Jihoslovanské mauzoleum v olomouckých Bezručových sadech, ve kterém jsou uloženy ostatky více než tisíce vojáků, je ve zdevastovaném stavu už řadu let. Radnice ho nyní plánuje opravit.

Jihoslovanské mauzoleum v olomouckých Bezručových sadech, ve kterém jsou uloženy ostatky více než tisíce vojáků, je ve zdevastovaném stavu už řadu let. Radnice ho nyní plánuje opravit. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Olomouc se musí o zničené mauzoleum soudit, pak dojde na opravu

  • 0
Příběh zdevastovaného olomouckého mauzolea v Bezručových sadech s ostatky více než tisícovky vojáků z první světové války skončí u soudu. Ten nejspíše příští rok rozhodne, zda se město stane majitelem památky z dvacátých let. Je to jediná podmínka pro to, aby se radnice mohla pustit do oprav.

Původně Jihoslovanské mauzoleum patřilo nyní již zaniklému Království Jugoslávie. Pětice nástupnických států souhlasí s tím, aby se stalo majetkem Olomouce. Jejich velvyslanci to potvrdili olomouckému primátorovi Martinovi Novotnému ve společném oficiálním prohlášení.

Oznámení o tom, že Olomouc hledá majitele opuštěného mauzolea v Bezručových sadech, vyvěsil magistrát na své úřední desce na konci května.

"Je to poprvé, co takto hledáme majitele tak velké stavby. Obvykle tuto výzvu používáme u opuštěných hrobových míst," popsal tehdy náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs.

Doba, v níž se případní majitelé mohli o mauzoleum přihlásit, skončila patnáctého listopadu. "Teď je totiž třeba učinit ještě jeden nezbytný právní krok, a to podání žaloby o určení vlastnictví. O tom může vždy rozhodnout jedině soud," přibližuje mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá.

Nástupnické státy Jugoslávie si přejí zachování mauzolea

U něj bude město zastupovat olomoucký advokát Petr Konečný, vše je však teprve na začátku. "Podle mého velmi hrubého odhadu by první jednání mohlo být nejdříve na začátku příštího roku," přemítá Konečný.

Kromě Olomouce se tak do soudu zapojí i nástupnické státy někdejšího Království Jugoslávie, jež zaniklo na začátku čtyřicátých let dvacátého století.

Jihoslovanské mauzoleum

Zdevastované mauzoleum stojí v olomouckých Bezručových sadech od roku 1926. Postavené je podle plánů architekta Huberta Austa. Ukrývá kostnici s dřevěnými rakvemi s ostatky zhruba 1 300 jugoslávských vojáků, kteří padli v první světové válce. Nahoře je kaple se zbytky byzantských fresek.

"Podporujeme ochotu města převzít mauzoleum do svého vlastnictví, což umožní započetí nezbytných oprav, a tudíž i obnovení důstojnosti a úcty. V této souvislosti vyjadřujeme naše pevné přesvědčení, že původní účel mauzolea zůstane zachován," píše pětice velvyslanců ve společném dopise primátorovi Olomouce.

Na zchátralé mauzoleum upozorňují místní i turisté

Pokud soud potvrdí, že se Olomouc stane majitelem nyní zdevastovaného Památníku padlých jihoslovanských vojáků, jak zní oficiální název mauzolea z roku 1926, počítá radnice s jeho opravou. Radní o tom případně definitivně rozhodnou na začátku příštího roku.

"Současný stav už je opravdu neudržitelný. Na to, jak mauzoleum vypadá, upozorňují turisté i Olomoučané. Poté, co se nám podařilo spravit všechny olomoucké parky, zůstává mauzoleum jako poslední tečka, která bohužel ke kráse Bezručových sadů nijak nepřispívá," nastínil náměstek Šnevajs.

Konkrétní plány oprav nyní vznikají, základní návrh by vedení města mělo mít na stole ke konci roku. "Vzniknout by měly dvě varianty, rozsáhlá a úspornější," líčí Štědrá. Na začátku hledání majitele mauzolea magistrát počítal s tím, že ho jeho úpravy přijdou na několik milionů korun.