První safari na Moravě. Olomoucká zoo pouští lidi mezi zubry a losy

  • 4
V olomoucké zoo na Svatém Kopečku již funguje první euroasijská část jejího safari. Lidé ve vláčku vjedou do výběhu k sedmi desítkám zvířat, zblízka si prohlédnou stádo jelenů, muflonů či kozorožců. Za mohutnou bariérou z kamenů pak čekají zubři a losi.

Další kus safari, tentokrát s vlky, přibude příští rok. Jeho kompletní dokončení plánuje zoo na rok 2017.

Otevřením euroasijské části na Svatém Kopečku podle vedení olomoucké zoo vzniklo první safari na Moravě. "Původně zde byl jen výběh pro kozorožce a jeleny," přiblížil v úterý ředitel zoo Radomír Habáň.

Teď je zde ovšem všechno jinak. Doposud spíše méně atraktivní spodní částí zoo se vine nová cesta pro turistický vláček. Jeho osádka vjede do přirozeně vypadajícího kusu krajiny.

Dominantním prvkem jsou zde zábrany z kamenů jištěné skrytým ohradníkem. Za nimi v poměrně rozsáhlém prostoru žijí dva mohutní zubři, o kus dál je trojice vysokých losů.

Ti úterní jízdu vláčku plného novinářů poklidně sledovali, jeden los se dokonce přišel na chvilku ukázat i blíže.

Projížďka olomouckým safari

To zubr před objektivy kamer a fotoaparátů raději odběhl o kus dál. Pohled na mnohasetkilové zvíře, jež při běhu zvířilo prach olomouckého safari, byl impozantní.

"První etapa safari otevírá novou etapu celé zahrady. Návštěvníci se přiblížili zvířatům a zvířata přírodě," podotkl ředitel Habáň.

Žádná bariéra pak v euroasijském safari na Svatém Kopečku nestojí mezi lidmi a stády několika druhů kopytníků.

"Máme zde patnáct jelenů sika, osmadvacet vzácných kozorožců kavkazských a šestnáct muflonů," vypočítává vedoucí zooúseku v olomoucké zahradě Libuše Veselá.

Vláček s lidmi bude jezdit i mezi arktickými vlky

Plán budování safari na Svatém Kopečku

1. ETAPA Safari Euroasia zahájení stavby: leden 2012 otevření: červenec 2013. Co je k vidění: kamzík horský, kozorožec kavkazský, los evropský či zubr evropský, který je největším evropským savcem, dospělí samci mohou mít hmotnost až tisíc kilogramů

2. ETAPA Safari America zahájení stavby: jaro 2014. Co bude k vidění: v areálu, jenž bude vůbec prvním vlčím safari v Evropě, budou moci návštěvníci zhlédnout početnou skupinu vlků arktických, charakteristických hustou bílou srstí

3. ETAPA Safari Africa zahájení stavby: 2015. Co bude k vidění: oryx jihoafrický, pštros dvouprstý a žirafa Rothschildova, olomoucká zoo v safari plánuje ukázat i další představitele afrických kopytníků, kteří zástupce afrického kontinentu doplní

4. ETAPA Safari Australia a Safari Arctica zahájení stavby: 2016. Co bude k vidění: poslední dvě budované části safari nabídnou klokana rudého a klokana parmu v australském výběhu a také soba polárního reprezentujícího Arktidu

Osazenstvo první části safari, jejíž vybudování vyšlo na šest milionů korun, doplňují dvě kozy bezoárové a dva kamzíci.

Příští rok zoo plánuje otevření dalšího kusu safari. Volně v něm budou žít bílí vlci arktičtí.

Stavba jejich části safari začne v sousedství nynější euroasijské části na jaře příštího roku.

Celkem bude mít olomoucké safari pět tematických areálů, zaberou kolem devatenácti hektarů.

Postupně se v ně promění sedmnáct dosavadních výběhů. Poslední část safari zoo plánuje otevřít do roku 2017.

Mezi zvířata se lidé dostanou na turistickém vláčku, který přímo v olomouckém safari bude kvůli pozorování jeho posádky také zastavovat.

"Vagonky však kvůli vlkům budeme upravovat, aby nedošlo ke kontaktu s lidmi," doplňuje ředitel Habáň.

Kromě nové atraktivní podívané si ředitel od safari slibuje zvýšení návštěvnické kapacity zoo. Vláček totiž nyní křižuje cesty, které využívají i pěší návštěvníci zahrady. S otevřením safari ale dostane vlastní trasu.

"Usnadníme tak průchod pěším, maminky s kočárky se už nebudou muset vláčku vyhýbat. Díky safari odkloníme i naše auta, která obsluhují jednotlivé výběhy," doplňuje Habáň.

Lístky na safari návštěvníci zoo seženou jak na pokladně v jejím hlavním vchodě, tak i na zastávce vláčku v samotném areálu.

"Lidé tak projedou první část safari, poté vláček najede na svoji dosavadní trasu. Každý rok chceme přidat další část safari, lidé tak mezi zvířaty stráví více a více času," uzavírá Habáň.