouze obcházet," dodal Peška.

Nyní už dělníci z firem seskupených do Sdružení Plumlov hloubí čtyři štěrkopískové piloty, které zvýší únosnost podloží. Dvě vrtné soupravy pracují také na sanaci návodního líce hráze. Řešení stability této její části, která je běžně pod vodou, je navržené v celé její délce a šířce.

"Stavbaři již začali i s vrty pro celkem tisícovku pilířů, které zajistí stabilitu hráze," poznamenala Tomíčková s tím, že denně jich plánují navrtat na 25. "Nyní už jich mají dokončených kolem stovky. Současně se pustí i do opravy vypouštěcí věže," dodala.

Odtěžených 30 tisíc kubíků zeminy zaplní lagunu u Valáška

Ve čtvrtek bagry finišovaly také s protipovodňovou hrázkou. Po rekonstrukci návodního líce začnou dělníci pracovat na koruně hráze. Opraví tam most, cestu a umístí nové zábradlí, lavičky a osvětlení. Povodí stále počítá s tím, že přehradu začne napouštět už příští rok.

Kdy přesně se přehrada začne znovu plnit vodou, záleží na vývoji počasí i postupu stavebních prací. "Konkrétní termíny a harmonogram dalších prací se upřesní podle povětrnostních podmínek," potvrdila Tomíčková. Další plány počítají i s pokládkou těsnící fólie či hutněným násypem při návodním líci.

Odtěženým materiálem stavbaři zavezou lagunu u Valáška. "Předpokládáme, že vyvezou více než 30 tisíc metrů krychlových zeminy," dodal generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Souběžně zmizí ze dna nádrže i vegetace. Před samotným napouštěním chce povodí vybudovat na přítoku nádrže zařízení ke srážení fosforu ve vodě. Technologie má omezit objem této živiny pro sinice. "Chceme předejít tomu, aby splašky znečištěná a fosforem bohatá voda z obcí tekla do přehrady," uvedl Fína.