V olomouckých parcích od začátku dubna přibylo pětadvacet nových budek pro ptáky.

V olomouckých parcích od začátku dubna přibylo pětadvacet nových budek pro ptáky. | foto: Evžen Tošenovský

Ptáci i netopýři mají díky ornitologům v parcích Olomouce nové bydlení

  • 2
V olomouckých parcích od začátku dubna přibylo pětadvacet nových budek pro ptáky. Dohromady jich tak už dobrovolníci ve spolupráci s ornitology rozmístili více než stovku. Nové bydlení navíc připravili nejen pro ptáky, ale i pro netopýry. Ti jich za poslední měsíc dostali hned šest.

Nové budky ochránci ptáků pověsili na stromy poté, co vloni nechal magistrát vykácet řadu starých stromů v Michalské aleji. Zvířata tím totiž přišla o svůj dosavadní domov.

Přestože se jednalo o rozsáhlý zákrok, magistrát se podle úředníků snažil o minimální narušení životního prostředí.

"Po zkušenostech z předchozích let byl zásah v parcích dlouho a zodpovědně plánován. Také díky připomínkám a doporučením Hnutí Duha a Moravského ornitologického spolku bylo nakonec kácení omezeno jen na nezbytně nutnou míru," řekl vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka.

"Bohužel u nás zatím není zvykem, aby se při těchto zásazích nebral ohled jen na zajištění bezpečnosti lidí, ale i na základní biologické hodnoty parků a potřeby chráněných druhů živočichů," prohlásil Evžen Tošenovský, člen výboru Moravského ornitologického spolku.

Přístup olomouckého magistrátu ale považuje v porovnání s jinými státními orgány za mimořádně citlivý.

Vzhledem k dalším plánovaným zásahům v parcích budou budky v Olomouci pravděpodobně přibývat i v dalších letech.

"Rozvěšování budek je jen jednou součástí snah o zachování biodiverzity parků. V první řadě jde především o správné naplánování a zhodnocení nezbytnosti nutných zásahů v parcích a způsobů jejich provádění," vysvětlil Tošenovský.

Péče o ohrožené ptactvo však nekončí jen pověšením budek. Ochránci přírody musí zajistit jejich každoroční kontrolu, čištění a nutné opravy. Nezbytné je také vyhodnocovat, kolik ptáků v nich hnízdí. Budky v parcích tak nakonec mohou sloužit nejen k ochraně, ale i jako výborný zdroj informací pro vědecký výzkum.

"Samotné vyvěšování budek bez hlubších znalostí a následného vyhodnocování účinnosti nemá příliš význam," dodal Tošenovský.

Budky pro ptáky vyrobily i děti

Zapojit se do ochranných opatření může prakticky každý. Například na posledním projektu umisťování budek mají velký podíl děti z přírodovědeckého kroužku, který provozuje Dům dětí a mládeže Olomouc. Pod vedením odborníků z Moravského ornitologického spolku totiž budky určené pro různé druhy ptáků vyrobily a rozvěsily v Michalské aleji.

"Ne každá budka je úplně perfektně přesná, menší děti zkrátka nejsou profesionální tesaři. Ptákům i netopýrům ale poslouží i tak určitě velmi dobře," řekla vedoucí přírodovědného kroužku a ornitoložka Kateřina Ševčíková.

Ptáci v Olomouci bohužel doplácejí nejen na kácení v parcích, ale i na další úpravy města. Špatný vliv mají na jejich hnízdiště třeba i opravy domů nebo jejich zateplování.