Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Bude exkluzivní rok, sucho nestihlo příliš uškodit, těší se pálenice

  • 11
Teče to dobře, chutná to dobře. Těmito slovy hodnotí oslovení majitelé pálenic v Olomouckém kraji první letošní destiláty. Zatím pálí třešňovici, brzy přijde na řadu meruňkovice. Na dobré kvalitě letošních pálenek z letního ovoce má podle nich hlavní podíl především dostatek slunečných dnů.

„Úroda je dobrá, čekáme nadprůměrný rok. Lidé, kteří stromy zalévali, budou spokojení,“ říká například Alexandr Zarivnij, jednatel Hanácké pálenice Těšetice, která spustila provoz už na začátku července.

„Třešně sice nejsou hlavním tahákem sezony, ale ti, co přijdou s třešněmi, přivezou později kvas i z dalšího ovoce: meruněk, švestek nebo jablek. Třešně se ale letos povedly, destilát bude dobrý,“ hodnotí Zarivnij, který odhaduje, že kotle v jeho pálenici pojednou naplno až do února.

Jan Kleiner z pálenice v Prostějově-Žešově stále doufá, že letošní rok bude moct hodnotit jako exkluzivní.

„Ovoce se vydařilo, je ho strašně moc, jestli se ale udrží, to je otázkou. Je totiž velké sucho. Uvidíme, co bude dál. Kdyby pořádně zapršelo, tak by to bylo noblesní, protože ovoce by natáhlo vodu, sluníčko by dodalo cukr a máme exkluzivní rok,“ těší se Kleiner, jehož pálenice funguje od roku 2002. Sám vypozoroval, že „exkluzivní roky“ přicházejí v pravidelných periodách.

„Jeden rok je extra dobrý, druhý je průměrný a třetí je vždycky podprůměrný. Exkluzivní rok byl naposledy dva roky nazpátek.“

„Švestkami jsou stromy obsypané až to láme větve“

Dobrou chuť i výtěžnost očekávají palírny i u kvasů z meruněk, například u jablek jsou ale skeptičtější.

„Na jaře byly plody dobře nasazené, uvidíme ale, co s nimi udělalo sucho,“ tvrdí opatrně spolumajitelka Palírny Samotišky Zdeňka Všetulová. Ona sama se nejvíce těší na švestkovici.

„U švestek vypadá úroda dobře. Stromy jsou tak obsypané, že nám to až láme větve,“ popisuje.

Trochu déle si na vůni první třešňovice musejí počkat pěstitelé z Jesenicka, kde ovoce dozrávalo později.

„Pálenice je připravená, ale pálit začneme nejdříve kvas z loňska, teprve potom přijdou na řadu třešně,“ potvrdil Josef Svrček, který provozuje pálenici v Písečné.

Sucho se nejvíc podepsalo na černém rybízu, zní z Klopiny

Na úrodu prvního letního ovoce si navzdory dlouhotrvajícímu suchu nestěžují ani velkopěstitelé.

„Višně se se suchem vyrovnaly docela dobře. Nepoškodily je mrazíky a na jaře relativně ještě nějaká voda byla, takže stromy rostly a odkvétaly pěkně. Výnosy jsou proto nadprůměrné,“ hodnotí ředitel ovocnářské divize společnosti Úsovsko v Klopině Michal Horáček. Úroda červeného rybízu je podle něj letos průměrná, nejvíce se sucho podepsalo na černém rybízu.

„Je to mělce kořenící dřevina, proto i výnosy jsou letos nižší. Propad oproti jiným rokům byl asi čtvrtinový,“ odhadl Horáček.

Jak dopadne úroda jablek a hrušek, si ještě netroufá přesně předvídat. „Jabloně máme částečně zavlažované a závlaha jede naplno. Ostatní sady jsou vysázeny na hluboce kořenících podnožích, takže ty jsou na období sucha připravené. Zatím to nevypadá špatně. U hrušek bude propad kvůli suchu silnější,“ shrnul Horáček.