Horní náměstí v Olomouci. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Olomoucké náměstí by měly osvítit odmítnuté „plácačky“, míní architekti

  • 2
Olomoucké Horní náměstí se po dvanácti letech dočká výměny kritizovaných lamp, které neosvětlují. Zda zvítězí 12 let starý návrh takzvaných plácaček či nově navrhovaný typ lamp, které budou i na sousedícím a čerstvě zrekonstruovaném Dolním náměstí, rozhodne už na podzim rada města.

"V září bychom už chtěli vědět, jak to vypadá z hlediska všech posudků. V polovině léta by měly začít svítit lampy na Dolním náměstí, tak uvidíme, jak se podaří prostor osvětlit tam," řekl primátor Martin Novotný s tím, že nejdůležitější pro radnici je, aby světla opravdu svítila a neopakovala se tma, která na náměstí panuje v nočních hodinách nyní.

"Plácačky" před dvanácti lety smetli ze stolu pražští památkáři, místo nich proto na náměstí vyrostly takzvané sirky. Ty ale nedokážou prostor dostatečně osvětlit, lidé si stěžují na tmu a radnice se proto rozhodla lampy vyměnit.

Podle autorů návrhu náměstí by měly "plácačky" dostat znovu šanci, protože kromě dobrého osvětlení mají i uměleckou hodnotu. Na rozdíl od druhého typu lampy, který vybrala radnice a který jde s favoritem architektů do přímého souboje o místo na náměstí.

"Nebráníme se výměně světel, ale rozhodně bychom se rádi vrátili k původnímu návrhu. Šlo by nakonec o dokomponování konceptu náměstí, umístění světel má hlubší význam," vysvětlil již dříve jeden z architektů Jan Šépka.

Podle něj by navíc nemělo dojít k tomu, aby na Horním i Dolním náměstí byl stejný mobiliář.

"Historický vývoj obou náměstí byl jiný. Zatímco Horní sloužilo ke shromažďování a reprezentaci města, Dolní bylo vždy tržištěm. Bylo by tak chybou to nyní scelovat a pořídit sem stejné lampy," vysvětlil Šépka.

Čím méně typů lamp, tím lépe

Podle olomouckých architektů by autoři rekonstrukce Horního náměstí měli dostat šanci projekt dokončit. S tím, že by na obou náměstích měly být rozdílné lampy, však například nesouhlasí olomoucký architekt Milan Obenaus.

"Nesdílím tak úplně názor, že Horní a Dolní náměstí jsou natolik odlišné prostory, že by mohly mít jiné řešení například v osvětlení, ale i v základním mobiliáři. Už jen jejich pojmenování odkazuje k jednotnému chápání obou prostor. Dolní náměstí navazuje na Horní náměstí přímo, na rozdíl od ulic, které mají svůj odlišný charakter," míní.

Za co nejmenší počet typů lamp se pak přimlouvá další z architektů Martin Lubič. "Podle mého názoru je dobře, aby se autorům umožnilo dokončit na Horním náměstí svůj mimořádný koncept. Současně bych se přimlouval za co nejmenší počet typů osvětlovacích těles na obou náměstích a v městské památkové rezervaci vůbec," vysvětluje.

Možným východiskem by podle něj bylo zadat "pražským architektům" vyřešení osvětlení Horního náměstí a spojovacího krčku jedním typem osvětlovacího tělesa, ať je jakékoliv, a nenaruší jim jejich koncepci.

Názory architektů na olomoucké lampy

David Benda

Úpravy obou olomouckých hlavních náměstí, Horního i Dolního, byly realizovány na základě architektonických návrhů vzešlých ze soutěží. Architektonický návrh a jeho realizace jsou uceleným uměleckým autorským dílem, ve kterém každá jeho součást hraje svoji roli a má svůj význam pro celkové vyznění díla.
Tedy i typ a design lamp.

Michal Giacintov

V každém případě nepovažuji za rozumné se vracet k typům svítidel z 19. století či starším, historie osvětlování měst sahá až do roku 1799. V současnosti platné normy předepisují hladinu osvětlení a pro autory bude velice náročné dohodnout se a vybrat svítidla tak, aby splňovala estetické i technické hodnoty.

Otto Schneider

V momentě, kdy z původních kandelábrů zůstane mizivé procento, znamená obnova většinovou výrobu „historie“, což je nepřijatelné. Stejně je obecně nepřijatelné, aby po výroku poroty přišla rada moudrých a začalo nové projednání.

Pavel Grasse

Raději bych tam viděl nějaká tvarově jemnější svítidla, každopádně ale moderní, nezdobná, a v žádném případě bych nevolil historizující. Výběr bych nechal určitě v prvním kole na autorech řešení Horního náměstí. Mrzí mě, že se městský mobiliář a vybavení parteru neřeší pro celé území historického města v nějakém koncepčním jednotícím duchu.

Martin Lubič

Jedná se o velmi zamotaný případ. Nacházíme se po Praze v druhé největší městské památkové rezervaci, mělo by se jednat o naše „rodinné stříbro“, a zatím z něj děláme tak trochu vzorkovnu dlažeb, uličních svítidel a mobiliáře, do které by nám chtěl navíc nakukovat "středně vysoký" mrakodrap.