Rekonstrukce bitvy z druhé světové války. (Ilustrační snímek)

Rekonstrukce bitvy z druhé světové války. (Ilustrační snímek) | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Pieta, bitvy či historická kolona. Města oslaví výročí konce války

  • 0
Na dobových bitvách, výstavách, přehlídce filmů či vzpomínkových akcích a koncertech. Všude tam si lidé mohou připomenout poslední okamžiky druhé světové války na střední Moravě. Nejvíce akcí k 70. výročí od konce války je naplánováno od konce dubna do června, někde se ale oslavy protáhnou až do září.

1. Pieta v Javoříčku

První akce se konají už o tomto víkendu například v Javoříčku, kde se odehrála jedna z nejtragičtějších událostí konce války v kraji - vypálení obcí Javoříčko a Zákřov.

„Na Kyjanici nedaleko Zákřova bude další pietní místo, které upomene na rok 1945 a tehdy dvacet zavražděných místních obyvatel. Současně s tím bude v Javoříčku otevřena nová muzejní expozice, odhalen model původní podoby obce a vysázena symbolická lipová alej,“ řekl předseda sdružení Iniciativy pro podporu vypálených obcí Filip Žáček.

Model Javoříčka znázorňuje jeho centrální část před 2. světovou válkou. Každému, kdo jej srovná s pohledem na dnešní obec, tak dojde rozsah celé tragédie z května 1945.

Lipovou alej pak vytvoří devět stromů věnovaných kromě Javoříčka také ostatním obcím u nás, které za války postihl podobný osud - Lidicím, Ležákům, Českému Malínu, Ploštině, Leskovci, Vařákovým Pasekám, Prlovu a Zákřovu.

2. Olomouc uvidí rekonstrukce bitev i ohňostroj

V květnu si přijdou na své milovníci historických bitev a přehlídek vojenské techniky. Ti z Olomouce mohou už 2. května vyrazit na rekonstrukci tankové bitvy u Fortu XIII v Nové Ulici.

„Chceme ukázat, jak vypadal jeden z posledních bojů československé tankové brigády, který se odehrál u Horky nad Moravou,“ uvedl organizátor Ivo Juráš. Ještě před bitvou uctí Olomouc památku obětí války u památníku na Lazcích.

Kromě toho bude 3. května na Horním náměstí výstava fotografií dokumentující osvobození Olomouce, a v sobotu 9. května se pak mohou návštěvníci olomouckého Fortu Radíkov podívat na rekonstrukci jedné z bitev, která proběhla při osvobozování Olomouce.

„Chystáme se navázat na úspěch z loni, kdy se k nám přišlo podívat na 1 300 lidí. Letos se nám na připravovanou výstavu vojenské techniky podařilo zajistit také tank T34,“ pochlubil se za organizátory Jan Bednář.

O vyvrcholení a samotný závěr maratonu oslav se pak v Olomouci postará jedinečný koncert v centru města. V pondělí 22. června ve 20 hodin vystoupí na Horním náměstí basbarytonista Ildebrando D´Arcangelo. Do hlediště se vejdou tři tisícovky lidí. Oslavy poté ukončí noční ohňostroj.

3. Přerovem projede kolona historických armádních vozidel

Fandové vojenské historie se ve stejný den mohou přesunout také do Přerova, kudy pojede a také zastaví kolona historických vozidel československé armády z roku 1945.

„Zastávka bude součástí unikátní výpravy desítek nadšenců, kteří se vydají v rámci historické rekonstrukce po stopách bojů československé vojenské jednotky na východní frontě v posledních dnech 2. světové války,“ popsal Petr Sehnálek z Muzea Komenského v Přerově.

Je poměrně málo známým faktem, že právě českoslovenští vojáci osvobodili několik desítek moravských měst a vesnic a právě týdenní cesta ze Žiliny až do Prahy má tyto události připomenout. První květnovou neděli českoslovenští vojáci na historických vozidlech projedou městem a po 15. hodině dorazí na Horní náměstí.

Jen o pět dní později pak prožije Přerov oslavy Dne vítězství. V bohatém programu v Želatovské ulici nebude chybět ani Bitva Midway, v níž hlavní roli budou hrát modely tanků a letadel. Akce začíná ve 13 hodin na hřišti ZŠ Želatovská.

4. Bratrušovskou tragédii připomene nové vydání knihy

31. března 2015 to bylo přesně 70 let, co se stala jedna z nejkrutějších křivd na lidech na Šumpersku. V časných ranních hodinách tehdy gestapo pozatýkalo, brutálně mučilo a nakonec na bratrušovské střelnici popravilo šestnáct členů odbojové skupiny ze Šumperska.

Město Šumperk a Vlastivědné muzeum v Šumperku proto připravují reedici knihy Miroslava Zapletala Na úsvitě svobody. Bratrušovská tragédie 31. března 1945. Původní publikaci vydal tehdejší Vlastivědný ústav v Šumperku již v roce 1967.

„Její druhé vydání bude ve zcela novém grafickém designu a doplněno o rozsáhlejší fotografickou přílohu s využitím vyšší kvality papíru a tisku,“ vysvětlil Bohuslav Vondruška z oddělení kultury a vnějších vztahů šumperské radnice.

Obě výročí si Šumperané připomenou také pietní vzpomínkovou akcí 4. května u památníku obětí fašismu u bratrušovské střelnice.

5. Muzeum v Prostějově vystaví munici z konce války

O osudu prostějovských Židů po Mnichově, vzniku protektorátu a začátku druhé světové války bude 28. května od 17 hodin v přednáškovém sále Muzea Prostějovska vyprávět historička Marie Dokoupilová. Na září pak chystá muzeum také výstavu munice a vojenské techniky z posledních válečných dnů s předměty ze sbírky amatérského sběratele.

„Je to nadšenec, který jezdí po územích, kde prokazatelně probíhaly poslední bitvy na Prostějovsku. Velkou část toho, co tento sběratel našel a vykopal, ukážeme ve velkém výstavním sále muzea,“ plánuje kurátor Václav Horák. Začátek výstavy bude 3. září.