Obyvatele prostějovské Veleslavínské ulice trápí už řadu měsíců opravy. Místo má přitom jen zhruba sto metrů, firma ale už dvakrát nedodržela termín. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Krátkou ulici opravuje firma měsíce. Už si tu neškrtne, slibuje Prostějov

  • 7
Řadu měsíců nadávají obyvatelé Veleslavínské ulice v Prostějově na to, že krátká ulička je už půl roku rozkopaná a oni se musejí ke svým domovům dostávat přes výkopy, kaluže a bláto. Radnice se omlouvá s tím, že stavitel dvakrát nedodržel termín. Slibuje, že od ní firma už žádnou zakázku nedostane.

Lidé z Prostějova přitom podobné patálie už důvěrně znají. Když radnice před lety rekonstruovala ulici Melantrichovu, trvalo to řadu týdnů, po většinu času se na stavbě potloukali jen dva tři dělníci a lidem nezbylo, než aby byli trpěliví.

Nyní se podobná situace, ale v daleko katastrofálnějším měřítku opakuje v severní části Prostějova. Ulice Veleslavínská má na délku zhruba jen sto metrů, ale opravuje se už přibližně půl roku. Lidé jsou zoufalí, s ničím podobným nepočítali ani v nejhorších představách.

„Je to naprostá hrůza. Ulice má pár metrů, ale opravují ji několik měsíců. To naprosto nemá obdoby. Je to týrání,“ zuří například Jiří Štvrtecký, který každý den musí přes staveniště vodit děti.

Obyvatele rozčiluje také to, že práce jsou nekoordinované, nárazové nebo odfláknuté.„Běžně se stává, že se tady několik dní nic neděje, pak přijdou, něco vyfotí a najednou se pracuje i o víkendu. Když tady byla první firma, něco udělali, zahrabali to a odešli. Pak přišla další firma, všechno rozbombardovala a jede se znovu,“ rozčiluje se i Alena Málková.

Obyvatele nyní stavební práce kompletně odřízly

Obrubníky se podle ní pokládaly několikrát, jindy dělníci něco udělali, ale stavební stroje to druhý den rozjezdily. Lidé se navíc bojí také toho, aby sítě byly položeny v pořádku, a hrozí se, co udělá například kanalizace, až začne více pršet.

Veleslavínská ulice

V posledních dnech navíc město začalo opravovat souběžnou ulici, takže obyvatelé Veleslavínské jsou odříznuti. Nyní je na stavbě zvýšená činnost a každý den se zde pohybuje několik dělníků, konec se však blíží pro lidi až příliš pomalu.

Celou situaci komplikuje skutečnost, že zakázka byla rozdělená na dvě části. Nejprve zde jedna firma opravovala vodovod, až poté nastoupila další společnost, která měla za úkol rekonstrukci po výkopových pracích.

Město se omlouvá a ujišťuje: Tady už firma práci nedostane

Prostějovská radnice se obyvatelům Veleslavínské již omluvila. Se stavební firmou Stanix Projekt ze Zlína, která nesplnila již dva termíny dokončení, opakovaně vyjednávala.

„Od začátku měsíce firmě běží penále. Máme v plánu dohodnout se s jinou stavební firmou, aby práce dokončila. Ale je tam problém se zárukami, protože nikdo nechce převzít záruku za práci, kterou dělal někdo jiný,“ informoval náměstek primátorky pro investice Zdeněk Fišer.

Nový zákon o veřejných zakázkách již podle něj umožňuje, že město se nemusí dívat pouze na nabídnutou cenu. „Pokud by se tato firma někdy v budoucnu objevila v nějakém výběrovém řízení, ihned ji vyřadíme,“ slíbil Fišer.

MF DNES oslovila zástupce společnosti zodpovědného za prostějovskou zakázku Michala Ondru, který na ní současně zastává roli stavbyvedoucího. Na dotaz, proč opravy trvají tak dlouho, neodpověděl. „To není moje záležitost,“ prohlásil pouze.

Dotovaná místa umožnila nabídnout nejnižší cenu

Podle náměstka primátorky Jiřího Pospíšila to není první problém s touto společností, který město mělo. „V minulosti jsme po nich museli dokončovat i některé chodníky. Dřív bylo velmi obtížné vyřadit nějakou firmu z výběrového řízení, když nabídla nízkou cenu. Dnes můžeme vzít v úvahu negativní reference, takže tato firma si už v Prostějově neškrtne,“ uvedl náměstek.

Ve Veleslavínské ulici město opravovalo inženýrské sítě nízkého napětí, vysokého napětí a vodovodu, poté přišla na řadu rekonstrukce veřejného osvětlení, komunikace, chodníků a parkovacích míst. Podle projektu šlo o investici 6,3 milionu korun.

Společnost Stanix Projekt, která vyhrála výběrové řízení, se podle náměstka Fišera snaží zaměstnávat lidi, kteří jsou dlouho na úřadu práce a na které tak dostane dotace. „Za těchto okolností pak ve výběrovém řízení mohli nabídnout nejnižší cenu a my jsme nemohli nic dělat,“ vysvětlil Fišer.