Hrad Helfštýn patří k populárním turistickým místům v kraji, do jeho paláce se ovšem návštěvníci i nadále nepodívají.

Hrad Helfštýn patří k populárním turistickým místům v kraji, do jeho paláce se ovšem návštěvníci i nadále nepodívají. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Hradní palác Helfštýna bude i letos uzavřený, pomoci má tým expertů

  • 1
Také letos se návštěvníci hradu Helfštýna budou muset vzdát prohlídky paláce čtvrtém nádvoří, který je v havarijním stavu. Naděje, že se dočká zastřešení a opět se otevře veřejnosti, ale konečně dostává reálnou podobu. Plány za 60 milionů korun oživil tým odborníků, který už připravil podklady pro finální studii.

Palác musela správa hradu uzavřít před třemi lety. „Na zdi působí povětrnostní vlivy, postupem času se rozpadají. Hrozí nebezpečí, že kusy cihel někomu spadnou na hlavu,“ popsal před časem situaci kastelán hradu Jan Lauro. Stav paláce tak zůstává nejbolavějším místem současného Helfštýna.

„Otázka opravy hradního paláce je věc, která nás skutečně trápí,“ potvrdil kastelán. Ideálním řešením by podle něj bylo zastřešení paláce, které by zabránilo dalšímu zvětrávání zdiva, a sanace obvodových zdí.

O těchto stavebních úpravách se mluví již dlouho - v roce 2010 plán získal jasnější kontury díky deklaraci vědecké rady Národního památkového ústavu (NPÚ).

„Od té doby se příprava zastřešení velice slibně posunula,“ uvedl Lauro s tím, že se podařilo sestavit tým odborníků z řad investora, jímž je Olomoucký kraj, jakožto vlastník památky, Národního památkového ústavu, architektonické kanceláře Atelier R, Muzea Komenského v Přerově a také města Lipníku nad Bečvou.

„Tento tým společně s externími specialisty připravil dokumentaci, stavebně historické průzkumy a analýzu stavebních materiálů a zpracoval podklady pro splnění požadavků na vznik objemové studie sanace a zastřešení paláce,“ shrnul kastelán.

Záchrana Helfštýna patří k ohlášeným prioritám kraje

I po dokončení finální studie nicméně k samotnému zastřešení chybí ještě několik důležitých kroků.

„Dokud nebudeme mít v ruce finální studii, znát závazné stanovisko NPÚ a nebudou zahájeny práce na projektové dokumentaci, je dohlednost uskutečnění projektu spíš abstraktním pojmem,“ připouští Lauro.

Podle dřívějších informací z Olomouckého kraje jsou náklady na zastřešení a další úpravy odhadnuty na 60 milionů korun. Záchranné práce na Helfštýně jsou přitom podle mluvčí kraje Kamily Navrátilové jedním z cílů, který před časem deklarovala ve svém prohlášení rada kraje. Původně se dokonce počítalo, že na tyto priority dojde už v letech 2016 a 2017.

Letos budou pokračovat práce na konzervaci hradeb

Zatím jsou však na programu pouze dílčí opravy hradního komplexu. „Loni v letních měsících jsme navázali na systematické spárování obvodových hradeb zahájené již v roce 2013. Tentokrát jsme opravili obtížně přístupný úsek okružní hradby obepínající západní fasádu paláce,“ popsal Lauro.

Další významné opravy pak začaly po poslední kulturní akci turistické sezony tak, aby nebyl nijak zásadně narušený provoz hradu - šlo o výměnu prvního a třetího mostu, které již byly v havarijním stavu.

Letos bude dál pokračovat konzervace obvodových hradeb. „V podstatě navážeme na loni dokončený úsek a posuneme se k severní části okružní hradby. Připravujeme také opravu střešní krytiny nad hradní restaurací a sociálním zázemím. Ani jedna z těchto stavebních akcí by neměla nijak závažně omezit běžný návštěvní provoz,“ nastínil helfštýnský kastelán.