Přerovská chemička Precheza.

Přerovská chemička Precheza. | foto: www.precheza.cz

Oxid siřičitý v Přerově 36krát překročil limit, mohla za to Precheza

  • 5
Přerov v noci na několik hodin přikryl mrak oxidu siřičitého, a tak se tu lidem špatně dýchalo a přístroje meteorologů ukazovaly nevídané hodnoty. Na vině byla místní chemička Precheza, která spouštěla linku po odstávce.

Že se v Přerově děje v ovzduší něco mimořádného ukázaly přístroje poprvé o úterní půlnoci. Zatímco ještě v deset večer byla hodnota oxidu siřičitého podle přístrojů Českého hydrometeorologického ústavu 1,3 mikrogramu na metr krychlový, o hodinu později to náhle bylo 716 mikrogramů.

Za období od půlnoci do jedné ráno pak ukázaly přístroje rekordní hodnotu 12 687 mikrogramů. Hodinový zdravotní limit pro výskyt oxidu siřičitého v ovzduší je přitom 350 mikrogramů. Poté postupně koncentrace klesala, ještě v pět ráno se ale pohybovala na hodnotě 1 734 mikrogramů, pod limitem byla až měření ze sedmé ráno.

Kromě přístrojů ale náhlé zhoršení kvality vzduchu rychle zaregistrovali i lidé, kteří se pohybovali venku.

„První oznámení bylo od policejní hlídky, která hlásila hasičům dýchací obtíže. Pokud se totiž v té době někdo citlivější pohyboval venku, mohla mu taková koncentrace způsobit nevolnosti či podráždění sliznice,“ nastínil Pavel Juliš, vedoucí odboru stavebního úřadu a životního prostředí přerovského magistrátu.

„Ještě ráno jsme proto vyslali varování do škol či organizacím, kde jsou senioři, aby omezili větrání a pohyb venku, ale mezitím už se koncentrace vrátily do limitu,“ dodal s tím, že příčinou problémů se posléze ukázala být chemička Precheza, která patří do koncernu Agrofert.

„Časově to koresponduje s tím, že po půl jedenácté byl v Precheze nájezd výroby po odstávce, což tam i potvrdili. K tomu dochází několikrát do roka, v tomto případě ale byly zřejmě špatně odhadnuty rozptylové podmínky. Nešlo každopádně o havárii či únik kyseliny sírové,“ shrnul Juliš.

Podle tiskové mluvčí Prechezy Aleny Okáčové podnik znovu rozjížděl provoz výrobny kyseliny sírové po opravě výměníku tepla.

„Výrobna kyseliny sírové najela oproti předpokladu ve 22:27. Nájezd probíhal v souladu se schváleným provozním řádem zdrojů znečišťování ovzduší. Po rozhovoru s operačním důstojníkem HZS Olomouckého kraje probíhá od čtvrt na tři ráno měření imisí SO2 zásahovou skupinou hasičského sboru,“ uvedla Okáčová.

„V ranních hodinách byly zaznamenány stížnosti občanů města Přerova na nepříjemný zápach. Na základě podnětů bylo zahájeno šetření České inspekce životního prostředí Olomouc, jehož výsledky zatím nejsou známy,“ dodala.