Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Báňský úřad povolil lidmi nechtěný lom u jeskyní, teď čelí žalobě státu

  • 22
Až k soudu doputoval případ lomu, který chtějí těžaři otevřít v okolí Bouzova na Olomoucku. V roce 2013 získali důležité razítko od báňského úřadu, byť proti těžbě hlasitě vystoupili místní. Do kauzy se teď vložilo Nejvyšší státní zastupitelství. Podalo žalobu, protože úřad podle něj při rozhodování o lomu udělal chybu.

„Podali jsme žalobu proti rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru Hvozdečko,“ potvrzuje mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

„Podstatou žaloby je námitka, že žádosti o stanovení dobývacího prostoru obvodní báňský úřad vyhověl, aniž žadatel předložil povinný podklad - stanovisko k posouzení vlivu na životní prostředí,“ upřesňuje Malý s tím, že jej krajský úřad vydal až dodatečně. Ke smůle těžařů bylo toto stanovisko po takzvaném procesu EIA nesouhlasné (více čtěte zde).

Podnět k žalobě doputoval na Nejvyšší státní zastupitelství z Bouzovska od místních, kteří proti obnově opuštěného vápencového lomu na Holém vrchu nedaleko obcí Hvozdečko a Střemeníčko již dlouhodobě a aktivně vystupují. Založili spolek, zorganizovali mimo jiné petici, kterou na internetu doposud podepsalo bezmála 2 500 lidí.

Těžit by se mělo v okamžiku, kdy to má smysl, říká odpůrce

Jedním z členů je i zastupitel obce Bouzov Michal Kuhn. Je smířený s tím, že rizika těžby vápence se krajina kolem hradu Bouzova nikdy nezbaví.

„Vždy se může začít znovu, tomu nikdo nezabrání. Je tam ložisko vápence, stát ví, že tam má zásoby. V budoucnu se tam zkrátka s nějakou těžbou počítá, ale musí to být v okamžiku, kdy to má smysl, kdy bude nedostatek vápence, kdy to bude ekonomické a nebude to ovlivňovat životní prostředí,“ vypočítává Kuhn.

Od soudu si slibuje zrušení nynějšího vymezení takzvaného dobývacího prostoru. Veškeré vyřizování povolení pro těžbu by se tak z pohledu případných budoucích zájemců vrátilo o řádově roky zpět.

„Všichni, kdo by v tom chtěli něco podniknout, by museli začít úplně od začátku,“ podotýká Kuhn. Prostor pro těžbu by se tak laicky řečeno musel určit úplně znovu.

Soud zřejmě rozhodne za dva až tři roky

Záležet bude na rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě. K finálnímu projednávání žaloby se však ještě nedostal.

„Kdy bude nařízeno jednání, nám není známo. Rozhodnutí lze očekávat do dvou až tří let. Pokud krajský soud žalobě vyhoví, věc se vrací obvodnímu báňskému úřadu k novému rozhodnutí. Bez verdiktu o stanovení dobývacího prostoru nelze o těžbě vůbec uvažovat,“ uvádí Malý.

Státní báňská správa, pod níž spadá ostravský obvodní báňský úřad, má za to, že žádnou chybu neudělala a že postupovala podle zákona.

„Za rozhodnutím o stanovení dobývacího prostoru Hvozdečko si stojíme,“ zdůrazňuje mluvčí státní báňské správy Bohuslav Machek. Je přesvědčený, že posudek o vlivu na životní prostředí EIA tady vůbec nebyl potřeba, jelikož se jednalo pouze o vymezení dobývacího prostoru, a ne přímo o spuštění samotné těžby.

„EIA bude nezbytným podkladem až pro navazující správní řízení. A to bude ve věci povolení těžby. Takto jsme se vyjádřili i Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Naše stanovisko je v tomto případě neměnné. Navíc máme za to, že celá věc byla otevřena po lhůtě. Jsme tedy přesvědčeni, že rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru nabylo právní moci 2. července 2013,“ upřesňuje Machek.

Firma chce dál pokračovat v přípravách na otevření lomu

Dobývat vápenec na Holém vrchu chce firma Agir, součástí plánů je zpracování až 40 tisíc tun této horniny ročně. Vizi o obnově opuštěného lomu nedaleko obcí Hvozdečko a Střemeníčko představila poprvé v roce 2004. Již tehdy se proti tomu podepisovaly petice.

O čtyři roky později měli podnikatelé spuštění těžby na dosah, ale zarazilo ji ministerstvo životního prostředí, společnost musela přepracovat podklady. Kolem roku 2011 se o otevření lomu snažila znovu a ani nyní ze svých plánů neustupuje.

Že dokument o vymezení dobývacího prostoru stále platí, zmiňuje ředitel společnosti Agir Karel Novotný.

„Nabyli jsme dobývací prostor a pro nás je stále platný. Jestliže tam běží nějaká žaloba na báňský úřad, přímo se nás netýká. V každém případě chceme pokračovat dál do doby, než bude jasné rozhodnutí,“ říká Novotný.