Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Chodníky, hřiště i parkoviště. Jeseník 35 miliony oživí největší sídliště

  • 0
Nejstarší, nejrozlehlejší a současně nejlidnatější jesenické sídliště se dočká oživení za desítky milionů korun. Zoufale zanedbané prostředí, ve kterém se denně pohybuje dva tisíce obyvatel tamních paneláků, se dočká ozdravné kúry za desítky milionů korun.

Lidé ze sídliště 9. května se konečně dočkají nových chodníků, zeleně, klidových zón, dětských hřišť a přibudou i parkovací místa.

„Sídliště 9. května je nejstarším a zároveň největším a nejlidnatějším sídlištěm v Jeseníku, žije zde kolem dvou tisíc lidí. Chceme prostředí, ve kterém se denně pohybují, vylepšit a v maximální míře odstranit nedostatky, se kterými se musí pravidelně potýkat,“ uvedl místostarosta Jeseníku Petr Procházka.

Tamní obyvatelé už větší investici, která by nevzhledné sídliště změnila k lepšímu, netrpělivě vyhlíželi.

„Konečně na nás přišla řada. Pořád bylo něco důležitějšího. Jsem rád, že se už město konečně rozkývalo a trochu nám to tady vylepší,“ pochvaluje si jeden z obyvatel sídliště Ondřej Hudák.

Pět částí se promění v pěti etapách

Radnice rozplánovala investici do pěti etap po dobu pěti let. Práce začnou v příštím roce a vše by mělo být hotovo do roku 2020.

„Rozkopat tak velké sídliště najednou není možné. Ruku v ruce s tím jde taky financování. Regenerace bude stát zhruba 35 milionů. Rozdělením do etap dosáhneme na vyšší dotace a taky rozložíme platby od města. Jednorázově zaplatit 15 milionů by pro město byla zbytečně velká zátěž,“ vysvětlil Procházka.

Sídliště 9. května je tak rozděleno na pět částí, každé z nich bude věnována jedna etapa prací. Projekt počítá s rekonstrukcí místních komunikací a opravou či výstavbou chodníků. Co lidé uvítají ještě víc, je přes 280 nových parkovacích míst, která vzniknou ve všech revitalizovaných částech sídliště.

Děti si zase budou moci hrát na pěti nových hřištích, která se budou lišit a budou speciálně upravena podle věku dětí. Jedno poslouží těm do tří let, dvě jsou pro děti do šesti let, další počítá s těmi od šesti do dvanácti a poslední bude pro mládež nad 12 let.

Kromě toho město myslí také na odpočinek místních a návštěvníků. V ulicích totiž vznikne několik klidových zákoutí. Na sídlišti přibude i zeleň a nové veřejné osvětlení.

Inspirace? Prievidzská v Šumperku a olomoucký Povel

„Inspirovali jsme se v jiných městech, která mají už revitalizace zdařile za sebou nebo tam právě probíhají. Například Šumperk upravuje sídliště Prievidzská,“ nastínil Procházka. Právě Prievidzská v Šumperku je dobrým příkladem, jak oživit a vylepšit prostor mezi paneláky.

„Je to dlouhodobá záležitost. Projekt Regenerace panelového sídliště Prievidzská byl zahájen v roce 2006. V letošním roce se uskutečnila 6. etapa, další tři město připravuje,“ sdělila mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková.

Na sídlišti lidem slouží nové chodníky, další parkovací místa, hřiště pro děti, zóna s posilovacími stroji pro seniory, nová zeleň a lavičky. Město už na Prievidzské investovalo desítky milionů, z toho většinu nákladů pokryla dotace.

Do oprav panelových sídlišť dávají peníze i další samosprávy v Olomouckém kraji. Například olomoucký magistrát v průběhu několika let zrevitalizoval hlavní část sídliště Povel. Rekonstrukce jedné z nejlidnatějších obytných zón krajského města zahrnovala řešení dopravy v podobě nového okruhu, který vznikl propojením ulic Janského a Heyrovského.

„Průjezd touto lokalitou je nyní jednodušší a přehlednější. Zároveň zde vznikla pěší zóna a 400 nových parkovacích míst,“ uvedl náměstek pro investice Filip Žáček.

Uvnitř sídliště vznikla i pěší zóna, přibyla rovněž čtyři dětská hřiště, chodníky, nové osvětlení i lavičky. Na Povelu zahradníci vysadili tisíce keřů a stromů. Na další roky má magistrát připravené ještě další tři etapy, kterými regeneraci sídliště dokončí.